Akvaryumportali.net - Akvaryum Portalı ve Akvaryum Forumu

Akvaryum, Akvaryum Balıkları ve Akvaryum Canlılarına Ait Herşey

Balığınız Ağızına Yumurta aldıysa buyrun

Her akvarist, beslediği balıklardan yavru almayı ister. Besleyip büyüttüğü, emek verdiği canlının yavrularını görmek, herkesi mutlu eder. Kimileri için bu durum hobideki son noktadır. Peki, balığımızın yumurta aldığını fark ettiğimiz andan itibaren neler yapmalıyız?

Bu sorunun cevabı beslediğimiz balık türü ve sayısı, akvaryum hacmi ve dekoru, yavruları büyütmekteki amacımızın ne olduğuyla da yakından ilgilidir. Eğer amacımız yavruları belli bir boya getirip elden çıkarmak ve hobideki masrafımıza katkı sağlamaksa o zaman balığı ayırmak ya da kusturmak gerekir.Bunu yapmadığımız zaman annenin bıraktığı yavrular, diğer balıklara yem olacak; dekorumuz uygunsa çok az bir bölümü kurtulacaktır.
Balığım yumurtladı, şimdi ne yapmalıyım? tarzında açılan konularda genellikle peşinden şu soru gelir: Balığımı ayırayım mı, yoksa akvaryumda kalsın mı?

Bu sorunun cevabı da yine sizin akvaryum şartlarınız ve yavru almaktaki amacınıza bağlıdır. Eğer akvaryumda aşırı kalabalık yoksa, dişi balığınız rahat bir kuluçka dönemi geçirebilecekse, akvaryum dekorunuz da balığın rahat etmesine olanak sağlıyorsa ayırmanıza gerek yoktur. Özellikle sarıprenses ve yunuslarda ağzına yumurta alan dişilerin erkek tarafından çok rahatsız edildiğini, dişinin saldırılara dayanamayıp yumurtaları attığını kendi tecrübelerimle gördüm.Bu saldırıların önüne geçmek için erkek-dişi oranına gerekli hassaslık gösterilmelidir. Bu sağlanırsa çiftleşmek isteyen erkek, ilgisini diğer dişilere yönlendirecek ağzında yumurta olan balığımız da rahat edecektir.

Eğer, balığımızı ayırmak istiyorsak her şeyden önce bu işe uygun bir akvaryum edinmeliyiz. Uygunluğu sağlamanın en önemli koşulu, balığı aldığımız akvaryum ile yavruluk olarak kullandığımız akvaryum arasında su değerleri konusunda azami ortaklığı sağlamaktır. Bunun için de yavruluk olarak hazırladığımız akvaryumla ana tank arasında su aşılaması yapıp değerleri birbirine yaklaştırabiliriz. Bu konuda olmazsa olmaz noktalardan biri de su sıcaklığının iki akvaryum arasında çok yakın olması gerektiğidir.

Ayrı bir akvaryuma sahip değilsek yumurta almış bir dişiyi 5 lt.lik bir pet şişeye koymak, orada günlerce bekletmek doğru bir davranış değil; aksine balığa işkence çektirmektir. Dişi balığı böyle bir cendereye sokmaktansa gerektiği kadar bekledikten sonra 5 litrelik bir pet şişeye kusturup yavruların belli bir boya gelmesi beklenebilir. Ancak ben bunun da doğru olmadığına; balıklarından yavru almayı düşünen hobicilerin bir şekilde ikinci bir akvaryuma sahip olmaları gerektiğine inanıyorum.

Balığımızı kusturmayı düşünüyorsak ne yapmalıyız?

Malawi türlerinde genel olarak balığın yumurtaları ağzında tutma süresi 20-22 gündür. Elbette bu zaman, akvaryum şartlarına, özellikle de su ısısına göre değişiklik gösterebilir. Kusturmayı düşünen hobiciler için en uygun zaman 13-14. günden sonradır. Çünkü bugünler itibariyle normal şartlar altında yavrular keselerinden büyük oranda kurtulmuş olacaktır.

Beslediğimiz tür ne olursa olsun eğer balığımız ilk kez yumurta almışsa tavsiye edilen şey kesinlikle kusturmamaktır. Özellikle yunus gibi çabuk strese giren ve stres nedeniyle yumurtalarını kolayca yutan ya da tüküren bir tür besliyorsak, en azından ilk 3-4 yumurtlayışında kusturmamalıyız. Çünkü bu durum balığımızın ağzında yumurta tutmak konusunda gerekli tecrübeyi kazanmasına engel olacak, ilerleyen zamanlarda da balığımız, yumurtalarını gereken zaman kadar tutamayacaktır.

Balığımızı kustursak da ayrı bir akvaryumda yavrularını bırakmasını beklesek de dişi balığımız bu dönemde zayıf düşecektir. Bu nedenle ana akvaryuma koymadan önce dişiyi özel olarak besleyip kondisyon kazanmasına yardımcı olmamız da gerekir.

İşte ağızına yumurta almış bir sarı prenses


sarı prenses

Ağzına Yumurta Almış Bir Yunus Cichlid
yunus ciklet

Ağzına Yumurta Almış Mavi Prenses
mavi prenses

Resimler internet ortamından alınmıştır.

Google Aramaları:

Bir cevap yazın

Akvaryumportali.net - Akvaryum Portalı ve Akvaryum Forumu © 2019 Frontier Theme