Akvaryumportali.net - Akvaryum Portalı ve Akvaryum Forumu

Akvaryum, Akvaryum Balıkları ve Akvaryum Canlılarına Ait Herşey

Japon Balığı Akvaryumu Nasıl Olmalıdır

Japon balıkları bir çoğumuzun akvaryum hobisine ilk başlangıcı bu balıklarla olur. Bu balıklara (bilmeden) eziyet ederiz. Küçücük bir fanus içinde filitresiz yaşatmaya çalışırız. Daha sonra biraz bilgi edinince biraz daha büyük ama yetersiz bir akvaryumda yaşatmaya çalışırız. Çoğu zaman hastalıklarla uğraşır ve forumları bu hastalıklarla doldururuz. Aslında sebebi bu balıkların uygun olmayan koşullarda yaşatılmaya çalışılmasıdır.

Japon balıkları için balık başına en az 10lt su düşmeli ve akvaryum en az 100lt olmalıdır. Daha küçük akvaryumlarda da balıklar yaşatılabilirse de balıkların sağlığı açısından pek uygun değildir. JApon balıkları için akvaryumun taban alanının geniş olması daha iyidir. Bu tip akvaryumların görselliği biraz zayıf olsa da taban alanındaki genişlik balıkların daha rahat hareket etmelerini sağlar.

Filtre konusu japon balığı akvaryumlarında çok öenmli bir konudur. Japon balıkları sürekli beslenen ve buna paralel olarak dışkı üreten balıklardır. Ayrıca sürekli kumu karıştırdıkları için dipteki pislikleri de havalandırırlar. Bu nedenle akvaryumda bir iç filitre(mekanik filtrasyon için) destekleyici filtre olarak bulunmalıdır. Buna ek olarak bir şelale filtre yada bir dış filtre biyolojik filtrasyonu gerçekleştirmelidir.
japon balığı

Ayrıca japon balıkları sık su değişimlerini severler. ÖZellikle 2-3 günde bir %20 oranında su değişimi onların daha hızlı ve sağlıklı büyümelerini sağlar. Akvaryuma eklenen suyun akvaryum sıcaklığına eşit olması gerekmektedir. Yoksa çok çabuk hastalanabilirler.

Japon balıkları her ne kadar serin su balıkları olsalar da akvaryumlarında bir ısıtıcı bulunması gerekmektedir. Isıtıcı asıl görevi suyu ısıtmak değil su ısısını sabit tutmaktır. Bu nedenle su sıcaklığı 22 derece gibi düşük bir dereceye ayarlanıp su bu sıcaklıkta sabit tutulmalıdır.
japon balığı
Kum japon balığı akvaryumlarında çok önemli bir elemandır. Japon balıkları sürekli olarak kumu karıştıran balıklardır. Seçilen kumun çok ince veya çok kalın olmaması gerekir. Balığın ağzına girebilecek büyüklükte olmaları gerekir. Çünkü japon balıkları bu kumu ağızlarına alıp geri bırakmayı severler.

Normalde akvaryumların güneş görmemesi istenir. Fakat Japon balığı akvaryumlarında bu kural geçersizdir. Bunun sebebi japon balıklarının güneşe ihtiyaç duymalarıdır. Özellikle yavru japonlar güzel renklere bürünebilmek için güneş ışığına ihtiyaç duyarlar. Akvaryumun günde 1-2 saat güneş görmesi iyi olacaktır. Bunun bir faydası da kum ve çakıllar üzerinde oluşan yosunlardır. Japon balıkları bu kumları ağızlarına alarak üzerlerindeki yosunu yerler ve kumu geri bırakırlar. Bu yosunların besin değerleri yüksektir. Özellikle balıkların renkleri için geekli maddeleri içerirler. Ayrıca balıkların bağışıklık sistemini kuvvetlendirirler.
japon balığı

Hobiciler arasında japon akvaryumlarında bitkilerin olmayacağı yönünde yanlış bir düşünce vardır. Evet bir tetra akvaryumu kadar çok bitkilendirilemez. Çünkü japon balıkları kumla iç içe olmayı severler. Japon akvaryumu için seçilecek bitkiler iyi kök salan veya kalın yapraklı bitkiler olmalıdır. Özellikle echinodorus ve cryptocoryne türü bitkiler japon akvaryumları için çok uygundur. Ayrıca elodea gibi hızlı büyüen bitkilerde kullanılabilir. Ama elodeaların diğer bitkilere göre daha fazla yıpratılacağı bir gerçektir. Bitki köklerinin balıkların ağızlarına alamayacakları kadar iri çakıl taşlarıyla korunması iyi olacaktır.

