Akvaryum Nedir? Akvaryum Nasıl Kurulur ? Akvaryuma Hangi Balıklar Konur ?

Sponsorlu Bağlantılar

Akvaryum Nedir?

Akvaryum, çoğunlukla cam ya da yüksek dirençli plastik gibi saydam malzemelerden yapılan, genellikle balık olmak üzere, bazen de omurgasızlar ve ayrıca amfibyumlar, deniz memelileri ve sürüngenler gibi suda yaşayan bitki ve canlıların tutulduğu ve daha çok bu canlıların sergilenmesi amacıyla kullanılan içi su dolu, küçük bir cam kavanozdan büyük su tanklarına kadar geniş bir yelpazede yeralan kap ve yapılar. Akvaryum sahibi olmak dünya çapında yaklaşık 60 milyon kişi tarafından paylaşılan popüler bir hobidir.

Çok eski zamanlardan beri bilinen akvaryum’u Çinliler kullanmışlardır.On yedinci yüzyıldan itibaren de Avrupa’da kullanılmaya başlanmıştır.

Akvaryumlarda ya tatlı sularda yaşayan balıklar ve çeşitli bitkiler veya deniz sularında yaşayan, çeşitli deniz canlıları bulunur. Bu şekil akvaryumlar, çoğu zaman dört köşeli kaplar şeklinde yapılır. Dibinde yıkanmış ve kaynatılmış nehir veya deniz kumu bulunur. Yer yer çeşitli bitkiler yerleştirilir. İçine su doldurulduktan belirli bir süre sonra canlılar konur.

akvaryum,akvaryum resimleri,akvaryum masaüstü,aquarium screen


Akvaryumlarda içine konulan deniz canlılarının alıştığı suyun yaşadığı çevrenin sıcaklığına uygun olması; suyun belirli zamanlarda havalandırılarak, canlının solunumu için gerekli oksijenin temin edilmesi; canlıların ihtiyacı olan besinlerin verilmesi, dikkat edilmesi gereken hususlardandır.

Akvaryum Kurulumu

Bitkilerle, kayalarla ve ağaç kökleriyle dekore edilmiş güzel bir akvaryumda yüzen renkli balıkları izlemek ayrı bir zevkdir. Akvaryum dinlendirir, stresi azaltır. Hatta akvaryuma bakanların kalp atışlarının yavaşladığı bilimsel bir gerçektir. Bu nedenle olacak, bugün Almanya’da birçok dişçi, muayenehanesinin bekleme odasına akvaryum kurduruyor.
akvaryum,akvaryum resimleri,akvaryum masaüstü,aquarium screen

AKVARYUMU NEREYE KURALIM?

Akvaryumu pencereden biraz uzak, günde birkaç saatten fazla güneş almayacağı, oturma yerine yakın, uygun yükseklikte (tabandan 80-90 cm. yükseklikte), elektrik fişine yakın bir yere kurulmalıdır.

NASIL BİR AKVARYUM ALALIM

Eski çerçeveli akvaryumların modası geçmiştir. Silikon ile yapıştırılmış çerçevesiz akvaryumlar tercih edilmelidir. İlk başlangıçta 50-70 litrelik akvaryumlar yeterlidir.

Akvaryum camı düzgün ve yeterli kalınlıkta olmalıdır. Ucuzluğuna bakılarak ince camlı akvaryum satın alınması hatalı olacaktır. Cam kalınlığı en az 4 mm. olmalıdır.Akvaryum sağlam, düzgün ve iyi yapılmış olmalıdır.Arzu ettiğiniz ölçüde bir akvaryum bulamazsanız akvaryumcunuz istediğiniz ölçülerde bir akvaryum yaptıracaktır.

akvaryum,akvaryum resimleri,akvaryum masaüstü,aquarium screen
AKVARYUMU NASIL KURALIM ?

Akvaryumu düzgün bir yere yerleştirelim.Elektrik fişine yakın, pencereden uzak olsun. Çok uzun süre güneş almasın.

