Akvaryumportali.net - Akvaryum Portalı ve Akvaryum Forumu

Akvaryum, Akvaryum Balıkları ve Akvaryum Canlılarına Ait Herşey

Akvaryum Temizliği Nasıl Yapılır ? – Akvaryum Nasıl Temizlenir ?

Akvaryum Temizliği Nasıl Yapılır ? – Akvaryum Nasıl Temizlenir ?


Akvaryumu düzgün şekilde kurmak kadar temizliğiyle, bakımıyla ilgilenmekte çok önemlidir. Akvaryumumuzu içindeki canlılara yaşanılabilir kılmamız için temizliğine özen göstermeliyiz. Bakımları haftalık ve aylık olarak 2 kısımda inceleyebiliriz. Öncelikle ısıtıcıyı fişten çekip 5-6 dk.beklemeliyiz. Eğer ısıtıcıyı fişten çıkarmadan sudan çıkarırsak patlayacaktır, aynı şekilde sıcakken fişini çekip hemen sudan çıkardığımız da yine aynı olumsuzlukla karşılacağız. Bunun için beklememiz gerekir.
dip çekim aleti

Haftalık bakımda dip çekimi mutlaka yapılmalıdır. Dip çekiminde hortum veya dip çekim pompası denilen aletle kumun üzerinde biriken pislikleri toplamalıyız ki suyumuz temiz ve balıklarımız sağlıklı kalsın. Eğerki dip çekimini yapmazsak veya uzun süre aksatırsak; kum üzerinde birken pislikler ve çürümüş yem artıkları akvaryumumuzda nitrat yükselmesine sebebiyet verip canlılarımızı zehirleyecektir. Dipten çekilen suyu bir kaba veya kovaya alırız ve iç filtremizi bu çektiğimiz suda temizleriz ki filtrede bulunan faydalı bakterilerimize zarar vermeyelim. Filtre de temizlendikten sonra camlar görsellik açısından silinir. Isıtıcımızın üzerinde de pislik birikmişse bunu da çektiğimiz suda temizleyip yerine takarız. Temizlik işi bittikten sonra çektiğimiz suyun yerine su eklememiz gerekir. Bunun için en az 2 gün dinlenmiş su kullanmamız gerekir. Suyu direk akvaryuma dökemeyiz, dökeceğimiz suyun ısısı akvaryumdaki suyun ısısyla birbirine uymalıdır. Eğer suyu direk dökersek; dökeceğimiz su soğuk olduğundan balıklarımız şoka girebilir, aynı şekilde ısılar arasında çok fark varsa beyaz benek hastalığına yakalanabilirler. Dinlenmiş suyumuzdan bir parça ısıtıp suya karıştırmak ve akvaryumumuza öyle dökmek işimize yarayacaktır.

Aylık bakımda dış filtre temizliği vardır.Eğer dış filtremizi 1-3 ay içerisinde temizlemezsek işini çok fazla yapmayacaktır, debisi düşecek ve performansı azalacaktır. Bunun için dış filtreyi söküp hortumlarını güzelce temizleriz, iç malzemelerini temizleriz ve değişme zamanı gelmiş olanları değiştiririz. Böylece dış filtremiz daha iyi çalışacağından akvaryumumuz da daha temiz olucaktır. Bunun sonucunda balıklarımız da daha sağlıklı ve temiz bir su da yaşamlarını devam ettirmiş olurlar.

Dip çekim aparatınız yoksa aşağıdaki linkte bulunan konudan kendinize bir dip çekim aparatı yapabilirsiniz.

http://www.akvaryumportali.net/diy-dip-cekimi-aparati-yap.html

Dip çekiminin nasıl yapılacağını bilmiyorsanız; aşağıda bulunan videoyu izleyebilirsiniz.

Google Aramaları:

Bir cevap yazın

Akvaryumportali.net - Akvaryum Portalı ve Akvaryum Forumu © 2019 Frontier Theme