Akvaryumportali.net - Akvaryum Portalı ve Akvaryum Forumu

Akvaryum, Akvaryum Balıkları ve Akvaryum Canlılarına Ait Herşey

Aequidens Rivulatus – Green Terror


Green Terror Cichlid büyüleyici bir akvaryum balığıdır,fakat 200lt den düşük akvaryumlar için tavsiye edilmez.Eğer yeşil terör beslemek istiyorsanız akvaryumunuz büyük olmalıdır ve yeni başlangıç yapıyorsanız yanına ekliyeceğiniz türleri seçerken dikkat etmelisiniz son derece agresif bir türdür insanlara karşı değil ama diğer balıklara karşı son derece şiddetlidir.


Gerçek Green Terror Cichlidin bilimsel adı Aequidens rivulatusdur, ancak diğer bazı balık türlerinin adı Green Terror Cichlid altında Mavi Acara (Aequidens pulcher dahil) satılmaktadır.
Green Terror Cichlidin doğal habitatı Ekvador ve Peru’da Güney Amerika,İspanyolca konuşan nüfusun yaygın olduğu bölgelerde Vieja balık olarak atıfta bulunurlar.


Tipik Green Terror Cichlidin bulunduğu ortam bu iki ülkenin Pasifik tarafında bulabileceğiniz kıyı akıntılarının olduğu bölgedir.Yeşil terörün habitatı Esmeraldas Nehrinden Ekvatora kadar başlar ve Tumbes Nehri Peruya kadar devam etmektedir.
Green Terror Cichlid tropikal Ekvator ve Peru sıcak sularında, bulunur ve 20 su sıcaklığı – 24 ° C (79-86 ° F) akvaryumdaki ısıyı gerektirecektir.


Tercih edilen pH 7 yakın (), ama Green Terror Cichlidleri hafif alkali asidik koşullara adapte olabilir. 6,5 pH üstünde ve altında 8,0 Green Terror Cichlid için dH aralığı 25’tir.
Green Terror Cichlid çarpıcı bir görünüme sahiptir ve yetişkin örneklerinde parlak ve yeşil veya yeşil-parlak mavi renk özelliği vardır.Yeşil terörlerin vücut boyunca kırık çizgileri koyu yeşil renkli formlara sahiplerdir.


Bazı zamanlar solgun renk olma eğilimleri vardır vücudun sırt, bir zeytin yeşili gölgeli üst kısımlarını kapsar.
Ayrıca, yanaklarda, ve köpüklü turkuaz çizgiler ve noktalar görebilirsiniz yüzgeçleri mavi veya yeşil işaretler ile dekore edilmiştir.Yeşil terörün iki farklı renk seçeneği vardır.Birincisi kuyruk ve sırt yüzgeçleri ve kenarları turuncu ikinci varyetesi sarı ve saf beyaz olur.

Aequidens Rivulatus,Green Terror

Eğer yavru bir Green Terror Cichlid satın alırsanız, henüz yeşil olmayabilir. Renkler balık olgunlaştıkça gelişecektir.Küçük Green Terror Cichlidlerinde her zaman gümüş mavi speckles ile tan baz renk ile kamufle vardır. Akvaryumdaki su kalitesini çok önemlidir.Yeterli filtrasyon ve sık su değişiklikleri Yeşil terörün mat dan kendi öz rengine dönmesi için gereklidir.


Erkek Yeşil terörde büyük bir kambur verdır(ense kamburluğu)dişiye göre büyük ve önemli kafa özellikleri vardır. Her iki cinsiyetten Yetişkin balıklarda uzun turuncu bantların güzelliğine bakın erkeklerde uçlar sivridir dişilerde küt.
Erkek Green Terror Cichlidleri 30 santimetre uzunluğuna (12 inç) kadar büyüyebilir, ancak bu oldukça nadirdir ve yaklaşık 20 cm (8 inç) daha makul bir beklentidir. En büyük dişi en fazla 20 cm (8 inç), çoğunlukla daha küçük 15 cm (6 inç) kalır. Bazı çalışmalarda alt Aequidens rivulatus türleri mevcuttur 13 cm (5 inç) den daha fazla büyümeyen varyeteleri vardır akvaryum ortamlarında cüce teror olarak adlandırılan çeşididir.Dişi erkek ayrımı erişkinlerde kolaydır dişilerde kafa cıkıntısı az olur yüzgeç uçları küt gelir ve noktaları belirsizdir.Erkeklerde tam tersi kafa yapıları büyük yüzgeç uçları sivridir.

Green Terror Cichlid vahşi ortamında alt yüzeyde ve orta kesimlerde yem arar akvaryum ortamında akvaryumun her bölgesini kullanır.Yem ayırt etmez granül olmak üzere her türlü etçil ve canlı gıdayla beslenebilir.
Akvaryum ortamında karma akvaryumlar için uygun bir tür değildir erişkin boya geldiklerinde yemleme sırasında diğer balıklara zarar verebilir kendi türleriyle bakılmalıdır.Yavru alımlarından sonra erişkin olmaya başlayan yavrular ayrılmalıdır anne babadan.20 cm ulasan bir terorun dar akvaryumlarda baska amerikanlarla dişe dişe diş kavga eder ve asla pes etmez.
Akvaryum dekorasyonu terorler ıcın pek onemlı degıldır.Büyük kayalar kullanabilirsiniz.Grayder gibi her şeyi yerinden sokmeye çalışacaklardır.Bitki kullanılması uygun değildir yerinden sökeceklerdir.Akvaryumda yüzmeleri için geniş açık alan isterler hareketli balıklardır.


Çiftleşmeleri için düz zemin arar bulamazlarsa kazarlar dişi yumurtaları döker üremesi kolay bir türdür bazı durumlarda erkek yumurtaları yer üreme döneminde balıklar aç bırakılmamalıdır terorler açlığa gelemeyen türlerdir.Üreme dönemlerinde agresiflikleri artar.Üreme dönemlerinde su sıcaklığı 25-27 ° C (77-81 ° F) pH6,5 olmalıdır.


Dişi teror bır üremede 300-400 yumurta bırakabilir.Yumurtalar 3-4 gün larva süreci yaşar 9-12 gün sonra yumurtalar çatlar Bu süreçten sonra yavrular inanılmaz hızda büyür.

Erkek green terror cichlid

Aequidens Rivulatus,Green Terror

Dişi green terror cichlid

Aequidens Rivulatus,Green Terror


Yavru green terror cichlid

Aequidens Rivulatus,Green Terror

Google Aramaları:

Bir cevap yazın

Akvaryumportali.net - Akvaryum Portalı ve Akvaryum Forumu © 2019 Frontier Theme