Akvaryumportali.net - Akvaryum Portalı ve Akvaryum Forumu

Akvaryum, Akvaryum Balıkları ve Akvaryum Canlılarına Ait Herşey

Malawi Gölü Mbunaları Hakkında Genel Bilgiler

Malawi Gölü

Malawi gölü Afrika’nın 3. dünyanın ise 9. büyük gölüdür. Genellikle yerel halk tarafından “Lake Nyassa” olarak adlandırılır. Malawi gölü Tanzanya, Mozambik ve Malawi olmak üzere üç ülkeyle çevrilidir. Yaklaşık olarak 375 kilometre uzunluğa ve 50 kilometre genişliğe sahiptir. Bazı yerlerde 700 metre derinliğe ulaşıldığı söylenir fakat ortalama 292 metre derinliğe sahiptir. Ph değeri yer yer 8,6 ve 7,8 arasında değişkenlik göstermektedir. Fakat şaşırtıcı bir şekilde, GH 6-4 ve KH 6-8 arasında olduğundan dolayı suyu çok yumuşak bir hâle getirir. Su yüzeyindeki sıcaklık 23 – 28 C arasında değişmektedir.

Malawi Gölü

 

Malawi Gölü’nde 600’ü geçkin çiklit türü olduğu bilinmektedir. Ayrıca Malawi Gölü’nde çiklikler için birçok yaşamı alanı bulunmaktadır. Kayaların üst üste yığılarak büyüklü küçüklü mağaralar oluşturduğu yerler, sığlık ve kumluk alanlar bulunmaktadır. Malawi Gölü’nün kayalık alanlarında yaşayan balıklar olarak bilinen Mbunalar son derece renkli oldukları için birçok akvarist tarafından ilgi görmektedir. Bazılarının renkleri deniz canlılarına bile rakip olabilecek şekilde olağanüstüdür. Malawi mbunaları yumurtalarını ağızlarında kuluçka yaparlar ve yumurtalarından çıkana kadarda ağızlarında tutarlar. Ayrıca yavru mbunlar herhangi bir tehlike anında da onlar için güvenli bir alan olan annelerinin ağızlarına girerler. Mbunalar genellikle agresiftir. Fakat uygun tank, saklanma alanı ve beslenme ile bunların üstesinden gelinebilir.

Mbuna Akvaryumları Nasıl Olmalıdır?

Mbunalar için imkanlarınız doğrultusunda olabildiğince büyük akvaryumlar seçmeye özen göstermelisiniz. Büyük bir akvaryumda bakım, su temizliği ve kararlı su şartlarını sağlamak daha kolay olacaktır. Bunun yanı sıra az öncede söylediğimiz gibi agresif olan Mbunaların olduğu bir akvaryumda Alfa (baskın) olan erkek mbuna terör estirecektir. Büyük tanklarda diğer mbunların baskın erkekten kaçmaları daha kolay olacaktır. Eğer küçük bir akvaryumunuz varsa (50x30x30 gibi) daha küçük ve daha az agresif balıklar besleyebilirsiniz.

800px-Mbuna_1

 

Mbuna Akvaryumlarında Filtrasyon Nasıl Olmalıdır?

Akvaryum hacmine göre büyük ve kuvvetli bir dış filtre hem biyolojik hem de mekanik temizlik olarak size çok büyük kolaylıklar sağlayacaktır. Mbunlar kaliteli sularda renklerini daha güzel sergiler ve daha sağlıklı yetişirler. Bu nedenle filtrasyon sisteminizin çok güzel olması gerekmektedir. Akvaryumda nitrit ve amonyak 0 yani hiç olmamalı, nitrat ise 20 ppm altında olmalıdır. Bu da düzenli bir şekilde su değişimi yapmakla elde edilir.

Mbuna Akvaryumlarında Taban ve Dekor Nasıl Olmalıdır?

Taban çok derin olmamalıdır. Fazla kumun alt kısımlarında birikecek olan pislikler su kalitesini olumsuz yönde etkileyecektir. Ph’ı korumak için mercan kırığı kum kullanmanız daha doğru olacaktır. Mbuna akvaryumlarında olmazsa olmaz şeylerden biriside kayalardır. Mbunalar için bolca saklanma alanı olan kayalık bölgeler olması baskın erkekten kaçan mbunların kolayca saklanmalarını sağlar. Kayalık alan için birçok kaya gerekebilir. Bu kayaları dekore ederken koyduğunuz yerde sağlam bir şekilde durduğundan kesinlikle emin olmalısınız. Yoksa oynayan bir kaya akvaryum camlarından birine denk gelebilir ve bunun sonucunda akvaryum camı patlayabilir. Bunun sonucunda da tüm su evinizi berbat edebilir. Kum ve kayaları akvaryuma koymadan iyice dezenfekte etmelisiniz. Ayrıca uygunluklarını tuz ruhu testi yaparakta görebilirsiniz. Kum ve kayaları deterjan kullanmadan bol ve tazyikli su ile yıkayın.

Mbuna

Mbunalar Nasıl Beslenmelidir?

Mbunlara için ara ara canlı yemler ve dondurulmuş yiyecekler ekliyerek otçul bir diyet hazırlamanız gerekmektedir. Çünkü mbunalar doğada kayalık bölgelerde yaşar ve bu kayalar üzerinde oluşan yosunlarla ayrıca sudaki planktonlarla beslenirler. Bu da biraz etçil ama çoğunlukla otçul bir diyetleri olduğunun göstergesidir. Bunun için ara ara canlı yem vermek onların gelişimi için yararlı olacaktır. Mbunlara için şu yemleri vererek düzgün bir diyet oluşturabilirsiniz;

  • Spirulina içeren pul yemler
  • Bitkisel pul yemler
  • Su piresi
  • Su yosunu
  • İnce dilimlenmiş salatalık
  • Marul
  • Kankurdu

Not: Mbunları günde 2-3 kez olacak şekilde azar azar beslemek daha faydalı olacaktır.

Google Aramaları:

Bir cevap yazın

Akvaryumportali.net - Akvaryum Portalı ve Akvaryum Forumu © 2019 Frontier Theme