Akvaryumportali.net - Akvaryum Portalı ve Akvaryum Forumu

Akvaryum, Akvaryum Balıkları ve Akvaryum Canlılarına Ait Herşey

Malawi Gölü Hakkında Genel Bilgiler ve Türkçe Belgesel

Doğu Afrika’da ki Rift Vadisi dünyanın en büyük göllerinden üçüne sahiptir. Malawi, Tanganyika ve Victoria gölü. Malawi bu göllerin içinde en küçük olanıdır ve dünyadaki en büyük dokuzuncu göldür. Tropik suları, tüm diğer göllerden daha çok balık türüne ev sahipliği yapar. Bu sularda binlerce yıl önce burada mahsur kalan tek bir atadan üremiş 850’nin üzerinde cichlid türü vardır. 850 türün yanı sıra henüz türleri bilinmeyenlerle birlikte bu sayı 1300’lerin üzerine çıkmaktadır.
malawi gölü

Malawi gölü 560 kilometre uzunluğa, 80 kilometre genişliğe tabanında 700 metre derinliğe sahiptir. Yüz ölçümü ise yaklaşık 29.604 km2’dir. Malawi Gölü, Afrika kıtasında Malawi, Mozambik ve Tanzanya’nın arasında yer alır.
malawi gölü

Gölde dünyanın başka hiçbir göl veya sulak alanında bulunmayan canlılar bulunmaktadır. Malawi gölünün suyu cam gibi berraktır. Rüzgarsız zamanlarda birkaç metre derinlikteki zemin görülebilir.
malawi gölü

Malawi Gölü’nün su sıcaklık aralığı 24 derece ila 29 derece arasında değişmektedir. Su sıcaklığı derinliklere doğru inildikçe 22 dereceye kadar düşebilmektedir. Suyun pH’ı ise yer yer 7.5 – 8.6 arasında değişmektedir.


Malawi Gölü Su Değerleri
malawi gölü su değerleri


Malawi Gölü’nün bazı balık türleri kayalar üzerinde oluşan algleri ve küçük mikroorganizmaları yiyerek beslenirler. Bunların yanı sıra diğer balıkların yavrularını (büyük balık, küçük balığı yer hesabı 🙂 ) veya direk kendilerini yiyenlerde vardır. (Örneğin; Yaşayan Kaya balığı)

malawi gölü

Malawi cichlidlerinin geneli aynı üreme şekline sahiptir. Malawi Gölü’ndeki Mbunalar yaşadıkları kumluk bölgelerde genişliği ortalama 2 metre olan kraterler oluştururlar ve dişileri buraya çekerek çiftleşirler. Kumluk bölgelerin yanı sıra düz taşlarda üreme bölgeleri olabilir. Çiftleşme sonrası döllenen yumurtaları dişiler ortalama 20 – 25 gün ağızlarına kuluçka yaparlar. Balıkların büyüklüğüne bağlı olarak hayatta kalabilen yavru sayısıda artmaktadır. Cichlidler özverili ebeveynlerdir. Yavrularını ağzında saklamak etkili bir koruma şeklidir. Çünkü bu göl son derece tehlikeli bir göl olabilir. Yavrular anne ağzından çıktıktan sonra herhangi bir tehlike anında tekrardan annenin yanına gelir ve ağzına saklanır böylece dış tehlikelerden korunmuş olurlar.
malawi gölü

 

Google Aramaları:

1 Comment

Add a Comment
  1. teşekkürler güzel açıklama

Bir cevap yazın

Akvaryumportali.net - Akvaryum Portalı ve Akvaryum Forumu © 2019 Frontier Theme