Akvaryumportali.net - Akvaryum Portalı ve Akvaryum Forumu

Akvaryum, Akvaryum Balıkları ve Akvaryum Canlılarına Ait Herşey

Co2 Üretiminde Yeni Yöntem

Merhabalar,

Akvaryum Bitki Evi İlker @icelebi Hocamdan almış olduğum bitkilerle yıllar önce bırakmış olduğum bu hobiye tekrar dönmüş bulunmaktayım.

Bitkilerin sağlığına ve güzelliğine kıyamadığımdan CO2 vermek istedim fakat kullanılan yöntemler yüksek basınçlı olduğundan daha güvenli olabilecek bir sistem düşünüp durdum.

Sonuç olarak lise bilgilerimden aklımda kalan elektrolizin içine karbonu katarak CO2 üretebilir miyim acaba diye düşündüm. İnternette konuyla ilgili pek birşey bulamayınca bu işin olup olmayacağını tanıdığım kimya hocası arkadaşlara sordum. Pek emin olmamakla birlikte olur dediler. Araştırmalara devam ederken sonunda formulümü buldum.

C (S GRAPHITE) + 2 H2O (G) → CO2 (G) + 2 H2 (G)
http://chemistry-reference.com/reaction.asp?rxnnum=98

Bu formülü de gördükten sonra sıvadım kolları. ss316 krom çubuk ile kurşun kalemin içerisinden söktüğüm grafiti anot ve katota dikkat ederek ve aralarındaki mesafeyi de iyi ayarlayarak elektrolize başladım. Bugün 5. gün, gaz çıkışı hala devam ediyor. Bitkilerin hepsinde yeni sürgünler oluştu. (Önceki 5 günde herhangi bir sürgün oluşmamıştı.) Sistemin en güzel tarafı istediğim an fişi çekip durdurabiliyorum. Şu ana kadar durdurmadığım halde grafit hala ilk halindeki kadar kalın gözüküyor. Benim için 1 hafta gitse yeterli ama daha da fazla gidecek gibi gözüküyor.CO2 yanında yan ürün olarak hidrojen gazı da var ama şu an için herhangi bir sorun teşkil etmiyor. Yapıp denemek isteyen arkadaşlara yardımcı olmak isterim. Bu arada mühendis olduğumdan aklıma bazen böyle ilginç çözümler geliyor. Birkaç proje daha gerçekleştirdim. Sırasıyla onları da paylaşacağım yakın zamanda. Herkese iyi seyirler.

09.10.2017 tarihli video: (Heyecandan dik çekmişim kusura bakmayın:)

Güncelleme 15.10.2017 :


Şema: (Çizim kötü oldu kusura bakmayın:)

co2 üretiminde yeni yöntem

DEno12 tarafından yapılmıştır.

Ads

Bir cevap yazın

Akvaryumportali.net - Akvaryum Portalı ve Akvaryum Forumu © 2016 Frontier Theme