Akvaryumportali.net - Akvaryum Portalı ve Akvaryum Forumu

Akvaryum, Akvaryum Balıkları ve Akvaryum Canlılarına Ait Herşey

Catappa Yaprağının Faydaları ve Catappa Yaprağına Alternafitler

Catappa; hint bademi, vahşi badem ya da tropik badem ismiyle bilinen, boyu yaklaşık 40 metreye ulaşabilen bir sıcak iklim ağacıdır. Çeşitli araştırmalar bu bitkinin çok önemli özelliklerini ortaya çıkarmışlardır. Yaprakları akvaryumculuk alanında çok yaygın kullanılan bir materyal haline gelmiştir. Özellikle discus gibi hassas balıklarda kullanılmaktadır. Ayrıca balık nakillerinde de kullanılmaktadır. Peki bu yaprağın faydaları nelerdir?


İçerisinde bulunan maddeler sayesinde en önemli özelliği mantarlaşmayı önlemesidir. Özellikle üretim tanklarında yumurtaların mantarlaşmaması için kullanılır. Balıklarda mukoza zarını korumada ve zarar gören mukozanın daha çabuk iyileşmesinde yardımcıdır. Yavruların gelişimine yardımcıdır. Suya birçok organik madde salarak zararlı kimyasalları etkisiz hale getirir. Sudaki amonyağı etkisiz hale getirir. Balıkların kalsiyum ihtiyacını karşılayarak kemiklerini ve dişlerini güçlendirir. Balıklarının renklerinin daha canlı görünmesini sağlar. Balıklarda verimi arttırıcı etkisi vardır. Suyun rengini koyulaştırıp balıkların doğal su rengini yaratır. Akvaryuma anti bakteriyel maddeler bırakır. Suyun pH’ını düşürüp suyu yumuşatır.
Catappa Yaprağının Faydaları,Catappa Yaprağına Alternafitler,catappa yaprağı

Bu yaprağı bütün balıklara kullanabilir miyiz? Hayır. Çünkü; yukarıda da söylediğim gibi bu yaprak suyu yumuşatıp pH’ı düşürmektedir. Bu yüzden yüksek ph isteyen, sert su seven balıklarda kullanılmamalıdır. Tüm tropikal türlerde kullanılabilir. Discus, melek, tetralar,canlı doğuranlar, killifishler, bettalar, vatozlar, amerikanlar ve daha bir çok türde kullanılabilir.

Kullanım şekli 50 litreye 1 yaprak gelecek şekilde olmalıdır. 2-3 hafta arası yaprak değiştirilip yenisi konmalıdır. Ancak bu yaprağın zor bulunması ve pahalı oluşu birçok hobicinin alım gücünü zorlamaktadır. Burada devreye alternatif çözümler girmektedir. Catappa yaprağı alamıyorsak ne yapmalıyız?

Yine etrafımızda doğamıza bakmamız gerek çünkü doğa herzamanki gibi bize gerekeni vericektir. Catappa yaprağı yerine meşe, kayın, söğüt, yeni dünya, dut gibi ağaçların yapraklarını kullanabiliriz. Yalnız burada çok önemli bir konu bulunmaktadır. Kullanacağımız yapraklar özellikle sonbaharda kuruyup kendileri düşmelidir. Eğer ağaçtan başkasının yardımıyla koparılırlarsa bir fayda sağlamayacaklardır. Yerden pis yaprakları almakta pek mantıklı değildir. Ağaçların yaprak dökme mevsimlerinde ağacın yanında bikaç dakika durursak yere yeni düşen temiz yapraklardan alıp kullanabiliriz. Yaprağı sıcak suda birkaç dakika bekletip akvaryuma koyarsak daha da temiz bir hale gelecektir. Akvaryuma konulan yaprak ilk başta batmayacaktır ancak birkaç gün içinde tamamen dibe çökecektir. Kullanılan yapraklar suyun rengini yavaşça koyulaştırıp akvaryuma hoş bir hava katıcaktır.

Google Aramaları:

Bir cevap yazın

Akvaryumportali.net - Akvaryum Portalı ve Akvaryum Forumu © 2019 Frontier Theme