Akvaryumportali.net - Akvaryum Portalı ve Akvaryum Forumu

Akvaryum, Akvaryum Balıkları ve Akvaryum Canlılarına Ait Herşey

Akvaryum Neden Kokar – Akvaryum Kokusu Nasıl Giderilir?

Akvaryum Neden Kokar?

Akvaryumun kokması su değerlerinin tam oturmadığı anlamına ya da akvaryum bakımının iyi yapılmadığı anlamına gelir. Akvaryumda kokuya neden olan bir diğer etmen de şüphesiz artık yemlerdir. Bu filtrelerle biraz engellense de devam eden süreçte koku kaçınılmaz olmaktadır. Bunun için balığınızına elinizde bulunan yemlerle diyet tutarak ona göre besleme yapmanızı tavsiye ederim. Özellikle etçil beslenen balıklar için alınan yemlerde fazla kullanım çabuk kokmaya neden olur. Buna dikkat etmeniz balık sağlığı açısından da önemlidir.

Kokuları aza indirmek için yapabileceğiniz şeyler de mevcuttur. Bunlar balık sağlığı açısından da gerekli şeylerdir. Öeneğin su değişimi. Su değişimi derken de suyu tamamen değiştirmenizden bahsetmiyorum. Kademeli olarak yapacağınız su değişimi balık sağlığı açısından önem arz eder.

Akvaryum Neden Kokar,Akvaryum Kokusu Nasıl Giderilir

Akvaryum Kokusu Nasıl Giderilir?

Akvaryumun kokması uzun süre su değişimi olmadığı için olabilir.
Akvaryumun kokması dipteki kumun kirlenmesinden olabilir (uzun süre dip çekimi yapılmadığı zaman bu sorun tekrardan olur. Yemlemeyi biraz azaltmak ve %20 dip çekimi yapmak ilk hafta daha sonrasında her hafta %10 luk dip çekimi koku giderildikten sonra 2 haftada 1 %10 dip çekimi)
Akvaryumun kokması aşırı yemlemeden dolayı artık yemlerden olabilir. Balık populasyonuna göre yem ayarlamasını yapınız.

Google Aramaları:

Bir cevap yazın

Akvaryumportali.net - Akvaryum Portalı ve Akvaryum Forumu © 2019 Frontier Theme