Akvaryumportali.net - Akvaryum Portalı ve Akvaryum Forumu

Akvaryum, Akvaryum Balıkları ve Akvaryum Canlılarına Ait Herşey

Bolivian Ramirezi İzlenimleri (Microgeophagus Altispinosa)

Latince Adı: Microgeophagus altispinosa
Habitatı ve Anavatanı: Brezilya, Bolivya
Beslenme Biçimi: Hem etçil, hem otçul.
Davranış Biçimi: Barışçıl
Kendi Türlerine Davranışı: Barışçıl
Yüzme Seviyesi: Dip
Sıcaklık: 24-28 °C
En Fazla Büyüdüğü Boy: 10 cm
En Az Akvaryum Hacmi: 60 litre
Su Sertliği: Yumuşak
pH: 5.5 – 6.5

Yukarıdaki özellikler Bolivian Ram’ların hemen hemen her sitede bulabileceğiniz standart özellikleridir. Fakat bu özellikleri beslediğimiz Ram’lerde ne kadar görebiliyoruz. Ben bu yazımda biraz bundan bahsetmek istiyorum.
Bolivian Ram,Bolivian Ram resimleri,Microgeophagus Altispinosa

Balıkların Satın Alınması:

Bu konuda maalesef pek bir seçeneğimizin olmadığı aşikar. İthalat ile ülkemize sokulan bu tür gereken ilgiyi yeterince görmediğinden midir yoksa ticari olarak kar payı düşük olduğundan mıdır pek iyi koşullarda Türkiye’ye girmiyor. Birçok defa bu türü satın almama rağmen her seferinde ölümle sonuçlanması çok canımı sıkmıştı. Her ne yaparsam yapayım bir türlü yaşatamıyordum aldığım balıkları, Elimden geldiği kadar suyu yumuşatmaya çalıştım, yemlemelerine ve dip çekimlerine fazlasıyla özen gösterdim. Yinede Bolivian Ram’lerim her seferinde öldüler. O zaman Anladım ki bu balıklar ya gönderildiği ülkede düzenli bakılmıyorlar ya da ithalatı sırasında pek özen gösterilmiyor.
Forumdan tanımış olduğum Cem Abim (Kayalıer) ürettiği yavruların bir kısmını bana getirdiğinde ise gerçekten çok mutlu olmuştum. 22 yavrunun elime ulaşması ile macerama kaldığım yerden devam edebilecektim artık. Balıklardan 10 tanesini bir dostumuza verdikten sonra elimde kalan 12 yavru ile beraber yaşam savaşımız tekrar başlamış oldu. Yavruları daha çok küçükken almıştım ve kara kara nasıl yaşatabileceğimi düşünüyordum…

Akvaryuma Adaptasyonları ve Gelişimleri:

