Akvaryumportali.net - Akvaryum Portalı ve Akvaryum Forumu

Akvaryum, Akvaryum Balıkları ve Akvaryum Canlılarına Ait Herşey

Akvaryum Dekoru Nasıl Hazırlanır?

Akvaryum Dekoru Nasıl Hazırlanır?

Dekorun doğru hazırlanması, balıkların rahatı, mutluluğu ve daha sağlıklı bir yaşam sürdürmeleri için çok önemlidir. Hazırlanacak dekor beslenecek balıklara uygun olmalıdır, aksi halde işe yaramayacağı gibi balıkların üzerinde olumsuz etkilerede neden olabilir. Yapılacak dekor balığın türüne göre farklılık gösterir. Mesela bir malawi tankında olması gereken dekorla bir canlı doğuran tankında olması gereken dekor farklıdır. Birkaç örnek vermek gerekirse;

Malawi Akvaryumları

Akvaryum Dekoru Nasıl Hazırlanır,Malawi akvaryumu dekoru nasıl yapılır
Resim: Volkan ÇİÇEK

Malawi tanklarında öncelikle arka fonun mavi veya siyah olması balıkların renklerini daha güzel göstermelerine neden olucaktır. Akvaryumda kullanılan ışık loş olmamalı fakat balıkları strese sokabilecek derecede de parlak olmalalıdır. Malawi akvaryumlarından kullanılacak kum kesinlikle ince taneli olmalıdır. Kumun ince taneli olmasının nedeni cichlidlerin kumu kazarak kendilerine bölge belirlemesi ve bazı balıklarında amacı bu kumu ağızlarına alarak kumda bulunan canlılarla veya yemlerle besin ihtiyaçlarını karşılamaktır. Malawi akvaryumlarında dekor olarak kesinlikle kayalar kullanılmalıdır. Kullanacağınız kayaların balıklara zarar vermemesi ve dizilme şekilleride önemlidir. Bu kayalar, balıkların içlerine girip saklanabileceği türde mağaralar şeklinde yerleştirilmelidir ve yerleştirildikleri yerde sağlam durduklarından emin olunmalıdır. Sağlam şekilde yerleştirilmeyen kayalar balıkların herhangi bir darbesinde düşebilir. Bu şekilde düşen kayalar hem balıklara zarar verir hem de akvaryum camının çatlamasına neden olabilir. Malawi akvaryumlarında kaya kullanılmasının bir önemli nedeni de kayaların, bu balıkların sevdiği sudaki sertliği oluşturmasıdır. Kullanılacak kayalar hem balıklara saklanma alanı oluştururken hem de suyu sertleştirip suyun pH’ını balıkların istediği seviyeye getireceklerdir.


Amerikan Akvaryumları

Akvaryum Dekoru Nasıl Hazırlanır,amerikan akvaryumu dekoru nasıl olmalıdır
Resim: İskender TÜRK

Amerikan türündeki balıkların besleneceği akvaryumlarda loş ışıklar tercih edilmelidir. Çünkü Amerikan türü balıklar loş ışık tercih ederler. Bunun için arka fonun siyah olması loş bir ortam yaratmak için çok güzel olacaktır. Amerikan tanklarında kullanılacak kum seçimide balığına göre değişiklik göstermektedir. Mesela; Geophagus türleri ve kedi balıkları için kum çok ince taneli olmalıdır. Dekor için çeşitli kökler (mangrow, yati, mopani vs.) ve çeşitli düz taşlar kullanılmalıdır. Amerikan türleri orta sert sulardan hoşlanırlar ve hazırlanacak dekor balıklara hoşlandıkları suyu verir. Kökler suyu yumuşatırken taşlarda biraz sertleştiriceklerdir. Taşların düz olmasına özen gösterilmelidir çünkü bu türler genelde yumurta dökerek üredikleri için bu düz taşlara yumurtalarını bırakırlar.


Bitkili akvaryumlar

Akvaryum Dekoru Nasıl Hazırlanır,Bitkili Akvaryum Dekoru Nasıl Hazırlanır
Resim: Batuhan BAYRAM

Bitkili akvaryumlarda kuru kökler ve çeşitki kayalar kullanılır. Bitkili akvaryumlarda kullanılacak kum ise bitki kumu olmalıdır. Kullanılacak ışık ise bitkilerin gelişimi için akvaryum litresine uygun olacak şekilde güçlü olmalıdır. Canlı doğuran türleri beslenecekse, yavruların anaçlara yem olmamaları için sık bitkiler dikilmelidir. Arka fonun siyah olması bitkilerin daha ön planda olmasını sağlayacaktır.


Akvaryumlarda kum serilirken arkadan öne doğru eğimli olmalı, yani arka kısımdaki kum kalınlığı daha fazla olmalıdır. Bu akvaryumun içinin olduğundan geniş ve daha derinlikli görünmesini sağlayacaktır.

Google Aramaları:

Bir cevap yazın

Akvaryumportali.net - Akvaryum Portalı ve Akvaryum Forumu © 2019 Frontier Theme