Isıtıcı ve termostat ayrı ise termostatı üst akvaryum kenarına ıstıcıyı dip kısmına yerleştirin ve ısıtıcı fişini termostata takınız. Günümüzde termostat ve ısıtıcısı müşterek otomatik termostatlı ısıtıcıların kullanılması artmış bulunmaktadır. Bu tür ısıtıcıları tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Bu ısıtıcılar ayar vidaları dışarıda olacak şekilde yan cama yerleştirilir. Bu tür ısıtıcıların ayar kısmı suya girerse ısıtıcı su alır ve bozularak kullanılmayacak duruma gelir. Bu konuya dikkat edilmelidir.Dereceyi akvaryum kenarına vantuzu ile yerleştirin.Hava pompasından gelen hava borusuna ikili çeşmeyi bağlayın. Çeşmenin birini hava taşı, diğer çeşmeyi süngerli filtreye takın. Hava taşını akvaryum dibine, süngerli filtreyi arka cama iliştirin. Üçlü fişe ışık donanımını hava pompası ve termostatı bağlayınız. Kum ve çakıl isteniyor ise yerleştiriniz. Dekor malzemelerini koyunuz. Akvaryumun dip kısmına aşağıda açıklandığı şekilde su doldurduktan sonra üçlü fişi elektriğe takınız.
akvaryum,akvaryum resimleri,akvaryum masaüstü,aquarium screen

Suyunuz klorlu su ise bir gün bekleyiniz, su dinlensin, ısınsın ve içinde klor varsa uçsun. Ayrıca kurduğunuz akvaryuma balık koymadan önce su sızdırıp sızdırmadığını da kontrol etmiş olursunuz.

Akvaryumunuzu 6-7 gün boş olarak çalıştırdıktan sonra balıklarınızı ekliyebilirsiniz.

Akvaryumunuz hazırdır.

Google Aramaları:

Sponsorlu Bağlantılar


facebook


Akvaryum Nedir? Akvaryum Nasıl Kurulur ? Akvaryuma Hangi Balıklar Konur ? Yazısına 13 kişi yorum Yapmıştır. Sizde yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz.

 1. :) damla diyor ki:

  klozet akvaryumuna bayıldım yaaa :) :( :-)

 2. salih uğuz diyor ki:

  benim 2 tane su kaplumbağam var . içine hangi tür süs koyaacagımı bilmiyorum eğer icine bilye yada vb. süs konulabildigini bilen varsa söylesin

 3. ezo diyor ki:

  bu nu nasıl beslen diğini örenemedim amam can lar solsın bir tane balımız ölüdü

 4. öykü diyor ki:

  japon balığının ısıtıcısı kaç derece olck

 5. melih diyor ki:

  bn akvaryum alalı 1 hafta oluo 5 lepistes yavrusu var.ısıtıcı yok sadece oksijen motoru var.su sıcaklığı 20-23 derece arası o yüzden su an gerek duymadım.akvaryumun 3 tarafını resimle kapattım altını siyah kağıtla kapattım ve karanlık oldu.akvaryum küçük olduğu için 6′lı mavi led yaptım.ledi daha 1 saat önce taktım ve adaptöre baglı 12 voltta yanıo ama bn gndüzleri 6-9 voltta çalıstırıom.akvaryum küçük ama suanlık yetio balıklarsa 1 haftada gözle görünür büyüme var.EĞER YANLIŞ YAPTIĞIM BİŞEY VARSA SÖLEYİN.

  • BeRaT diyor ki:

   İlk başlangıç için küçük akvaryumla başla derler ama tam tersine daha büyük akvaryumlarla başlamalısınız. Büyük akvaryumun temizliği ve su değerlerini sabit tutmak daha basittir. Oksijen motorundan kasıt hava motoru sanırım. Bir adette küçük iç filtre almalısınız. Ayrıca akvaryumu bitkilendirerek daha güzel bir görüntü elde edebilirsiniz.

   • melih diyor ki:

    O akvaryuma 1 çöpçü 5 yavru lepistes daha,kum,bitki,ve ısıtıcı almayı planlıyorum. Akvaryum hacim ise 8.250 civarında. Akvaryum küçük olduğu için ısıtıcı bulmada sıkıntı yasıyorum ama su an durum iyi.

 6. senanur diyor ki:

  hiç istedimizleri vermiyosunuzs

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerini Yazmaya Ne Dersin ?

You must be logged in to post a comment.