Bolivian Ram
Fakat bir taraftan da umutluydum artık. Çünkü yavrularımın doğum yeri Türkiye idi. 🙂 Bu birçok problemi yaşamadan yeni tanklarına adapte etmemi sağladı. İlk etapta 65 cm’lik bir akvaryuma balıkları koydum. Balıkları ilk koyduğumda neredeyse başından hiç ayrılmadan 12 saat kadar nöbet bekledim. Su konusunda büyük bir avantajım vardı tabi. Memleketten dönüşte balıklar için 2 damacana su getirmiştim. Suyu aldığım yer devamlı su sirkülasyonu olan bir göl. Su değerleri ise Amazon Nehri’ne paralel seyreden bir yapıya sahip. Gerçi tam manasıyla eşdeğer diyemem ama birçok açıdan Ankara’nın şebeke suyuna göre mükemmel diyebilirim. İlk etapta taban malzemesi olarak dere kumu kullandım ve elimde olan yaklaşık 10-12 kök anabiası akvaryuma yerleştirdim. Aydınlatma ise sadece 1 adet 15w grolüx ile yapılıyordu. Yemlemede ise kuru yem olarak Flora, spriluna tablet, canlı yem olarak ta artemia kullanıyordum. Belirli bir süre balıkları bu tankta tuttum. Yanlış hatırlamıyorsam 2 ay kadar sonra Daha geniş bir akvaryuma aldım balıkları ve aydınlatma da değişikliğe gidip, 1 adet 18w aquarella ve 1 adet 18w grolüx aydınlatma ile yeni tanka geçiş yaptım. Balıklarım da yeni yerlerine çok çabuk uyum sağladılar. Yeni akvaryum ise 180 litre civarı idi. Burada balıkların gelişiminin ilk akvaryuma göre daha iyi olduğunun farkına vardım. Filtreleme işini ise ilk etapta pipo filtre, daha sonraları ise içini tıka basa doldurduğum ekol 15 ile yapıyordum. Bu sırada yemlemede biraz değişikliğe gittim. Kuru yem olarak flora, granugreen, tetra vegetables yemlerini kullanmaya başladım, Arada spriluna tablet ile destekliyordum. Haftada iki kez artemia ve beyaz kurt ile de canlı yem takviyesi yapıyordum. Zaman ilerledikçe balılar renklenmeye başladı. Artık şeffaf bir yapıdan doğal renklerine giden bir süreç başlamış oldu. Bu arada bu türü beslemek isteyen arkadaşlara bir tavsiyede bulunmak isterim;
Genel olarak baktığınızda cichlid alt türlerinde eleme işlemi yapan insanlar erkek fazlasını elemek için boyutlarına göre iri olanları belli aralıklarla akvaryumdan çıkarırlar. Bu türde ise olay o kadar kolay olmayabilir sizin için. Balıklarım neredeyse damızlık hale gelene kadar boyutları arasında pek bir fark olmadığını gözlemledim. Neredeyse eşdeğer bir büyüme eğrisi gösterdiler. Baktım ki olacak gibi değil, akvaryumdan hiç balık çıkarmadım ve büyütmeye devam ettim.

Cinsiyet Ayrımı


İşin en zor kısmı burasıydı benim için. İnternet ortamında taramadığım kaynak kalmadı neredeyse. Fakat her girdiğim sitede birbirinin aynı olan bir metin karşıma çıkıyordu.

‘’ Cinsiyet Ayrımı: Dişiler; erkeklerden biraz daha küçük olurlar ve biraz daha renksiz olurlar. Dişi erkek ayrımı zordur. Erkeklerin arka yüzgeçleri daha büyük ve sivri uçludur. Dişilerinki daha yuvarlaktır. ‘’


Artık bu yazıyı görmekten bıkmıştım çünkü balıklarımı burada belirtilen özelliklere göre ayıramıyordum. Biraz daha araştırma sonucunda bazı kaynaklarda daha farklı yöntemler kullanıldığını gördüm. Bunlardan birincisi erkeklerin kuyruk uçlarındaki sivriliklerin dişilere göre daha belirgin olmasıydı, bir diğeri ise sırt yüzgeçlerinin başladığı yerdeki siyah kısmın dişiye göre daha uzun olduğuydu. İlki zaten ilk kısımın zaten bana bir faydası dokunmamıştı. İkinci kısımda yazdığım yönteme gelince; Balıklarımdan iki tanesi bu yöntemi incelediğim zamanlarda eş tuttu. Fakat gördüm ki balıklarımın ikisi de yapı olarak birbirine çok benziyorlardı. İkisinde de kuyruk uçları sivriliği birbirine çok yakındı ve sırt yüzgeçlerinin siyah kısmı neredeyse ikisinde de aynı uzunlukta idi. Ancak balıkların eş tuttukları da gün gibi ortada. İkinci yöntem de beni pek tatmin etmedi böylelikle. Balıklarım eşti ama hangisi dişi hangisi erkek bunu bilemiyordum. Şunu da söylemeden geçemeyeceğim iki balıkta birbirine kur yapıyor ve her ikisi de titriyordu bu arada. Tek eşi balıkların diğer türlere göre daha sosyal bir aile yapısına sahip olduğunu birkaç yerde okumuştum ve bu işimi iyiden iyiye zorlaştırdı maalesef. Araştırmaya devam ettim yine. Kısa bir süre önce farklı bir metot buldum. Aşağıdaki iki fotoğraf yardımıyla cinsiyet tayini hakkında bulduğum şeyleri paylaşmak istiyorum şimdi.

