Akvaryumportali.net - Akvaryum Portalı ve Akvaryum Forumu

Akvaryum, Akvaryum Balıkları ve Akvaryum Canlılarına Ait Herşey

Balıklar Hakkında İlginç Bilgiler

Bu yazıda, dünyamızda var olan okyanus, deniz, ırmak ve su birikintilerinde yaşayan balıklar hakkındaki ilginç bilgileri bulabilirsiniz. Şimdi bu bilgileri tek tek inceleyelim.

Dünyadaki en küçük balık Trimmatom nanus, Hint Okyanusu’nda yaşar. Trimmatom nanus, bir kaya balığıdır ve tam büyüklüğe ulaştığında boyu ortalama 2 milimetre civarındadır.

Dünyadaki en büyük balık balina köpekbalığıdır. Balina köpekbalığının ağırlığı 14 tondan fazladır. Balina köpekbalıkları insanlar için hiç bir tehlike oluşturma ve zararsızdır, genelde suda yüzen planktonlarla beslenir.

En ilginç balık çeşitlerinden bir diğeri ise dört gözlü balıklardır. Dört gözlü balıkların gözleri ikiye bölünmüştür. Balık yüzeyin altında yüzdüğünde gözün üstü suyun üstünü, gözün altı suyun altını görür.

Karayutan kendi büyüklüğünün iki katını yutabilir. Ağızlarında, çenelerini çok açabilmeye olanak veren menteşe yapıları bulunur.
Uçan balık uçabilen bir balık olarak bilinmesine rağmen aslında süzülür. Bu balık, yan yüzgeçlerini kullanarak suyun yüzeyinden 3 metre yükselebilir.

Yürüyen yayın, oksijeni soluyabilen özel yapıları sayesinde suyun dışında 4 gün yaşayabilir ve yan yüzeylerindeki ayaksı yapılar sayesinde bir gölden başka bir göle sürünebilir.

Dünyada en çok bulunan balık, küçük tatlı su balığı olan ışıldakbalığıdır. Bilim adamları, ışıldakbalıklarının sayısının trilyonlara ulaştığını tahmin etmektedir. Ayrıca tatlısu balığının birçok türüde vardır.
okçu balığı

Bir diğer ilginç balık ise okçu balığıdır. Okçu balığı su üzerinde bulunan alanlardaki (ağaç dalları, yapraklar vs.) böceklere su püskürterek onları suya düşürür ve afiyetle yer. Okçu balıkları hedeflerini %99 oranında tutturur ve çok hızlı hamleler yapabilir.

Bir cevap yazın

Akvaryumportali.net - Akvaryum Portalı ve Akvaryum Forumu © 2019 Frontier Theme