Akvaryumportali.net - Akvaryum Portalı ve Akvaryum Forumu

Akvaryum, Akvaryum Balıkları ve Akvaryum Canlılarına Ait Herşey

Akvaryum Kurulumu Nasıl Olmalıdır ?

Göz zevki için, günün stresini atmak, başka bir dünyanın kapılarını aralamak ya da ticari amaçla yani hangi sebeple olursa olsun akvaryum kurmak isteyenler için önerilerde bulunacağım. Öncelikle unutulmaması gereken şey onların da bir canlı olduğu ve bakıma muhtaç olduklarıdır. Parasını ben verdim istediğimi yaparım, bunlar benimdir mantığı yanlış bir düşüncedir. Yapılması gereken beslenecek canlının iyice araştırılması, ona uygun bir hacim, uygun bir ortam hazırlanması ve temizliklerinin aksatılmamasıdır. Unutmayalım ki canlılarımıza ne kadar güzel bakarsak onlar da renklerini sonuna kadar en güzel şekilde bize sergileyeceklerdir.

Akvaryum Kurulumu Nasıl Olmalıdır ?


Alacağımız canlıya karar verdik ve ona uygun bir akvaryum edindik. Şimdi ne yapmamız gerekir?

Akvaryumu kurmadan önce iyice temizlemeliyiz. Önce silikonunun akvaryum ekipmanlarına uygun olan antibakteriyel silikonla yapılıp yapılmadığını öğrenmeliyiz. Uygun silikonla yapılmışsa kaya tuzuyla yıkamamız yeterli olucaktır. Silikon akvaryuma uygun olmayan silikonsa tamamen ağzına kadar bol kaya tuzlu suda 1 gün bekletilmeli, suyu dökülüp yıkanmalı ve tekrar kaya tuzlu su doldurulup birkaç gün daha bekletilip yıkanmalıdır.Eğer hangi silikonla yapıldığını bilmiyorsak uygun olmayan silikonla yapılmış gibi işlem yapmalıyız.

Sponsorlu Bağlantılar


Akvaryum temizlendi ve kuruldu. Şimdi kum koyma sırası geldi. Kumumuzu da besleyeceğimiz canlıya göre seçmeliyiz. Sert su seven canlılar için suyu sertleştirecek kumlar, bitkiler için bitkiye uygun kumlar vs. seçmeliyiz. Kumu aldığımız gibi akvaryuma koyamayız önce sıcak suyla ve kaya tuzuyla güzelce parça parça yıkayıp içerisindeki tozları vs. atmasını sağlamalıyız. Bazı durumlarda kum sıcak suda bekletilebilir. Kum kullanırken önemli bir konu da renkli taşları akvaryumumuza sokmamız gerektiğidir. Gıda boyasıyla boyanan bu kumlar zamanla akvaryumumuza salınım yapıp içindeki canlılara zarar vericektir.

Kum da hazır olduktan sonra dekorumuzu yapmalıyız. Yine dekoru da besleyeceğimiz canlılara uygun yapmalıyız. Sert su seven canlılar için kayalar, çeşitli taşlar kullanarak, yumuşak su seven canlılar içinse çeşitli kökler ve gerekliyse bitkiler kullanarak dekor yapmalıyız. Kullanacağımız taşları da doğadan toplayabiliriz. Ancak güzel temizlememiz gerekir. Kaya tuzlu sıcak suyla güzelce yıkayıp yine tuzlu ve sıcak suda 1 gece bekletmeliyiz. Kökleri de birkaç kere kaynatıp suyunu dökerek ve 1 gece sıcak suda bekleterek kullanırsak kökün vereceği aşırı koyu renkten kurtulmuş oluruz.

Dekor da hazırlandı. Şimdi sırada su doldurma işlemi var. Suyu direk dökersek yaptığımız dekoru bozucaktır. Akvaryumun tabanına genişçe bir tabak koyup suyu yavaşça ona dökerek doldurursak dekorumuz zarar görmeyecektir.

Su doldurulduktan sonra iç filtremizi ve ısıtıcımızı takıp çalışır halde en az 1 hafta, ideali 3 hafta olmak şartıyla balık eklemeden suyumuzu döndürmemiz gerekir. Bu yapacağımız işlem canlılarımızın yaşaması için gerekli olan bakteri döngüsünün oluşmasını sağlayacaktır. Akvaryum suyuna direk atılan balıklarda büyük oranda ölümler görülmektedir. Bu hem canları bize emanet olan ufak dostlarımızın ölümüne sebep olmaktır hem de bizim cebimize zarardır.

Bazı durumlarda akvaryum kuruluyken kum koymak gerekebilir. Bu durumda kumumuzu güzelce temizleyip poşete bağlayarak akvaryumun dibine yerleştilelim.Poşeti suyun dibinde yavaşça yırtıp dökersek suyu bulandırmadan kumu dökebiliriz. Lütfen bu kurallara uymadan akvaryumlarımıza canlı eklemeyelim. Sağlıklı balıklar…

Yazan: Elif SERDAR

Sponsorlu Bağlantılar
,

Bir Cevap Yazın

Akvaryumportali.net - Akvaryum Portalı ve Akvaryum Forumu © 2016