Bolivian Ram,Bolivian Ram resimleri,Microgeophagus Altispinosa

Üstteki fotoğrafa bakarsanız vent açıklığının arka yüzgece doğru dar bir açı yaptığını ve daha dar, sivri bir yapıda olduğunu görürsünüz. Bu bizim erkeğimiz işte. Alttaki fotoğrafta ise vent açıklığı daha geniş ve oval bir yapıda ve ayriyeten erkeğinkine göre daha geniş bir açı ile direk aşağıya bakıyor. Burada kullandığım fotoğraflar çok net değil ama akvaryumunuzda baktığınızda bunu daha iyi fark edeceğinize eminim. Bir diğer belirgin bir fark ise benimde kendi balıklarımda gözlemlediğim vücut biçimi. İlk fotoğraftaki erkeğin vücut yapısı dişiye göre zayıf görünüyor. İlk başlarda bunun gelişimsel evrelerde yaşanılan bir farklılık olduğunu düşünmüştüm (az yem yeme, parazit vs.) Fakat sonra baktığımda bütün dişilerimin tombul, erkekleriminse zayıf olduğunu gördüm. Ancak yine söylemek istiyorum. Elimde olan 12 balığı da ne arka yüzgeçlerinden, ne sırt yüzgeçlerinden, ne de kuyruk sivriliğinden ayırt edebildim. Eş tutan çiftim dün ilk kez yumurtladı ve yumurtalar sanırım gece olunca yendi. Bu sırada bir çiftim daha oldu akvaryumda…

Erkek BalıkBolivian Ram,Bolivian Ram resimleri,Microgeophagus Altispinosa

Dişi Balık

Bolivian Ram,Bolivian Ram resimleri,Microgeophagus Altispinosa

Tür olarak bana mı böyle denk geldi bilmiyorum ama eş tutmalarına rağmen pek bir agresiflik gözlemlemedim. Akvaryumda kiraz karidesler ile beraber yaşıyorlar. Bir keresinde bir karidesi balığımın üzerinde gezinirken bile gözlemledim. Yani benim bu konudaki şaka ile karışık yorumum; Eğer akvaryumunuzda bu tür başka bir tür ile kavga ediyorsa suçlu kesin diğer balığınızdır.

Bolivian Ram,Bolivian Ram resimleri,Microgeophagus Altispinosa

Akvaryum ve Su Şartları

Balıkları 26-27 derece arasında bir su sıcaklığında besliyorum. Ph 6.5 civarı. Herhangi bir ilaç kullanmıyorum. Pek de iyi bakmıyorum aslında bu ilaç mevzusuna. Sadece arada aklıma gelirse deep sıvı gübre ve Göl suyu kalmadığında ise ph düşürmek için çay ilave ediyorum. Benim Akvaryum hacmi olarak yorumum her zaman imkanlar dahilinde beslenebilecek en büyük akvaryumda beslemek. Bolivian Ram’lerin gerçek renklerini görmek istiyorsanız mutlaka suyun ph aralığını 5.5-6.5 aralığına çekmeli ve akvaryumu bitkilendirmelisiniz. Daha önceki deneyimlerimde bu balıkları cama-cam akvaryumlarda da besledim ama bitkili bir akvaryumdaki renk çeşidini ve sağlıklı bir ortamı yakalaması biraz zor oldu. Genelinde balıklar stres altında idi. Vücutları devamlı kararıyor her zaman köşe bucak kaçıyorlardı. Şu an dere kumu yerine silis kum kullanıyorum. Aslında dere kumu her zaman tercihim olmuştur ama balıkların habitatından mıdır bilinmez kumu eşeleme istekleri çok fazla oluyor. Silis kuma geçişim elimdeki zemin kumunun bir sebepten ötürü bozulması sonucu olmuştu. Fakat şimdi iyi ki geçmişim diyorum.

