Akvaryumportali.net - Akvaryum Portalı ve Akvaryum Forumu

Akvaryum, Akvaryum Balıkları ve Akvaryum Canlılarına Ait Herşey

Japon Akvaryumu Tecrübeleri – Japon Balıkları

Her ne kadar sitede farklı batılıklarda farklı konulara değinilse de kendi japon tecrübelerimi özet halinde sizlerle paylaşmak istedim. Umarım faydası olur.Japon balıkları hemen her yerde pek bir şeye ihtiyaç duymayan en dayanıklı akvaryum balıkları gibi gösterilip kendini akvaryumcu sanan bazı satıcılar tarafından fanus balığı olarak satılmaktadır. Fakat sanılanın aksine kendine özgü hassasiyetleri ve ihtiyaçları olan bir balık türüdür.

Genelde balık-akvaryum hacmi oranı yapılırken balığın ulaşacağı en fazla boyun her cm’si için 2 Lt su olarak hesaplanır. Japonlarda yerleşmiş olan değer ise her balık için 10 Lt. şeklindedir. Yani50 cm lik (yaklaşık 30 Lt) akvaryum için 3 adet, 80 cm lik (yaklaşık 100 Lt) akvaryum için 10 adet japon uygun olacaktır.
Japon Akvaryumu Tecrübeleri
Akvaryumdaki bitkilerin ihtiyaçlarını hesaba katmazsak (Bitkiler için ayrı bir yazı yazacağım) japonlar geceleri aşırı bir aktivitesi olmadığından özel bir gece aydınlatması istemez. Bununla beraber, balıkların renklerini kaybetmemesi, pigmentlerin canlı tutulması için düzenli ışıklandırma yapmak gerekmektedir.

Akşam saatlerinde eve geldiğimizde ve aşham yemeğini balıklara verdidimizde, hem bizim seyirden keyif almamız, hem balıkların aşham yemeğini rahat yemeleri açısından 18w philips aqua florasan yeterli olabilir.

Bu balıkların sindirim sistemi en önemli konumuz olmalı. Japonlarda mide olmayıp onun yerine bağırsak başangıcında mideden ziyada bağırsak yapısına sahip küçük bir bölüm bulunur. Bu yüzden japonlar yediklerini midede çürütüp ayrıştırmadan sindirmeye başlamak durumunda. Yani çöp öğütücü gibi ne atarsak yer demeyip hassas sindirim sistemine sahip bir balık besliyorum deyip daha seçici yemler kullanmalıyız. Bu yemler bitkisel ağırlıklı kaliteli olmakla beraber arada canlı yem de kullanılabilir. Şahsen ben günde iki öğün halinde Tetra ve Sera Goldy Color vermekteyim. Tabi arada dip yemi cam yemi gibi yemler de kullanarak tek düzenliği yıkıyorum.

Isıtı ihtiyacı ise akvaryumu nasıl bir evde ve hangi coğrafyada bulundurduğumuza bağlı. Sobalı evde otururken soba söndüğünde veya yakmadıdığımız günlerde ısıyı aniden düştüğü için otomatik termostatlı bir Isıtıcıya ihtiyaç duymaktaydık. Şu anda kaloriferli evde ise hiç bir zaman oda ısısı 22 derece altına inmediği için ısıtıcı kullanmıyorum.

Zemin dolgusuna gelince, japonlar sürekli olarak zeminden kum alıp tükürmektedirler. Bu sebeple çakıl tathları, midye kabukları ve oyuncaklarla dolu bir taban balıklarımızı olumsuz etkileyecektir. Taban malzemesi olarak balıkların rahatlıkla ağızlarına alıp tükürebilecedi ve bu sırada ağızlarında kesiklere yol açmayacak bir dolgu seçmeliyiz. Ben midye kırığı, beyaz kuvars kumu ve bitki için özel satılan bitki kumu kullanıyorum.

Bu gün bir mesajda gördüm akvaryumda hava motoru ve filtre kullanmayan arkadaşlar da varmış. Japon balıklarının kumu eşeleyip ağızlarınana alıp tükürmesi onları çöpçü yapmaz. Yine bu balıkların arada bir

kendi dışkılarını ağzına alması(geri tükürürler) onları pislik yiyici yapmaz. Yani akvaryum temizliği için filtre ŞART. Ayrıca filtrenin hava püskürtme hortumu olsa bile bazen japonları su yüzeyinde küpürcük yaparken görürüz. Bu manzara onların filtreden gelen havayı az bulduğunun en basit göstergesidir. Ya filtrenin hava musluğu açılacak ya da hava motoru ve taşı takılacakır. Aksi halde bu balıkları akvaryumda değil 100 litrelik fanusta beslemiş oluruz.

Gelelim bu balıklarımızın bitki ihtiyaçlarna. Japonlar bitki yerler o yüzden akvaryuma bitki konulmaz ifadesi yanlış bir ifade olur. Bu balıklar evet bitki ile beslenirler fakat onların yiyemeyeceği bitkilerde mevcut. Özellikle anubias türleri, amazon türleri ve java moss bu türün yemediği bitkilerdendir. Unutmayalım akvaryum seyrinden zevk almak için bitkiler çok önemli bir faktördür. Ayrıca akvaryuma sağladığı oksijende ek bir kazanımdır.

Hep sorulur japonların yanına hangi balıkları koyabiliriz diye. Benim tavsiyem karma yerine japonları tek tür halinde beslemektir. Fakat akvaryumu renklendirmek için düz japon, altınbaş, teleskop, aslanbaş, bebekyüz ve sayamayacağım birçok japon türünden uygun bir çeşit sağlanırsa akvaryum tek düzelikten kurtulacaktır. Buna rağmen yine de japonların arasında başka balıklar da olabilmekte. Geniş bir akvaryumda japonların arasına japonlar´ın yiyemeyeceği büyüklükte çöpçü ve vatoz türleri beslenebilmekte. Pengasuslar ve melekler ısı şartları nedeniyle rahat edemeyecekleri gibi, uzun vadede de sorun yaratacaklardır.

Balıklarımızın dayanıklı olması onların hastalanmadığı anlamına gelmez. Özellikle sindirim sistemi rahatsızlıkları başta olmak üzere bakteriyel enfeksiyon ve beyaz benek de görülebilmekte.

İlaç kullanımından ziyade benim tavsiyem kabızlık için ıspanak haşlaması, olası sindirim parazitleri için sarımsak kullanımı ile beraber haftada veya on günde bir balıkları bir günlüğüne aç bırakmaktır. Ispanak ve sarımsak için balıkların hastalanmasını beklemek yerine haftada en az 1-2 defa ıspanak ve 1 defa sarımsak vermeniz iyi olur.

Balıklar arasında boyutsal farklılıkları, birbirleri ile uyum problemlerini çözmek içinse tavsiyem 100 lt akvaryum için 10 balık alıp ölenlerin yerine ileride balk eklemek yerine ilk alışta zaten ufak olup hacimsel alan ihtiyacı daha az olan dönemde bir defada 13-14 balık almaktır. ´İlerde ölümler gerçekleştiğinde ideal sayı kendiliğinden oluthur. Ölen olmazsa ilerde bazılarını arkadaşlarınıza hediye edersiniz.
Bu yazdıklarım alıntı veya derleme olmayp tamamen kendi tecrübelerimdir.
Yazan : Çınar Kunduz 

Ads

Google Aramaları:

Bir cevap yazın

Akvaryumportali.net - Akvaryum Portalı ve Akvaryum Forumu © 2016 Frontier Theme