Akvaryum dekorasyonunda testi gibi balıkların içine girip sıkışabilecekleri malzemeler kullanılmamalıdır. Bu gibi malzemelerin içine giren japon balıkları çıkmak da zorlanacak ve orada öleceklerdir.

Japon balıklarının yemlenmesinde japon balıkları için özel olarak üretilmiş yemlerin kullanılması önemlidir. Japon balıkları diğer balıklara göre daha farklı bir beslenme şekline sahiplerdir. Özellikle aşırı yemlemeden kaçınılmalıdır. Günde 1-2 defa yemleme yeterlidir. Su sıcaklığı düştükçe balıkların yeme olan ihtiyacı azalır. Bu dönemlerde yem miktarı azaltılmalıdır.
japon balığı

Japon balıkları için haftada veya 15 günde bir verilemsi için güzel bir tarif vardır. Bu tarifi hazırlayıp derin dondurucuda saklayarak haftalık olarak verebilirsiniz.

1 birim ıspanak
1 birim havuç
1 birim tatlı kırmızı biber
1 birim karides veya yağsız balık eti
japon balığı

Tüm malzemeler haşlanır. Bir mikser yardımıyla tüm malzemeler iyice parçalanarak karıştırılır.

Ayrıca haftada veya 15 günde bir balıklara canlı yem vermek balıkların gelişimi için iyi olacaktır.

Bir önemli kuralda japon balıkları japon balıklarıyla birlikte yaşar. Bir çok hobici çok yanlış olarak japon balıkları ile neon tetraları aynı akvaryumda beslerler. Bu hem su değerleri açısından yanlıştır hemde japon balıkları neonları rahatlıkla yutacak boyutlara ulaşabilirler. Japon balıklarını diğer bir japon balığı türü olan Koi(Havuz japonu) ile birlikte beslemek de yanlıştır. Koiler çok hızlı hareket eden ve çok geniş yer isteyen balıklardır. Japon balıkları japon balıklarından başka balıklarla yaşayamazlar. Vatozlar bile japon balıkları için bir tehlike oluşturur.

Birkaç Çeşitli Japon Balığı Türü
japon balığı

Google Aramaları:

40 Comments

Add a Comment
 1. evet öncelikle merhaba evimde beslediğim balıklarım 8 adet akvaryumum var 2 ton civarı su kapasiteli toplam olarak sorum şu 400 litrelik bi akvaryumda 34 adet koim bulunuyor ama 1500 tonluk bi akvaryum yapıp oraya atmak istiyorum biraz maliyetli olucağı için kararsızım 400 litrelik akvaryumda 34 adet 6 7 cmlik koilerim için bi vakte kadar yeterlimidir kararsız kaldım yanık kalmalarından korkuyorum bilgilendirirseniz sevinirim bu arada protein sebze karbonhidrat yavru büyütme yemi ve guranur yemlerim var hepsinden aralıklarla düzenli olarak besliyorum bu arada

 2. mrb. daha yeni başlıyorum bu hobiye pek bişey bilmiyorum tatlı su mu koycaz sürekli fanus için

 3. iyi günler; 25*15 ebatındaki akvaryumumda 6 litre suyun içinde 4 tane japon balığı var bu ebat akvaryum için 4 tane balık yeterli midir az mıdır çok mudur ?

  1. 6 litre gibi bir hacim için 4 balık oldukça fazla.

  2. efe altan mustafa

   çift filtre kulanmanızı tavsiye ederim

 4. mrb. 35×10 bir akvaryum aldım içine de 5 tane japon 1 tane de çöpçü koydum. sizce akvaryum çok mu küçük ya da balık sayısına göre nasıl. teşekkürler

  1. Balık sayısı akvaryuma çok fazla.

 5. Benim akvaryumumda 4tane japon balığı var bunlarun erkek veye dişi olduğunu nasıl anlarım..

 6. balıklarım kabız oldu sanırım 2 aylık balıga ne gibi bi besin verebilirim geçmesi için ?

