Akvaryumportali.net - Akvaryum Portalı ve Akvaryum Forumu

Akvaryum, Akvaryum Balıkları ve Akvaryum Canlılarına Ait Herşey

Malawi Gölü ve Malawi Cichlidleri (Mbuna ve Peacock)

Malawi Gölü kıtanın doğu kesiminde bulunan üç Afrika ülkesi arasında bölünmüştür. Bunlar ;

  • Malawi
  • Mozambik ve
  • Tanzanya’dır.

Yerel lehçelerde Malawi Gölü ; Niassa , Nyasa  Gölü ve Nyassa olarakta bilinir.Malawi için eski bir isimde Livingstone’s Lake`dir.

Malawi nispeten büyük bir göldür ; 560 km uzunluğunda , yaklaşık 75-80 km’ye varan genişlikdedir (Ortalama 50km) ve 704 m`ye kadar derinliğe sahiptir. Toplam yüzölçümü 30.000 km²’ye yakındır.

malawi

Malawi’nin Ruhuhu isminde bir ana kolu vardır  ve gölün en büyük çıkışı ise Shire Nehri`dir.Malawi’de 40.000 yıllık tarih boyunca zengin bir fauna(1) gelişmiştir.Balık türü olarak bir sürü cichlid  bulunmaktadır.Malawi Gölü faunasının ünlü üyelerinden biride Chambo (2) balığıdır.Malawi Gölü çok güzel ve birçok büyüleci balık türlerinin büyük bir bölümünü içerisinde barındırır.Akvarist ve akvaryumcular arasında da Malawi Cichlidleri ünlüdür.

malawi
Malawi Gölü çevresinde yaşayan insanların büyük bir kısmı onları yiyecek ve gelir elde etmek için kullanıyor.Yani Malawi Gölü’ndeki balıklar çevresindeki yerel yaşam içinde oldukça önem taşıyor.

mbenji1 Malawi Balıklarının Toplanması – Malawi Gölünden Balıklar Nasıl Toplanır – Balık Toplama – Cichlid Ciklet Toplama
008 Malawi Balıklarının Toplanması – Malawi Gölünden Balıklar Nasıl Toplanır – Balık Toplama – Cichlid Ciklet Toplama

Malawi Cichlidleri iki ana gruba ayrılır;

  • Mbuna Cichlidleri
  • Peacock Cichlidleri

Mbuna kelimesi , Malawi Gölü çevresinde “umoona“(3) olarak telafuz edilir. Mbuna Cichlidleri göl kıyılarında bulunan sığ sularda , adaların çevrelerinde ve kayalık bölgelerde yaşarlar.

mbuna

Doğal olarak, Mbuna cichlidleri çoğunlukla mağaralarda ürerler. Bu türlerin  akvaryumlarda ki artış nedeni aralarında çarpıcı renkleri ve ilginç  davranışlarıda  etki etmektedir. Mbuna türleri de diğer birçok cichlidden daha  küçüktür.  Bu da onların evde bakılmalarını kolaylaştırır.
Mbuna cichlidleri üzerinde ortak kalıplar vardır (Çizgiler,çubuklar..) ve genellikle olağanüstü ve canlı pastel renkleri vardır.Hem erkek hem de dişi Mbuna Cichlidleri göz alıcı renklere sahitirler ama erkekler genelde dişilerden daha büyük ölçüde renklidir.
Labidochromis Zebroides

Bazı Labidochromis Türleri ;

Labidochromis caeruleus (Sarı Prenses)


sarı prenses

Labidochromis sp. ‘Hongi Island’


Labidochromis sp. 'Hongi Island'

Peacock Cichlidleri

Mbuna cichlidleri aksine , Peacock cichlidleri Malawi`nin açık su alanlarında yaşamaktadır.
peacock

Peacock cichlidleri , Mbuna cichlidlerine göre daha az agresiftir ve Mbunalarla aynı akvaryumda bakılmamalıdır.Onlar Malawi Gölü`nün tamamen farklı bölgelerinde yaşarlar ve hemen hemen hiç karşılaşmazlar.Beslenme alışkanlıklarıda birbirlerinden farklıdır. Peacock cichlidleri plankton yerler. Peacock cichlidleri isimlerini , erkek Peacock cichlidlerinin renklerinden almışlardır.


Eureka Red Peacock
eureka red peacock
Dişi Peacock cichlidleri kamufle edilmiş olarak  konaklamalarına olanak sağlayan bir çok mat renge sahiptir.
female peaccock

Yukarda belirttiğimiz gibi Peacock cichlidleri , Mbuna cichlidleri gibi agresif değildir.Peacock cichlidleri ancak bölgelerinde alacağı kendi sınırları içinde oldukça vahşi olabilir. Peacock cichlidleri genellik 10-15 cm (4-6 inç) ulaşabilirler.Peacock cichlidleri genellikle Haplochromine veya “Haps“ olarak adlandırılır.Haplochromine cinsi , Peacock türleri için  kullanılmıştır.Günümüzde hiçbir Peacock cinsi Haplochromine cinsine ait değildir.Bunların büyük çoğunluğu Haplochromine yerine Aulonocara sayıldı.

(1)Fauna      :Belli bir bölgede yaşayan hayvanların tümüne verilen addır.
(2)Chambo :Büyük bir tatlı su levreği.
(3)Umoona :Kayalarda , kaya etrafında yaşayan.
(4)Herbivor:Otobur.
(5)Karnivor:Etobur.
(6)Omnivor:Hem etobur hem etobur.

Resimler ;
Google Images
Vikipedi

Google Aramaları:

2 Comments

Add a Comment
  1. Şunların güzelliğine bak peki bunlar normal pet shoplarda satılıyor mu

    1. Bir çoğu günümüzde petshoplarda bulunmakta ama bulunmayan nadir türlerde var 🙂

Bir cevap yazın

Akvaryumportali.net - Akvaryum Portalı ve Akvaryum Forumu © 2019 Frontier Theme