Akvaryumportali.net - Akvaryum Portalı ve Akvaryum Forumu

Akvaryum, Akvaryum Balıkları ve Akvaryum Canlılarına Ait Herşey

Muhabbet Kuşlarına Nasıl Banyo Yaptırılır – Muhabbet Kuşu Nasıl Yıkanır

Muhabbet Kuşları Ne Sıklıkla Banyo Yapar ?

Bu soruya verilebilecek en uygun cevap kuşunuzun banyo yapmayı sevip sevmemesiyle ve banyoya karşı olan ilgilesiyle orantılıdır.

Muhabbet Kuşları Nasıl Yıkanır ?

Yıkanma konusu kuştan kuşa göre değişiklik gösterebilir. Kimi muhabbet kuşu banyoluk, kase vs. kenarına tüneyerek bazılarıda banyoluğun içerisinde yatarak yıkanmayı sever. Kuşunuzun nasıl yıkanmayı sevdiğini onu banyo yaptığı sırada gözlemleyerek bulabilirsiniz. Bazı muhabbet kuşları geniş banyolukları sever, bazılarıda etrafı korunaklı bir banyoluğu sever.

Yeşillik Banyosu Nedir ? – Yeşillik Banyosu Nasıl Yaptırılır ?
yeşillik banyosu,muhabbet kuşu banyo

Bazı kuşlar marul yaprakları arasında yıkanmayı sever ve yıkanırken taklalar atarak kendilerini ıslatmaya çalışırlar. Dışarda toplayacağınız otlar hafifçe ıslatılarak da tıpkı görevi görebilir. Bu kuşların sabah neminde çimenlerdeki çiğlerde yıkanmasına yakın bir ortam oluşturur.

Tam Banyo
tam banyo,muhabbet kuşu banyo

Bazı kuşlar tam bir banyodan hoşlanır. Bunun için plastik bir banyoluk uygundur. Bu banyolar kafesin dışına asılabilir. Fakat çoğu kuş türü büyük kapları ve açık alanı tercih eder. Banyo suyuna eklenecek mineraller hiç lazım değildir. Temiz ve ılık bir su yeterli olacaktır.

Akan Su Altında Banyo
akan su altında banyo,muhabbet kuşu banyo

Akan su altında banyo yapmak da muhabbet kuşlarının sevdiği bir yöntemdir. Bunun için sahibinin eline oturur ve akan musluk altında yıkanabilir. Bu yöntemde de kuş etrafın ne kadar ıslandığı ile ilgilenmez ve yanlızca keyfine bakar. Suyun çok sert akmadığına dikkat edin ve kuşu zorla elinizle tutarak suyun altına sokmayın. Suyu sıcak yapmayın ama buz gibi de olmasın.

Yağmur Yöntemi İle Banyo

Kuşların en sevdiği yöntemdir. Kuşları kafesin tel kısmıyla birlikte küvete koyunuz. Sonra duş başlığını hafif yağmur çiselemesi gibi akacak biçimde ayarlayınız, sıcak olmasın. Kuşların kaçacak yeri yok haşlamayınız. Daha sonra kenardan yavaşça akıtmaya başlayın. Kendisi gelecektir veya hafifce üstüne tutarak bunun zevkini çıkarmasını sağlayabilirsiniz.

Spreyleme Yöntemi İle Banyo

Spreyden uçuşan ufak damlacıkları kuşların pek hoşuna gitmeyebilir. Çünkü su zerrecikleri çok ince olmakta ve nefes almalarını zorlaştırmaktadır. Şayet spreylenmeyi seven bi kuşunuz varsa, bu hedefle aldığınız bir spreyi kullanınız, içerisinde daha önce tarım ilacı böcek ilacı gibi şeyler kullanılmamış olsun. Ayrıca kalan suyu içerisinde bırakmayınız. Çünkü kalan su bakteri oluşumu sağlar. Her defasında taze su kullanınız.

Islak Kuş Kurutulmalı mıdır ?

Hayır. Kuşla kendi kendini kurutur. Islak olan kuşları havadar bir yere KOYMAYINIZ ve korunaklı bir biçimde kurumasını sağlayınız. Çok havadar bir yeronları hasta edebilir. Bu yanlızca banyo vakti için değil herzaman geçerlidir. Cereyanda kalmamasını sağlayınız. Duyarlı ve yaşlı kuşları ısıtıcı bir lambanın yanına koyabilir ve ısınmasını sağlayabilirsiniz.

Google Aramaları:

15 Comments

Add a Comment
 1. Ben spreyleme yöntemi ile yıkıyorum kuşumu

 2. Güzel bir yazı olmuş teşekkürler.

 3. Meraba benim kuşum 5-6 Aylık Erkek İşte bugün yanına bi dişi aldım çok iyi Anlaşıyolar Hatta Söylemesi Ayıp Öpüşüyolar Bile 🙂 🙂 Bunda Sorunum Yok ama İnanılmaz derecede mavişim yani erkek olan kaşınıyo nedeni parazitler felan dediler parazit spreyi aldım kullanıyorum fayda ettiğiniz zannetmiyorum çünkü halen kaşınıyo başka ne türlü kaşıntısını giderebilirim Yardım ederseniz Sevinirim

  1. Kaşınma dediğiniz sanırım gagasıyla tüylerini düzeltiyor. Muhabbet kuşları günlerinin çoğunu tüylerini düzeltmekle geçirirler. Haftada 1 gün banyoluk koyarsanız herhangi bir parazitle uğraşmazsınız.

 4. bnm kuşum bnden çok korkuyo ne yapmalıyım

  1. Burada http://www.akvaryumportali.net/muhabbet-kusu-nasil-evcillestirilir-muhabbet-kusu-nasil-egitilir.html 1. bölümde yazılanları tam olarak uygulayın ve onun yanında yüksek sesle bağırmayın.

 5. benim kuşum da daha 40 günlük yıkamam doğru olur mu

  1. Biraz daha büyümesini bekleyin.

 6. ya benim kuşum hiç sudan hoşlanmıyor ne yapmam gerek ?

 7. bana yardmcı oldğunuz için size minnettarlığımı sunarım

 8. kendiniz yıkamayın. yazın havalar çok sıcakken sıcaktan dolayı kanatlarını açarsa havalandırmak ıcın çok bunalmıs demektir. ozaman çeşmenın altına tutabılırsnız ama musluktan su ip gibi aksın çok akan suyun altına sakın tutmayın suyu gösterıp çekin hafif ıslansın yeterlı olur onlar için. ve kulagına kafasına su değdirmeyın kulagına kaçarsa ölürler. 10 yıldır mavişim var gözüm gibi baktım halende yaşıyor herşey yer yemek salata cips çerez. ben vermıyorum ama yemek ıcın kendını parçalıyor 😀

  1. ne güzel ama benim kuşum sıcaklıyor fakat yıkanmıyor suyu hiç sevmiyor

 9. Ben Muabbet Kusumu Yıkayacağım ölmesinden Korkuyorum yardım ederseniz sevinirim

  1. Bu havalarda muhabbet kuşunu yıkamasanız daha iyi olacaktır.

Bir cevap yazın

Akvaryumportali.net - Akvaryum Portalı ve Akvaryum Forumu © 2019 Frontier Theme