 7. benim 2 tane japon balıgım var daha yenı aldım tahmınen 2 3 aylıklar fanusta yasıyorlar sımdılık bugun sularını degıştırdikten sonra durgunlastılar ölü gibiler sularının sıcak oldugunu dusunup soguk su ilave ettım ama işe yaramadı arkadasımın akvaryumna götrdm hala durgunlar nie böyleler sizce ?

  1. Öncelikle balıklarınıza yeni bir akvaryum almanızı isteceğim. Fanusta balıklara eziyet etmeye gerek yok. Sorunuzun cevabına gelince, fanustaki suyun hepsini mi değiştirdiniz? Ayrıca sularının sıcak olduğunu düşünmenize neden olan şey nedir? Ekliyeceğiniz suyu ısıtıp mı koydunuz ?

   1. akwaryumdalar şuan bıraz daha iyiler sanki arkadasımında japon balıkları war onların yanında benımkıkler durgunlar . hayır suyun hepsını degıstırmedım kendı sularındanda bıraktım içine. ılık su koydum sularını degstrrken kendı sularındanda ekledım tabi ki. çeşme suyu koydum zaten sıcak akan tarafını ılıtıp ama anladım niye durgunlastıklarını.

    1. bide aldıgımda tekinin karnı şişti hala daha öyle bu normal mi ?

     1. Japon balıklarının karınları genellikle şiş oluyor zaten. Ama siz yinede resim yüklerseniz herhangi bir hastalığı olup olmadığına bakabiliriz.

 8. iç, dış filtre dedıgınız nedır ıcınde sunger olan suyu temızleyen bı motor var akvaryumumda yeterlımıdır? bırde ısıtıcı gorevını gordugunu dusundugum ışık var 25 lt lık akvaryumda 1 japon 2 çöpçü 1 vatoz var ekleme 1 veya 2 japon daha alırsam uygun olur mu ?

  1. Sizin “süngerli motor” dediğiniz ekipman iç filtre oluyor. Isıtıcı görevi gördüğünü düşündüğünüz lamba yeterli gelmeyebilir. Ufak 25W veya 50W’lık bir ısıtıcı alıp ısıyı sabitleyebilirsiniz. Ayrıca akvaryumda bulunan balık sayısı yeterlidir. Ekstradan balık eklemenize gerek yoktur.

 9. Merhaba. Benim 2tane japon balığım var.Balıklarımdan birisinde pullarının üstünde siyah lekeler olmaya başladı.Mantar olabilir diye çini mürekkebi kullandım ama dahada arttı gibi.Bu ne olabilir ne yapabilirm gerçekten çok üzülüyorum çok sewiyorm çünkü 🙁

  1. Merhaba. Japon balığının pullarında oluşan siyah noktalar genellikle beslenme problemlerinden dolayı oluşur. Siyah noktanın en büyük belirtisi balığın sürekli proteinli yemlerle beslenmesidir. Sanırım balığı sürekli protein içeren yemlerle beslediniz. Bu nedenle balıkların öğünlerine otçul yemler ve birkaç sebze ekliyerek çeşiti artırabilirsiniz. Ayrıca mümkünse akvaryumun çok az güneş ışığı almasınıda sağlarsanız yararlı olacaktır.

 10. yukarıda yazdığınız 15 günde bir verilmesi gereken tarifi hazırladıktan sonra balığa ne kadar vereceğim veya kaç ölçü ?

 11. Peki ciklet balığının hızlı büyümesinin ne yapmalıyım 4cm felan

  1. Gerekli hacimde bir akvaryum, düzenli su değişimi ve filtre temizliği, kaliteli yemleme yapabilirsiniz.

 12. Arkadaşlar benim 54_33 e akvaryumum var icinde 15 japon 1 vatos 1 de çöpçü ısıtıcı ve ic filitre var günde de 1kere yemliyorum ince kumda var sizce nasıl

  1. Balık sayınız oldukça fazla.

  2. efe altan mustafa

   japon balıkları sadece japon balıklarıyla yaşayabilirler

 13. ben bir akwaryum aldım we içine japon balıkları koydum we filitre denilen sydende aldıkda bı filitre ne kadar acık tutulmalı kac saat meala hep acık olması gerekmi oksijenin ?

