Akvaryumportali.net - Akvaryum Portalı ve Akvaryum Forumu

Akvaryum, Akvaryum Balıkları ve Akvaryum Canlılarına Ait Herşey

Sarı Prenses Kusturma – Yunus Kusturma – Mavi Prenses Kusturma – Beyaz Prenses Kusturma – Iceman kusturma – Frontosa Kusturma

Sarı prenses kusturma,Yunus Kusturma ,Mavi prenses kusturma , Iceman kusturma Frontosa Kusturma Balık kusturma Balıklara Kusturma Yöntemi Nasıl Uygulanır

BALIK BESLEMEYENLER IÇIN KUSTURMA OLAYINI KISACA ŞÖYLE ANLATIYIM.

Cichlidler, akvaryum severler tarafından yavru bakımları için oldukça çok  sevilmektedirler. Malawi ve Tanganyika cichlidlerin bir çoğu yavrularını (yumurtalarını) ağızlarında saklar.
Dişi ağzında yumurtalarla, sudaki plakton ve zooplanktonlar dışında yem yemeden yavrular çıkana kadar bekliyor. (Bazı dişilerin az da olsa yem yediği görülmüştür.) Bu süre suyun sıcaklığına ve cichlid türüne göre ortalama 20 – 30 gün sürüyor. Ama unutmamak gerekiyor ki soğuk sularda yavruların yumurta keselerinden kurtulmaları , sıcak suya oranla daha düşüktür. Ama yavrular çabuk kurtulsun diyede 30- 32 derecelere çıkarmayın sakın. Cichlidler için uygun sıcaklık olan 26-28 derece uygun olacaktır. )

Balıkların annesi yavruları için özveriyle bekliyor. Sonunda yavruları ağzında tutamayacak hale gelince taşların arasına salıyor.

Doğal yöntem yukardaki gibi gerçekleşiyor.

Akvaryumda ise dişi balık yumurtaları ağzına alıp, erkeğin bölgesinden uzaklaşması eğer mümkün değilse veya yeteri dişi balık yoksa erkek balığın saldırılarına maruz kalıyor. (Küçük akvaryum, yetersiz dişi balık, az saklanma bölgesi ve erkek balığın dikkatini dağıtacak balık miktarının az olması dişi balığın saldıralara maruz kalmasına neden oluyor.)

Bunu gören akvaryumcular veya hobiciler , hem yavruları kurtarmak için hem de dişi ağzında yumurta tutunca zayıflayacağından dolayı balıkları kusturuyorlar. Açıkçası bir sürü balık ürettim ama bir kere bu kusturmayı denemedim. Hayvanlara acı çektirmeye gerek yok.

O KADAR BALIK ÜRETTİM , TAKTİĞİM BASİTTİ

Dişiyi ana akvaryumdan kepçe ve bir kap yardımıyla alıyordum. Belki inanmayacaksınız balıklar kepçenin içine beni al götür bu yerden dercesine giriyorlardı. Dişilerin olduğu ayrı akvaryuma atıyordum. O akvaryumda balıkların yavrularını bırakacağı güvenli bir bölüm. Bir de her dişi balığın beklemesi için mağarası vardı.

Sonunda dişi kendiliğinden yavruları bırakırdı. Bana da dişiyi tekrar ana akvaryuma almak ve yavruları toplamak kalırdı.

Ve Sizleri Kusturma İşlemi ve Kendi Yavrularını Bırakan Cichlidlerin Videolarıyla Başbaşa Bırakıyorum 🙂

Yunus Cichlid


FrontosaMavi Prenses2.Beyaz PrensesSarı Prenses

Sarı prenses kusturma,Yunus Kusturma , Mavi prenses kusturma , Iceman kusturma, Frontosa KusturmaBalık kusturma

Balıklara Kusturma Yöntemi Nasıl Uygulanır,Sarı Prenses Kusturma,Yunus Kusturma,Mavi Prenses Kusturma

Balıklara Kusturma Yöntemi Nasıl Uygulanır,Sarı Prenses Kusturma,Yunus Kusturma,Mavi Prenses Kusturma

 

Google Aramaları:

12 Comments

Add a Comment
 1. merhaba arkadaslar. bende yunus sarı prenses ve imparator besliyorum. 4 dişi 2 erkek sarı prensesim vardı biraz irice olan erkek diğer erkeği öldürdü sizce normalmi ? Ve akvaryum 100x50x50 ebatlarında içinde 15 kadar balık var toplam bitane dişi sarıprensesin ağzı 10 gündür dolu baska akvaryuma alma imkanım yok sizce ne yapmalıyım ? ufak bi yavruluğa kustursam yaşarlarmı?

