Akvaryumportali.net - Akvaryum Portalı ve Akvaryum Forumu

Akvaryum, Akvaryum Balıkları ve Akvaryum Canlılarına Ait Herşey

Cüce Karidesler

Tüm caridina ve neocaridina türleri genellikle cüce karidesler grubuna dahildir, buna karşın grubun boyutları içerisinde büyük ölçüde değişiklikler vardır, öyle ki tabir tüm türlere uymamaktadır. Bazı türler çok küçük kalırken en fazla 3 cm uzunluğunda, diğerleri 7 cm’ye kadar uzayabiliyor.

Bu grubun toplulukta mevcut bulunan temsilcileri bitki akvaryumları için uygundur. Doğal hayatlarında fidanlıklarda otlanır (yosun yatakları ve içeriğinde bulunan mikro organizmalar) ve döküntü (ayrışmış ya da ayrışabilecek organik materyaller) yerler. Bazılarınde yosunsuz kalmasının mümkün olmayacağı görülmelidir. Türe özel bir yiyecek olarak, JBL NovoPrwan karideslerin doğal besinlerini karşılamak için çok uygundur. Hayvan proteininin çok fazla olmasına karşı önlem alınmalıdır. Bu durum aşırı derecede büyümeye ve kabuk değiştirirken ölüme sebebiyete kadar gidebilir.

Amano karidesi

 

Bu grupta iki değişik çoğalma metodu vardır. Basit türdeki hayvanlar çok fazla sayıda küçük yumurta bırakırlar. Çıkan larvalar suya bırakılırlar ve akım tarafından denize taşınırlar. Suda zaman harcamaları gelecekteki gelişmeleri için çok gereklidir. Planktonun parçaları olan küçük organizmalar, çeşitli larva süreçlerinden geçerken ilk bakışta mikroskobik olarak küçük yiyeceklerle beslenirler. Nihayet küçük karideslere dönüştüklerinde geri kalan yaşamlarını geçirmek üzere tatlı sulara dönerler. Bu çoğalmaya en iyi bilinen örnek caridino multidentata, Amano karidesidir.

Türünün en üretken olanı çok aşırı yumurtlamaz ancak çap oranları büyüktür. Larvanın gelişimi yumurta içerisinde oluşur, böylece içlerinden yaşayabilen küçük karidesler meydana gelir. Bu karidesler kalan hayatları boyunca tatlı sularda yaşarlar.

En Önemli Türler
Caridina cf. Cantonensis
Neocaridina sp. Bee
Caridina sp.
Caridina cf. Breviata
Caridina cf. Cantonensis sp
Neocaridina heteropoda
Caridina graciliostris
Caridina babulti
Caridina multidentata

Bu bilgiler JBL Tatlı Su Akvaryumunda Kabuklular ve Karidesler rehberinden alınmıştır.

Google Aramaları:

Bir cevap yazın

Akvaryumportali.net - Akvaryum Portalı ve Akvaryum Forumu © 2019 Frontier Theme