  1. Sürekli çalışması gerekmektedir.

 14. durmuş mert _ceren

  japon balıkları 10 yıl yaşarlar

 15. sevgi yıldırmlar

  japon balıgı akvaryumunda olması gereken malzeme ve canlılar nelerdir?

  1. Akvaryum hacmine uygun bir iç veya dış filtre, japon balıklarının karıştırabilecekleri küçüklükte kum veya çakıl taşı, hava motoru ve hava taşı. Ayrıca kalın yapraklı canlı bitkileride kullanabilirsiniz. (Detaylı Bilgileri Bitki Kategorisinden öğrenebilirsiniz.

 16. öncelikle merhaba benim akvaryumum 50.25 boyunda fitresi deninz gücte calışıyo ve japon balıkları kumu karıştırdı icin tabana büyük kaya veyada yapay bitki koymadım sadace petshoptan aldım 4 tane istirdye süsü aldım ama onlarda küçük ve kum koymadım cünkü japonların yutacanı düşndüm ve onun yerine azına alıp bırakabilcegi kücük cakıl taşı koydum ve 15 tane japon balıgım var günde 2 kere yemiliyorum hepsinin yem yemesine özen gösteriyorum ve yiyolar sizce akvaryum boyutum iyimi he bu arda suyu ve fitreyi haftada bi temizliyorum suyu yarıya kadar deyiştiriyorum ve ısıtıcı kulanmıyorum sizce iymi? cvabınızı merakla bekliyorum

  1. Akvaryum boyutunuza göre beslemiş olduğunuz balık sayısı fazladır. Günde 2 kere yemleme yeterlidir. Ama yemleme yaparken aşırı şekilde yem atmadığınızdan emin olun. Su değişimleri ise %30 – %35 civarında yapın.

 17. bana zahmetsiz masrafsız sorun çıkarmayacak ölmeyecek bir balık türü önerebilirmisiniz küçük bir akvaryumum var japon balıkları öldü. dayanıklı bir balık türü varsa alayım hemen, yoksa bu japonlarla ben uğraşamıyacağım

  1. Betayı önerebilirim ama tek masrafı akvaryum kurarken yaparsınız. Isıtıcı , iç filtre ve birkaç çeşit kolay bakılabilen bitki ile gayet güzel bir beta akvaryumu kurabilirsiniz.

 18. ben 3 ay önce 3 tane japon balığı aldım 30×10 ebatında cam akvaryumla birlikte akvaryumu satan adam bana su seviyesini gösterdi haftada bir suyunu değiştir dedi günde 2 defa yem ver dedi kum koy demedi dediği her şeyi yapmama rağmen ilk ayın sonunda 1 balık öldü eceldir dedik geçen hafta biri daha öldü sıcaktandır dedim her aksam bir bardak soğuk su ekledim son balığım da bugün öldü. şimdi ben yeniden balık alsam yine ölecek çözümü varmıdır bunun

  1. Öncelikle akvaryumunuzu biraz daha büyütün ve tabana ince kum koyun. Filtreniz yoksa balıkları yormayacak şekilde bir iç filtre alın. Akvaryum sıcaklığına gelince hergün 1 bardak soğuk su koymak yerine 12 Voltluk bilgisayar fanı bağlıyabilirsiniz. Isı ortalama 22 °C derecede sabit tutulmalıdır.

   1. deniz kıyısından aldığım kumu koysam olur mu bir de filtre denilen şey elektrikle çalışan bir aletmidir

    1. Deniz kıyısındaki kum akvaryumu aşırı şekilde bulandırır ve tatlı su akvaryumları için pek önerilmez. Filtre 220 V elektrik ile çalışır. “Akvaryum malzemeleri” kategorisinden filtreleri inceleyebilirsiniz.

 19. arkadaşlar japon balıkları ile ilgili sorularınız üreme beslenme bakım v.b sorunlarla her türlü yardım edilir. konu altından yazınız.

Bir cevap yazın

Akvaryumportali.net - Akvaryum Portalı ve Akvaryum Forumu © 2019 Frontier Theme