Akvaryumportali.net - Akvaryum Portalı ve Akvaryum Forumu

Akvaryum, Akvaryum Balıkları ve Akvaryum Canlılarına Ait Herşey

Discus Yavruları Nasıl Büyütülür ?

Discus büyütmek ve beslemek çok farklı olaylardır. Yavru discusu büyütmek oldukça zahmetli bir iştir. Büyütülen yavru 6-8 haftalık olduktan sonra satılmaktadır. Ayrıca discus yetişkin bir hale yani 9-12 aylık bir hale gelinceye kadar bakılır.Küçük discus lar genellikle 8 haftalık olduklarında satılırlar. Bu kısa sürede çok iyi bakmak gerekir.

Düzenli bir şekilde kısmen su değişimi yapmak gereklidir. Akvaryumdaki nitrat artışını önelemek ve dengede tutmakta önemlidir. Bunun içinde bir nitrat filtresi gereklidir. Nitratın fazla olduğu bir tankta discus gelişemez. Bu balıkların günde bir kaç kez beslenmesi gerekmektedir. Yavruların metabolizma ihtiyaçları oldukça fazladır. Suyun çok temiz olması ve artıklardan arındırılması da çok önemlidir.Her gün yapılan su değişimiyle, bu temizlik sağlanabilir. Balıklar daha sert, örneğin; mineral bakımından daha zengin sularda, daha, iyi büyürler. Sert sularda ph derecesi sabit kalır. Böylece pH’ın azalışını ve artışını kontrol etmek mümkün olacaktır. Suyun niteliğinin iyi olması daima göz önünde tutulmalıdır. İyi ve uygun bir şekilde bakılan yavru çok daha çabuk büyüyecektir.
discus,discus yavrusu,discus resimleri,yavru discus nasıl büyütülür

Solungaçlarının zarar görmesi, yavru discus için ciddi bir problemdir. Bu durumun nedeni hala anlaşılamamıştır ama iki adet teori vardır. Birincisi, küçük bir akvaryum ve pis suyun, balığın yeterli oksijeni alamamasına neden olduğu düşüncesidir.Balık akvaryumda hızla solumakda bu da solungaçlara zarar vermektedir.Solungaçların iltihaplanması bunun belirtisidir.

İkinci teori, ise yavru balığın gereken vitamin ve minerallleri alamamasıdır. Bu teori daha doğru olabilir. Çünkü yavru balıklar üç haftalık olduklarında deri sekrasyonu dışında yalnızca artemia yerler. Bu durumda artemia kültürüne vitamin katılmalıdır. Her bir kültür şişesine 20 saat sonra (artemia çoğaltılırken) vitamin konmalıdır.(Bir damla multivitamin solusyonu katılır.) Az miktarda mineral koymakta yeterli olacaktır.

Google Aramaları:

Bir cevap yazın

Akvaryumportali.net - Akvaryum Portalı ve Akvaryum Forumu © 2019 Frontier Theme