  1. Diğer erkek muhtemelen kavgaya yenik düşmüştür. Ağzı dolu sarı prenseside kusturup yumurtaları kuluçka makinasına alabilirsiniz.

 2. merhaba arkadaşlar bende sarı prenses var 7 dişi 2 erkek sarıların 2 si bügün ağzına yumurta aldı diğeri ise 15 gün oluyor.bir türlü karar veremedim balıkları kustursammı yoksa anneyi yavruluğa ayırsammı diye yardımcı olursanız çok sevinirim.iyi günler.

  1. Balıkları ayırabileceğiniz ayrı bir akvaryumunuz varsa oraya ayırabilirsiniz. Eğer yoksa kusturmanız daha iyi olacaktır.

 3. merhabalar benim sarı prensesim 15 gündür ağzında yumurta bulunduruyo akvaryum içerisinda ayrı bir bölmeye aldım onu eğer kusturursam yavru balıklar yaşar mı? hava motorum yok ama akvaryumun içindeki hava motoru gerkli olan hava ve dalgayı sağlıyo bu yavru balıklar için yeterli midir? yardımcı olursanız sevinirim…

  1. Ayrı bir bölmedeyse yavrularını kendi bırakırsa daha iyi olur.

 4. meraba arkadaşlar videolar çok güzel olmuş yunusun ağzından saldığı yavruları tekrar toplayıp salması işte doğada ki hali gerçekten çok şahane bir görüntü olmuş aslında biz ler biraz sabırlı davrana bilsek bıraksak ta hayvanlar kendileri kussa ne güzel balıklar ortaya çıkacak tır ben 6 yıldır malavi besliyorum bende 1 metre 50cm yükseklik 50 cm eni olan bir akvaryum var içinde sarı prenses .mavi prenses paslı var sarı prensesim biri ağzı dün doldu 4 erkek11 dişi var hiç kavga etmiyolar bol kayalıklar var dişilerim hep ağzları dolmaya başladı kavga gürültü yok ayrıyaten 75 cm lik ve 65 cm lik yavruluklarım var salıyom araya günü yaklaşan balığı kendi kusuyo ertesi gün anneyi ayırıyom çok güzel

  1. En doğal olanı yaptığınız gibi zaten 🙂

 5. Bende 2 yunustan yavru alacaktım. Fakat sanırım erken kustuırdum. Kusarken yumurata halinde çıktı ve böle canlı olan sadece 3 tane falan vardı. Hepsi öldü ne kadar süre beklemeliyim tam olarak sölerseniz menmum olacam…

  1. 13 veya 17. gün kusturma için uygundur. ( 17. gün yumurtalar daha az olacaktır.)

 6. Ayrı Bir Akvaryuma Alabilirsiniz.
  Dişi Yavruları Kendi Bırakacaktır ve Herhangi Bir Tehlike Sezdiğinde Tekrar Ağzına Topluyacaktır Yavruları.

 7. ali osman kocabaş

  selamlar ben yunus besliyorum ağzına yumurta aldığında kusturmasam kendibırakırmı. ama balıkçılar kusturmazsan ölür,yavruları ölür gibi şeyler söylüyo akvarummumda 3 dişi 1 erkek yunus var akvaryum yarım metre sanırım bunlara göre yeterince büyük neyapıyım ağzına yumurta alınca kusturuyummu yosa bırkıyım kendimii yavrularını bıraksın

Bir cevap yazın

Akvaryumportali.net - Akvaryum Portalı ve Akvaryum Forumu © 2019 Frontier Theme