Akvaryum Balıkları – Akvaryum Balığı Çeşitleri

Sponsorlu Bağlantılar

Üçte ikisi sularla kaplı dünyamızda yaşayan canlıların büyük çoğunluğunu oluşturan balıklar, insanoğlu için her zaman vazgeçilemeyen bir varlık olmuştur. Dünya üzerindeki suların ne denli çok olduğu düşünülürse , balık türlerinin de o kadar fazla olması yadırganacak bir durum değildir.Okyanuslarda yaşayan balıklardan derelere hatta su birikintilerine kadar binlerce balık çeşidi vardır. Akvaryumlarla ilgilenen bizler bu zengin çeşit içerisinde çok küçük sayılabilecek bir bölüm ile ilgilenmemekteyiz.

Akvaryumlarımızda beslediğimiz balık çeşitleri teknolojinin ilerlemesiyle artmıştır.Bundan 50 yıl önce bir kaç tür balık tanklarda yaşatılabilirken şu an neredeyse tüm balıklar uygunluğuna göre tanklarda bakılabilmekte fakat sitemizin hedef aldığı kesim Türkiye’de ev ortamında bakılan balıklar olduğu için bu kriterlere uygun balıklar anlatılacak ve yaşatma şartları ele alınacaktır.

Buna göre akvaryumlarımızda bakılabilecek balık türlerine kısa bir bakış yapalım;

Tatlı Su Balıkları

Kedi Balıkları

corydorasmetae Akvaryum Balıkları  Akvaryum Balığı Çeşitlerileoparh Akvaryum Balıkları  Akvaryum Balığı Çeşitleri

Ağız yapıları alta dönük,zeminden yemlenen balıklardırlar.Ağızları çevresinde sayıları 4 ile 8 arasında değişen duyargaları vardır.Hemen hemen her akvaryumda kullanılabilirler.Kedi balıkları hakkında genel kanı çöpçü olduklarıdır fakat zeminde olanca güçleriyle yem arayışları onların her bulduklarını yediklerini ve bir temizlik aracı olduklarını göstermez.Kedi balıklarının bu çabası tamamen yem içindir ve akvaryumunuzda oluşan pislikleri temizlemezler sadece fazla atılan yemlerin onlar tarafından tüketileceğinden emin olabilirsiniz. Kedi
balıkları genel olarak renksiz balıklardır fakat bu sınırlı renk çeşidi içerisinde vücutlarındaki benek ve desenleriyle çok hoş çeşitleri de vardır.


Tetralar(Characins):

6620 Akvaryum Balıkları  Akvaryum Balığı Çeşitleri1224848750hemigrammusbl Akvaryum Balıkları  Akvaryum Balığı Çeşitleri

Gerçek bir balık görüntüsündedirler. Pulları parlak ve renkli ve dişlidirler.Orta sularda yemlenen bu balıkların ağızları da buna uygundur. 2-3 cm.lik küçük türleri olduğu gibi 25-30 cm. e kadar büyüyen türleri de vardır.Hareketli ve göz alıcı renkli neon Tetralar yanında vahşi piranhalar da bu türdendirler.Çoğunlukla Güney Amerika kökenlidirler.


Barblar(Cyprinidae)

blackrubybarb Akvaryum Balıkları  Akvaryum Balığı Çeşitlerikirmizibarb Akvaryum Balıkları  Akvaryum Balığı Çeşitleri

Çoğunlukla Tetralar la karıştırılan bu balık grubu da Tetralar gibi parlak pullu ve hoş balıklardırlar.Bu balıkların en belirgin özellikleri adipoz
yüzgeçlerinin bulunmamasıdır.Bir çoğunda göze çarpmayan ağız uzantıları vardır ve dişsiz balıklardır.


Canlı Doğuranlar

lepistes1 Akvaryum Balıkları  Akvaryum Balığı Çeşitleriaportalinetplati Akvaryum Balıkları  Akvaryum Balığı Çeşitleri

Boyları genelde 6 cm. den fazla olmayan balıklardırlar.Yumurtaları annekarnında çatlayarak dışarıya atıldığı için canlı doğuran olarak adlandırılırlar.ağızları su üstünden yemlenmeye uygun olarak kafalarının üst kısmana doğrudur.Sırt yüzgeçleri vücutlarını arka kısmına doğrudur ve adipoz yüzgeçleri yoktur.


Japon Balıkları

japon baligi 2 Akvaryum Balıkları  Akvaryum Balığı Çeşitlerijapon baligi 4 Akvaryum Balıkları  Akvaryum Balığı Çeşitleri

Akvaryumculuğun başlamasına neden olan balıklar diyebiliriz bu türe.Çinlilerin 11.yy dan bu yana besledikleri ve geliştirdikleri bu balıklar bu gün çok farklı türe sahiptirler.


Cichlidler

kafaliyunus14 Akvaryum Balıkları  Akvaryum Balığı Çeşitleri249 Akvaryum Balıkları  Akvaryum Balığı Çeşitleri

Bir çok türü olan cichlid balıkları balık türleri içerisinde bu yönleriyle en karmaşık ve en ilginç  balıklardandırlar. Dışsal ağızlı parlak renkli kimi zaman çizgili olan bu balıklar farklı üreme özellikleri gösterirler.

Labirentliler(Anabantoids)


betta3300x213 Akvaryum Balıkları  Akvaryum Balığı Çeşitleribettapairfv0 Akvaryum Balıkları  Akvaryum Balığı Çeşitleri

Afrika ve Asya kökenli bu balıklar durgun sularda yaşamalarından ve havadan da direkt solunum yapmalarına yarayan labirent organlarının olmasından dolayı bu adı almışlardır.Asya kökenlilerinin sırt yüzgeçleri
gösterişlidir.Üremeleri ilginç ve zevkli bir balık türüdür.


Killifishler


88463679 Akvaryum Balıkları  Akvaryum Balığı Çeşitlerikillifish Akvaryum Balıkları  Akvaryum Balığı Çeşitleri

Kısa ömürlü küçük balıklardırlar.Sezonluk balıkda denilir.Yaşadıkları ortam yok olduğunda bu balıklarda yok olurlar,yaşam alanları canlandığında çamur içerisine bırakılan yumurtalardan yavrular çıkar ve nesil kendisini devam ettirir.

Google Aramaları:

Sponsorlu Bağlantılar


facebook


Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerini Yazmaya Ne Dersin ?

You must be logged in to post a comment.