Akvaryumportali.net - Akvaryum Portalı ve Akvaryum Forumu

Akvaryum, Akvaryum Balıkları ve Akvaryum Canlılarına Ait Herşey

Kardinal Neon Tetra – Paracheirodon axelrodi

Latince Adı: Paracheirodon axelrodi

Habitatı ve Anavatanı: Güney Amerika. Yavaş akan, temiz, kahverengimsi suda yaşarlar.

Beslenme Biçimi: Etçil

Davranış Biçimi: Barışçıldır.

Kendi Türlerine Davranışı: Barışçıldır.

Yüzme Seviyesi: Orta-Yüzeyde yüzerler.

Cinsiyet Ayrımı: Dişi erkek ayrımı zordur. Dişiler nispeten daha büyük, daha yuvarlaktırlar. Erkekler daha ince görünüme sahiptirler.

 

Üreme: Erkekler daha ince olur. Bir yaşına girmiş hazır dişi ve erkek, bol bitkilendirilmiş, ışıksız 40 lt civarında bir tanka alınarak burada üremesi sağlanır. Akşam saatlerine doğru 500 civarı yumurta dökerler. Yumurtlamadan sonra anne baba ana akvaryuma geri atılır. Yavrular 5 gün sonra serbest yüzmeye ve yem yemeye başlar.

Sıcaklık: 24-28 °C

En Fazla Büyüdüğü Boy:5 cm

En Az Akvaryum Hacmi:50lt

Su Sertliği: Yumuşak

pH: 5.0-7.0

Zorluk Seviyesi: 3

 

Kardinal Neon Tetra,Paracheirodon axelrodi

Genel Yorum: Barışçıl karma akvaryum balıklarıdır. En az 6 lı sürü halinde bakılmalıdır, daha az sayıda bakıldıklarında akvaryumda birey olarak dolaşacak, strese girecek ve kolaylıkla hastalık kapacaktır. Gurami, Discus, Cüce Cichlidler gibi balıklara sorunsuz bir şekilde arkadaşlık ederler. Karanlıkta renk atar trasnparan görünüme sahip olurlar. Işıklar açıldığında 15 dakika içinde renkelrini alacaklardır. Koyu renkli kum, loş ışıklandırma ve bol bitkili akvaryumda bakılmalıdır. Akvaryum ne kadar koyu dekore edilirse balıklar kendini o kadar güzel gösterir. Küçük 6lı bir grup için 40 ltlik bir akvaryum yeterli olacaktır. Toksik maddelere karşı çok duyarlıdır, suyun temiz olmasına çok dikkat edilmelidir. Normal Neonlardan daha büyüktürler, ve kırmızı çizgileri neon gibi karında kesilmez, tüm vücut boyunca devam eder.

 Kardinal Neon Tetra,Paracheirodon axelrodi

Aktavist Yorumları: 1) Neon bakmak görüldüğü kadar kolay değildir,diğer türlere göre daha fazla emek isterler. En ufak bir ph değişikliği veya stres bu balıklar için hastalık demektir.Su takviyesi yapmak dahi sakınca yaratabilir.Bitkili akvaryumlarda güzel bir görüntü oluşturur.Kanaatimce ilk kez balık beslemeye başlayacak arkadaşlara tavsiye etmem.İlk deneyimlerindeki sorunlar onların heyecanlarını soldurabilir.

2) Daha önce mevcut kardinallerimin bulunduğu akvaryuma sonradan defalarca eklediğim kardinal tetra ları yaşatamamam ve sonra araştırdığım ve öğrendiğim bir konuyu sizlerle paylaşmak istedim. Diyelim sağlıklı balıklar aldınız. eve getirdiğinizde öncelikle getirdiğiniz suyun ph ı ve akvaryumunuzun ph ı kesinlikle tutmalı. Aksi durumda ölüm kaçınılmaz. İkinci nokta phı dengelediniz adaptasyon süreci burada yapmanız gereken bu balıkları çok uzun bir alıştırma sürecine sokmalısınız. Hemen belirtiyim dakika değil saatlerce. 2 veya 3 saat sürecek bir adaptasyon sürecinde her onbeş dakikada tanktan poşete azar azar yavaş yavaş alıştırma yapacaksınız. Diğer birçok balık türleri için geçerli olan 15 dk 30 dk. bu balık için geçerli değil. Bundan sonra akvaryuma alıştıklarında çok zevkli balıklardır. Sağlıklı balıklar
Kardinal Neon Tetra,Paracheirodon axelrodi
3)160 litrelik, iyi bitkilendirilmiş bir akvaryumda, kribensis ve cüce vatozlarla birlikte on adet kardinal tetra besliyorum. Çok uyumlu ve hareketli balıklar. Ani ısı düşüşlerine pek tahammül edemiyorlar.

4) Eğer akvaryumda onlardan daha büyük balıklar varsa çekingen ve huzursuz olacaklardır. Kendileri gibi sürü balıklarıyla beslenmelidirler.

Kardinal Neon Tetra,Paracheirodon axelrodi

Google Aramaları:

Bir cevap yazın

Akvaryumportali.net - Akvaryum Portalı ve Akvaryum Forumu © 2019 Frontier Theme