Beslenme

Balıklar tür itibariyle hem otçul hem de etçil bir tür. Yani omnivor besleniyorlar. Besin ihtiyaçlarını karşılarken buna her zaman özen göstermeliyiz. Beslenme ile ilgili çok fazla seçeneğimiz mevcut. Yem olarak genelde bitkisel ağırlıklı pul yemleri tercih ediyorum. Balıklar granül yemlere karşı pekte beklediğim tüketimi göstermediler. Sert olduğu için olsa gerek, yemleri ağızlarında çiğneyip tükürüyorlar. Pul yemleri daha rahat sindirdiklerine şahit oldum. Havansal yem ihtiyaçlarını ise artemia ve beyaz kurt ile sağlıyorum. Ancak bu kadar sınırlı bir besin mönüsüne sahip değiller. Eğer sağlıklı yollardan bulunabiliyorsa birçok canlı yemi hiç sorun çıkarmadan tüketiyorlar. Su piresi, tekir kurusu, kıyılmış karides eti benim verdiğim diğer canlı yemler. Buradan da anlayacağınız gibi sindirebilecekleri her türlü yemi kaliteli ve taze olmak şartı ile bu balıklara verebiliriz.

Üretim

Bu kısımda söyleyebileceğim çok fazla şey bulunmuyor aslında. Ancak geldiğim aşamaya kadar şunları söyleyebilirim;
Bolivian Ram alacağınız zaman hemen gidip genç iki balık alırsanız (1 dişi 1 erkek), bunlar ille de eş olacak diye bir şey yok. Yanlış bir inanış var bizde. 1 dişi 1 erkek balık aldığınızda mutlaka o balıkların eş olmalarını istiyoruz. Ancak bu o kadar da kolay değildir. Bu nedenle biraz sayıyı fazla tutup kendi eşlerini kendilerinin seçmelerini sağlarsanız daha iyi olur. İlk durumda da büyük ihtimalle eş tutacaklardır ( sağlık balıklarda tabi) ama bu olasılığı arttırmak yine bizim elimizde unutmayalım. Akvaryumun yükünü abartmamak kaydı ile daha fazla bireye bir arada bakmak her zaman daha iyi sonuçlar verecektir. Siz sağlıklı ortamı sağladığınız sürece balıkların eş tutmamaları gibi bir ihtimal yok denecek kadar az olur bu durumda. Ben sadece balıkların düzenlerini kurup onları kendi hallerine bıraktım. Onun dışında hiçbir çabam olmadı ve şu an 2 çiftim var elimde. Bundan sonraki aşamada yumurtaları yemezler ve yavru alabilirsem. Onu da sizinle yine buradan paylaşacağım.

Bolivian Ram,Bolivian Ram resimleri,Microgeophagus Altispinosa

Diğer Balıklar ve Akvaryum Canlıları İle Uyumu

Birçok tetra türü, lepistes, kribensis, ramirezi, diğer canlı doğuranlar ile sorunsuz besledim. Benim akvaryumumda şu an lepistesler, elma salyangozları, 2 otto ve 1 sae, birkaç kiraz karidesi ile rahat bir şekilde yaşıyorlar. Fakat balıklar eş tuttuğu ve yumurta aldıkları için bu sayıyı yakın zamanda biraz azaltmam gerekecektir. Ama yukarıda da belirttiğim gibi bir balık Bolivian’la anlaşamıyorsa suç kesin diğer balıktadır 🙂

Burada yazdığım şeylerin büyük bir kısmı kendi deneyimlerim ve gözlemlerimin sonucudur. İçeriğin çok az bir kısmı bilimsel nitelik taşımaktadır.

Yazımı bitirmeden önce şunu söylemek isterim. Güney Amerika Cüce’lerinden biri olarak da bilinen bu türe gerçekten ülkemizde pek kıymet verilmemekte. Fakat eş tuttuğunda ve bir aile olduklarında bu canlıların balık olamayacak kadar sosyal bir yapıya büründüğüne şahit oluyorsunuz. Değişik türlere yönelmek isteyenlere tavsiyemdir.
Bu akvaryumu kurmamda emeği geçen herkese teşekkür eder, sağlıklı balıklar dilerim.


Alıntıdır.

Ads

Google Aramaları:

Bir cevap yazın

Akvaryumportali.net - Akvaryum Portalı ve Akvaryum Forumu © 2016 Frontier Theme