Akvaryumportali.net - Akvaryum Portalı ve Akvaryum Forumu

Akvaryum, Akvaryum Balıkları ve Akvaryum Canlılarına Ait Herşey

Akvaryum İç Dekorasyonu – Akvaryum İç Dizaynı

Akvaryum İç Dekorasyonu

Dekorasyon için her türlü malzeme kullanılabilir, yalnız bu malzemenin suda erimemesi, suyla reaksiyona girmemesi, kireçli bir yapıda olmaması, toksik olmaması, suda çözünen ağır metalleri ihtiva etmemesi gerekir. Piyasada seramik bitki kökleri, kayalar, çeşitli yuva kovukları ve doğal bitki kökleri, taşlar, kayalar mevcuttur.

Akvaryuma konulacak malzemeler, akıntıyı engellememelidir. Özel durumlar hariç, akvaryumun hiçbir yerinde akıntısız alan olmamalıdır. Aksi halde tüm atıklar burada birikir ve buradakiler gaz değişiminden yoksun kalır.

Akvaryum İç Dekorasyonu


Bazı canlı türlerinde belli çiftler veya grupların birbirini daha az görmesi uygun görülür. Özellikle cichlidler ve deniz canlılarında bu durum söz konusudur. Bunun için genelde serbest alan içinde taş, kütük vs. ile bölmeler kurulur. İşte bu bölmeler arasında kalan alanlara ayrı ayrı akıntı yetiştirebilecek düzeyde bir filtre çıkışı veya ek akıntı pompaları düşünülmelidir.

Akvaryumun taban malzemesi önden arkaya hafif eğitim yaratacak şekilde dökülür. Bu hem görsel estetik açısından ve arkaların görülmemesi için yapılır hem de atıkların önlere doğru gelmesini kolaylaştırmak içindir.


Boy sırasına göre dizilim özellikle bitkilerde çok önemlidir. Mesela vallisneria spiralis (Saz) veya Egeria densa (Elodea) gibi hızlı uzayan bir bitki ön bölgeye ekilmemelidir. Aksi halde 1-2 ay içinde ön camı yeşil bir duvar kaplar. Cryptocoryne türleri gibi genelde kısa boylu bitkiler de arkalarda ekilmemelidir. Yoksa önlerinde yükselecek bitkiler yüzünden hiç görülmezler. Bol ışık gerektiren bitkiler hızlı uzayan veya geniş yaprakları olanların yakınında ekilmemelidir. Az ışık gerektirenlerde ise aksi yapılmalı yani diğerlerinin gölgesinde ekilmelidir.

Akvaryum İç Dekorasyonu


Taşlarda iki özellik önemlidir. Birincisi şekilleri akıntıya ve akvaryumdaki canlıların yaşam tarzına uygun olmalıdır. Bazı cichlidler için düz taşlar, bazıları için ise bol sayıda delik ve mağara yaratacak çıkıntılı olanlar seçilmelidir. Deniz akvaryumunda taşlar olabildiğince boşluk ve deliklerle dolu olmalı ve çok sayıda mağara oluşturulmalıdır. Taşların rengi de önemlidir. Canlılar genelde koyu renkli desenleri tercih ederler. İkincisi taşların kimyasal bileşiği çok çok önemlidir. Çok masum ve temiz görünen bir kayrak taşının çatladığında bol miktarda kükürt bileşiği birikmiş olabilir. Görünen çatlaklar kontrol edilmeli ve temizlemeye çalışılmalıdır. Taşların sertliği kontrol edilmelidir. Suya girince çatlayacak bir taşın içinden neyin çıkacağı bilinemez. Tüm bu önlemlere rağmen taşlar, özellikle büyük olanlar akvaryuma konmadan önce suda uzun süre bekletilmelidir. Mümkünse sıcak suyla yıkanmalıdır.Kireç içeren taşlar ve yumuşak yapılı olanlar suyu sertleştirecektir ve pH’ı da yükseltebilir.


Kütükler konusunda iş daha kolaydır. Piyasada 2 tür kütük var. Biri koyu renkli ve bazen üzerinde çamur olan kütüktür. Genelde çamurun altında kızıl-kahve renkli şık bir ağaç deseni bulunur. Akvaryum için tercih edilecek kütük budur. Bunlar bataklık ve çamurlu alanlarda yıllarca çürümüş yaşlı ağaç köklerinden çıkarılan parçalardır. Genelde tropikal sık ormanlardan çıkartılır. Testere ile bile kesilemeyecek kadar sert yapısı vardır. İşte bu yüzden bunca yıl çürümeye dayanabilir. Diğer kütük türü ise daha açık renkli, soyulmuş kuru ağaç dalı görünümünde olandır. Orjinal olana benzetmek için bunu da çamura gömebilirler veya çürüyen sıradan ağaç köklerinden alabilirler ama akvaryum için uygun değiller. Temiz olanları belki kısa süre için kullanılabilir ama uzun süre kalmamalı ; çünkü çürüyecektir.

akvaryum iç dekorasyonu
akvaryum iç dekorasyonu

Akvaryumda kütük kullanmak suyun pH’ını az ya da çok indirecektir. O yüzden her akvaryum türünde kütük kullanılmamalıdır.


Ayrıca akvaryum suyu ile temasta olan her materyalin iyi tanınması gereklidir. Materyaller, suya herhangi bir şey bırakıp bırakmadığını öğrenmeden kullanılmamalıdır. Örneğin plastik malzemenin bile zararlısı var. Bazı adi plastik malzemeler suya zehirli bileşikler bırakabilir. Bağlantı malzemelerinizi temiz su tesisatında kullanılan ürünlerden seçmeli veya akvaryum özel üretilen (genelde filtre üreten firmalar) ürünler kullanılmalıdır.

Google Aramaları:

Bir cevap yazın

Akvaryumportali.net - Akvaryum Portalı ve Akvaryum Forumu © 2019 Frontier Theme