Akvaryumportali.net - Akvaryum Portalı ve Akvaryum Forumu

Akvaryum, Akvaryum Balıkları ve Akvaryum Canlılarına Ait Herşey

Akvaryum Temizliği Nasıl Yapılır?

Merhaba arkadaşlar, öncelikle akvaryumumuzu temizlemek için gerekli ekipmanlardan başlayarak sizlere sırasıyla detaylı şekilde anlatarak temiz ve görsellik açısından zengin bir akvaryuma nasıl sahip olacağınızı öğretelim.

Öncelikle bizlere en çok lazım olan malzemeler;

  1. Atık su kovası
  2. Dip çekim aleti ya da kimyasal maddeler bulaşmamış hortum
  3. Temiz ve sadece akvaryum için kullanmış olduğunuz yeşil sünger
  4. Filtre, dekor, ısıtıcı vs. temizlemek için fırça ve temiz bez
  5. Ve en önemlisi minimum 2 gün ağzı açık şekilde dinlendirilmiş su

Temizlik işlemine başlamadan önce risk almamak için akvaryum içerisinde bulunan elektrikli aletlerin fişlerini çekin.

Akvaryum temizliği işlemini haftalık ve aylık olarak iki kısımda inceleyebiliriz.

Haftalık Bakım

Cam Temizliği

Akvaryumumuzun görselliği en çok etkileyen unsurlardan birisi kirli ve yosunlu camlardır. Camınızın içeriden ve dışarıdan güzel bir şekilde temizlenmesi hem canlılarınız hemde sizin açınızdan iyi olacaktır.

Özellikle direk güneş ışığına maruz kalan akvaryumlarda en sık rastlanan durum yeşil ve kahverengi algler ve sakal yosunlardır. Dekorlar üzerinde oluşan sakal yosunları temizlemek için sizlere keskin ve sadece akvaryumunuzda kullanmış olduğunuz bir budama makası (ya da normal makas) gerekmektedir. Bu makas yardımıyla yosunları kolayca temizleyebilirsiniz. Fakat camlarda oluşan algleri temizlemek bu kadar kolay değildir. Öncelikle ilk başta bahsettiğimiz süngerin yeşil tarafıyla çok bastırmadan temizleyebiliriz. Maalesef uzun süre camda kalmış ve birikmiş algleri temizlemek bu kadar kolay olmuyor. Bu durumlarda kullanmadığınız bir kredi kartı yada mağaza kartlarını işinizi görebileceği gibi kullanılmamış jilette* işinizi görecektir. Ama kesinlikle kimyasal madde** kullanmamanız gerekmektedir.

*Jilet kullanımını akvaryum camına yatay konumlandıracak şekilde kullanmalısınız. Aksi takdirde camı çizebilir ve görüntü kirliliği oluşturabilirsiniz. En büyük sorun ise çizilen camdaki o çizik kısımlarda oluşan alg ve yosunları çıkarmanız oldukça zor olacaktır.

**Kesinlikle kireç sökücü vs. gibi kimyasal maddeler kullanmamalısınız. Aksi takdirde akvaryum canlılarınızı kaybedebilirsiniz.

Dip Çekimi

Akvaryum camlarınız temizledikten sonra ortalama 5 dakika beklemeniz alglerin ve yosunların tabana çökmesini sağlayacaktır. İlk olarak dip çekim aleti yada hortum (ağzınızla vakum yapmak zorundasınız, biraz akvaryum suyu yutma riski vardır. 🙂 ) yardımıyla akvaryum kumunda (cama cam akvaryum ise tabanında) biriken balık dışkıları,yem artıkları ve temizlemiş olduğunuz yosunlar ve algler atık su kovasına aktarılır.* Uzun süre dip çekimi yapılmaması durumunda akvaryum tabanında biriken yem ve dışkı artıkları akvaryum suyunun nitrat seviyesini yükselterek beslemiş olduğunuz canlıların ölmesine neden olabilir.*Akvaryumda bulunan mevcut su hacminin maksimum %30-40’ı kadarını çekmeniz önerilir. Aksi takdirde bakteri dengesi bozulabilir. Kesinlikle ve kesinlikle suyun hepsini boşaltmamalısınız!

