Akvaryumportali.net - Akvaryum Portalı ve Akvaryum Forumu

Akvaryum, Akvaryum Balıkları ve Akvaryum Canlılarına Ait Herşey

Cichlidlerd Dış Parazit – Dış Parazit Tedavi Yöntemi – Balıklarda Dış Parazit – Dış Parazit İlaçları

Dış Parazit
Dış parazit; balıklarda dış deriye ve mukozaya zarar veren, akvaryumun su bozukluklarından ve bunun gibi bazı etkenlerden meydana gelen bir deri enfeksiyonudur. Balıklarda doku bozulmalarına, garip davranışlara hatta ölümlere kadar yol açmaktadır.
Dış parazite yakalanmamak için dikkat edilmesi gerek hususlar;
Üstede belirttiğimiz gibi çoğunlukla su bozukluklarından meydana gelir. Akvaryumda balığın türüne uygun olan su değerlerini ayarlarsak dış parazit oluşumuna izin vermemiş oluruz.
Tabi sadece su bozukluklarından meydana gelmemektedir. Tüm hastalıkların başında gelen stres etkeni dış parazitte de önemli yer kaplamaktadır. Akvaryumlarımızda türe uygun olmayan su değerleri, ışıklandırma, dekor, kum seçimi ve havalandırma stres yaratabileceğinden bu gibi bulgularıda ön planda tutmamız gerekmektedir.
Sizce hangi akvaryumda stres etkeni yaratılıp dış parazite davetiye çıkarılır. Üsttekinde mi, yoksa alttakinde mi?

Balıklarda Sürtünme Problemi,Balıklarım Kuma Sürtünüyor,Balıklarımdaki Aşırı Sürtünme,balıklarda sürtünme sorunu,balıklarım sürtünüyor,balıklarım Kuma Sürtünüyor,balıklarım dekora Sürtünüyor,balıklarım yere sürtünüyor,Balıklarım Kayalara Sürtünüyor

Balıklarda Sürtünme Problemi,Balıklarım Kuma Sürtünüyor,Balıklarımdaki Aşırı Sürtünme,balıklarda sürtünme sorunu,balıklarım sürtünüyor,balıklarım Kuma Sürtünüyor,balıklarım dekora Sürtünüyor,balıklarım yere sürtünüyor,Balıklarım Kayalara SürtünüyorDış parazitin belirtileri:

Dış parazitte en önemli ve en çok göze batan hastalık bulgusu, balığın kuma, filtreye veya kayalara sürtünmesidir. Bu sürtünmeyle birlikte balık huzursuz olup yem yemeyebilir.
Aynı zamanda başka bir bulgu, balığın üzerinde hafif kızarıklıklar ve yaralar açılmasıdır. Bunun nedeni de balığın sürtünmesidir.
Bu resimde sürtünmeden dolayı dış parazite ve kuyruk erimesine yakalanmış bir sarı prenses görmektesiniz.

Dış parazitin tedavi

 

Dış parazitin tedavi yöntemleri:

İlk olarak ilaç tedavisini belirteceğim. İlaç tedavisi olarak dış parazit enfeksiyonları için Sera Mycopur önermekteyim. Kullanım talimatı içinde belirtilmiştir.
İkinci olarak ve benim en çok önerdiğim tedavi yöntemi kimyasal kullanmadan yapılan tedavi yöntemidir burada şunları yapmamamız gerekir.
– Balığınızın dış parazit olduğunu anladıktan sonra akvaryumunuzda su değişimi yapmalısınız. Akvaryumunuza 1/3 oranında dip çekimi yapıp en az 2 gün dinlendirilmiş taze su eklemelisiniz. Su değişiminden 2-3 saat önce 50 litreye 1 çorba kaşığı gelecek şekilde kaya tuzu atınız. Bu su değişim işlemini en az 3 kez tekrarlayın ve eminimki akvaryumunuzda hiçbir dış parazit etkeni kalmayacaktır.
Not: Eğer balığınızın hastalığı ilerlemiş ve vucudunda derin yaralar açılmışsa kaya tuzu kullanmayınız.
Not: Her balıkta tuz kullanım işlemi yapılmamalıdır. Bazı türler tuzu tolere edemediğinde önemli sorunlara yol açabilir.

 

Yazan: Emre Nar

Ads

Google Aramaları:

Bir Cevap Yazın

Akvaryumportali.net - Akvaryum Portalı ve Akvaryum Forumu © 2016 Frontier Theme