Akvaryumportali.net - Akvaryum Portalı ve Akvaryum Forumu

Akvaryum, Akvaryum Balıkları ve Akvaryum Canlılarına Ait Herşey

Karbonat-Sitrik asit CO2 sistem yapımı (Maliyet: 9 TL)

 Geçen hafta forumdan reekart arkadaşımızın evine yaptığım ziyarette elinde olan bitkilerden birer kök hediye etmesi neticesinde bir CO2 sistemi yapımı şart oldu. Aslında daha önce mayalı sistem, CO2 tüp sistemi, hatta ph kontrollü tüp sistemi de kullandığım halde epeyce merak ettiğim karbonat ve sitrik asit çözeltisi ile CO2 üretmeye karar verdim ve malzemeleri toparladım. Bu yöndemi istememin ana sebebi havalar soğuduğu ve henüz kaloriferi yakmadığımız için mayalı sistemden randıman alamayacağımız ve sayın reekart’ın Balıkesir ilinde CO2 tüp doldurma konusunda sorun yaşadığını belirtmesi oldu.

Önce aşağıdaki malzemeleri temin ederek işe başlıyoruz.

Malzeme Listesi          :

—-Sarf malzemelerimiz—-
200 gram karbonat
200 gram limon tuzu
800 gram çeşme suyu

—-Sistem malzemelerimiz—-
9 munara pinomatik vana (bu vananın 7 numarası daha şık ve küçükmüş ama pahalı olduğu için almıyoruz) 7 tl.
Pinomatik vananın ucuna hortum tutturmaya yarayan malzeme 1 tl.
Civata 1 tl. (Ben bunu aldım ama kullanmadım, vanayı kola kapağına yapıştırdım gitti.
Bir miktar hava hortumu
Hava taşı ( bu malzeme değişecek, hiç hoşuma gitmedi, CO2 yi kocaman damlacıklı veriyor)
2 adet 2.5 litre gazoz şişesi
2 adet hava hortumu birleştirme parçası

Birinci şişemiz sitrik asit şişesi oluyor, şişe kapağını deliyoruz, deliğe hortum birleştirme parçasını takıyoruz. Şişenin içine (kapağın iç kısmına) şişe boyu kadar hava hortumu takıyoruz. Hortumun ucu şişenin dibine değecek. 200 gr. limon tuzunu şişeye boşaltıp 400 gr su ekliyoruz, iyice çalkalıyoruz. Limon tuzunu eritiyoruz.

İkinci şişemiz karbonat şişesi oluyor. Bu şişenin kapağına hem pinomatik vanayı, hem hava hortumu birleştirme aparatını yan yana monte ediyoruz. Birleştirme aparatının şişenin içine gelecek tarafına 5 cm. hava hortumu takıyoruz(amaç:oradan gelecek sitrik asit vanaya sızmasın). Pinomatik vananın çıkışını akvaryuma gönderiyoruz. İkinci şişeye 200 gr. karbonat, 400 gram su ekleyip çalkalıyoruz. Karbonatın eriyip erimemesi önemli değil.

Her iki şişeye takılan birleştirme aparatlarını 20-30 cm. kadar hava hortumu ile birleştiriyoruz. Şişelere kapaklarını takıyoruz. Vanayı kapatıyoruz. Birleştirme aparatlarının diplerine yapıştırıcı dökmeyi unutmuyoruz. Ben japon yapışıtırıcı döktüm ama iptidai bir çözüm oldu. Daha iyisini bulana kadar böyle kalacak.Karbonat şişesini bir miktar elimizle sıkıyoruz. Bu işlem karbonat şişesindeki havanın, sitrik asit şişesine girmesini sağlıyor. Arkasından sitrik asit şişesini biraz sıkıyoruz. Sitrik asit şişesinin dibine kadar hortum olduğu için, bir miktar asitin hortumdan geçip karbonat şişesine dökülmesini sağlıyoruz. Şişelerin içine anında CO2 doluyor. Bu işlemi yaparken aşırıya kaçarsak şişelerin yada birleştirme hortumunun patlamasına sebep olacağımızı unutmuyoruz. Bundan sonra 2 numaralı şişedeki basınç düştükçe 1 numaralı şişeden sitrik asit kendiliğinden gelecektir. Siz vanayı ne kadar açarsanız sitrik asitin gelişi ve dolayısıyla tepkime ve ütreim o kadar çok oluyor.

Ben bu sistemi 1 saat önce çalıştırmaya başladım. Şu anda sağlıklı çalışıyor. Ne kadar süre ile CO2 üreteceği konusunda hiç bir bilgim yok. Ticari bir ürün olan ve aynı mantıkla çalışan “Carbonator” ile aynı malzemeler kullanılarak  bazı yerlerde 4, bazı yerlerde 8 hafta CO2 üretildiği iddia ediliyor. Denemek isteyen ve anlatımımla ilgili sorun yaşayan arkadaşlara elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

 

Soru:
Ustam aynı derdi bende çekiyorum.Hem havanın soğukluğu hemde mayalı sistemin uzun ömürlü olmayışı malum şekerinde pek ucuz sayılmadığı. Yaptığım sistemler 10-15 gün anca gidiyor. Sizin konunuzun takibindeyim günlük incelemelerinizi yazarsanız sevinirim.

Cevap:
Bu gün altıncı gün ve sistem ilk yaptığım gün gibi çalışıyor. İlk iki gün istediğim kadar CO2 alabilmek için musluğu ayarlamaya çalıştım. Fakat ayar yapmayı bir türlü beceremedim. Hava taşından çıkan gaza bakarak musluk ayarlamak zor oluyor. Ben vanayı kapatıyorum ama boru biraz şiştiği için hala CO2 çıkışı oluyor falan. Keşke bir hız ayar vanam olsaydı dedim durdum. Sonra serum seti ve enjektör kullanarak bir damla sayacı yaptım. Şişenin hemen çıkışına bağladım. Ancak ondan sonra ayarlamayı başardım. Bitki yüküm az olduğu için saniyede 1-2 damla civarı bir ayarda bıraktım. Forumdan bulduğum izmarit yöndemi ile difüzör yaptım. İnanılmaz sağlıklı çalışıyor. Herkese tavsiye ederim. Fotosentez sırasında yapraklardan çıkan oksijeni izlerken müzik dinliyor gibi hissediyorum.
Sadece her akşam eve geldiğimde şişelerin patlama ihtimaline karşı sertliklerini elimle yokluyorum, yok yok bunlar patlamaz diyorum o kadar. Çok dertsiz bir sistem. Aynı tüp gibi ister bir akvaryuma ister on akvaryuma CO2 ver, istediğin kadar aç yada kıs, nasıl olsa musluğu ne kadar açarsan o kadar CO2 üretiliyor. Sistemde önemli olan Karbonat ve limon tuzunun ne zaman biteceği. Onu da şu anda kestiremiyorum. Birde konu ile ilgisi yok ama sipariş ettiğim led’ler henüz gelmediği için akvaryumu camın önüne koymuştum. Gün boyu güneş aldığı için suyu biraz yeşile döndü ama müdahale etmiyorum. Olmadı ledler geldiğinde suyunu alıp su piresi için kullanırım, durumu avantaja dönüştürürüm diyorum.

Ads

Bir cevap yazın

Akvaryumportali.net - Akvaryum Portalı ve Akvaryum Forumu © 2016 Frontier Theme