Filtre ve Dekor Temizliği

Daha sonra ısıtıcı* ve iç filtre** akvaryum içerisinden alınarak temiz bez ve fırça yardımıyla dikkatlice temizlenir. Tekrar akvaryumunuza yerleştirildikten sonra su ekleme*** işlemi başlatılır.

*Isıtıcıyı çektikten sonra en az 5-6 dakika beklemenizi öneririm. Aksi takdirde fişini çeker çekmez akvaryumdan çıkardığınızda; ısıtıcı camı havayla temas ettiği anda patlayabilir ve cam parçaları akvaryumunuza düşüp canlılarınızın ölmesine sebep olabilir.)

** İç filtrenizi kesinlikle çeşme suyu altında temizlemeyin. Dip çekimi yapmış olduğunuz atık su kovasında temizlemeniz gerekmektedir. Bunun sebebi ise filtre üzerinde birikmiş olan faydalı bakterilerin ölmesini engellemektir.

*** Temizlik kısmının en önemli diğer kısmı ise en az 2 gün dinlendirmiş olduğunuz suyu direk akvaryuma dökmemenizdir. Temiz bir kovaya dinlendirmiş olduğunuz suyu koyup akvaryumunuzdan hava hortumu ve vana yardımıyla damla damla su aktararak suların ısı seviyesini eşitlemeniz gerekmektedir. Böylelikle balıklarınız ısı değişimlerine maruz kalmayacak ve hastalıklara karşı daha dirençli olacaklardır.

Aylık Bakım

Dış Filtre Temizliği

Dış filtremizi minimum aylık olarak maksimum 3 aylık olarak temizlemeniz gerekecektir. Aksi taktirde filtrenizin debisi düşecek ve görevini yerine getirecekmeyecektir.

Öncelikle filtrenizin fişini çektikten sonra musluk kısımlarından hortumların bağlantısını ayırmanız gerekmektedir. Daha sonra akvaryum içerisinde bulunan bu hortumlar dışarı alınarak içlerinde oluşan kalıntı ve yosunları uzun tel fırçalar aracılığıyla temizlemelisiniz. Ardından motor kısmını ayırıp oradaki musluk giriş ve çıkış kısımlarını da fırça yada sünger aracılığıyla temizledikten sonra malzemelerin bulunduğu katları tek tek çıkararak temizleyin. Ancak kesinlikle katların sırasını karıştırmayın. Aksi takdirde iyi bir filtrasyon işlemi gerçekleşmeyecek ve motorun debisi azalacaktır.

Dış filtre temizliğinde dikkat etmeniz gerek önemli hususların başında yine filtre malzemeleri, yer almaktadır. Dış filtre malzemeleri;

  1. Musluklar ve hortumlar
  2. Sünger
  3. Elyaf*
  4. Seramik ve
  5. Aktif karbondur.

Sünger, seramik ve aktif karbon akvaryumdan alınan suyla yıkanmalıdır. Çünkü bu ürünler yapıları gereği üzerlerinde akvaryum suyu için yararlı bakteriler barındırmaktadır. Bu malzemeleri çeşme suyu altında yıkamak bu bakterilerin ölmesine neden olup tekrar üreyebilmeleri 2-3 haftalık bir süreç gerektirmektedir. Bu süreçte ise akvaryum suyu kalitesi düşmektedir.

*Elyaflar genellikle yenileriyle değiştirilmektedir. Elyafın kirlilik seviyesini kendinizin belirleyip ona göre değiştirme yada akvaryum suyuyla temizleyip tekrar kullanma kararını verebilirsiniz.

Ads

Bir cevap yazın

Akvaryumportali.net - Akvaryum Portalı ve Akvaryum Forumu © 2016 Frontier Theme