Akvaryumportali.net - Akvaryum Portalı ve Akvaryum Forumu

Akvaryum, Akvaryum Balıkları ve Akvaryum Canlılarına Ait Herşey

Muhabbet Kuşu Bakımı Nasıl Yapılır – Muhabbet Kuşu Nasıl Beslenir

Muhabbet Kuşu Bakımı Nasıl Yapılır – Muhabbet Kuşu Nasıl Beslenir

Kuşlarımızın en önemli temel besin kaynağı olan yemleri ile başlamak istiyorum. Kullanmış olduğum karışımda 45% Sade yem (aspur), 30% Beyaz darı, 17% 4′lü darı karışımı (ithal), 3,5% Sarı darı, 2% Nijer, 2% İthal kenevir(küçük taneli) 0,5% Soyulmuş yulaf.
Kuşlarımız için diğer önemli besin taze gıdalardır. Bunlar Elma, Salatalık, Ispanak, Pazı, Radika (bir türü için geçerlidir), Karalahana, Yonca, Gelincik, Mayadanoz’ dur. Bunları hafta içerisinde bir sıraya koyarak verebiliriz. Bu Besinler içersinde özelikle Radika, Yonca ve Gelincik çok önemli yer tutar. Arada sırada da çimlendirilmiş buğday, arpa ve kabuklu pirinç veriyorum.
Radika: İçerisindeki sütü sayesinde öncelikle yeni yumurtadan çıkmış yavrulardaki bağırsa sorunlarını önceden önlem almayı sağlar. Yetişkin kuşlarda gene aynı şekilde oluşabilecek iç parazitleri yok eder.


Yonca: Bir çok üreticini sıkıntıları arasında yer alan yuvada gelişemeyen ve ufak lan yavrular. Bunlar için kesin bir çözüm olamamakla beraber nispeten gelişimi hızlandıran bir birtkidir. Çok yüksek oranda bitkisel protein içerir.


Gelincik : Bahar aylarında yol kenarlarında ve kıslık alanlarda doğal olarak yetişen bu bitki içerisindeki sütü sayesinde yavru bakan yada yumurtaya yatan kuşların zamansız tekrar kızışarak yumurta veya yavru ölümlerinde etkilidir.


Maydanoz : Herhangi bir nedenle oluşabilecek zehirlenmelere karşı kuşlarımızın bünyelerinde oluşan toksinleri vücurlarında depolanmadan atmalarını sağlar.


Karalahana : Kuşlarınızın kızışmaları aşamasında gerekli olmakla beraber fazla kullanılması durumunda kuşunuzda guartra neden olur.

 


Özellikle yavru döneminde kuşlarınızın severek yediği mamaların içeriği çok önemlidir. Mama kuşlara günlük olarak verirlir ve her defasında kuşlara verilmeden yarın saat önce yapılır. Mama yaparken kullandığım hazır mamalar Pak Mama ve Quiko stic’tir. Bunların içeriği nemlendirmek için haşlanmış yumurta, rendelenmiş havuş, saf balık yağı, kurutulmuş karides (Hayvansal protein)’le takviyelenebilir.
Suları her sabah değiştirilecek oranda verilmelidir. Suluklarda sade su olmadığı sürece bir günden fazla bırakılmamalıdır. Benim kullanmış olduğum ilaçlar İnjacom E-Selanyum,(haftada 1) Qicko Multi Vitamin (haftada 1) ve Depomin (haftada 2) bunların dışın da sıralama arasında sirkeli su verilmesi yarlı olur.
Kuşların sindirim sisteminde ihtiyaç duydukları bir başka üründe mineral bloktur.Mineral blok sadece sindirin sistemine değil yumurta döneminde dişilerin yumurta kabuklarını rahatça oluşturmalarını sağlar, yavruların kemik gelişiminde de çok büyük faydaları vardır.

MUHABBET KUŞU İDEAL YEM KARIŞIMI
muhabbet kuşu yemi

%40 AK DARI
%40 ASPUR (KANARYA YEMİ)
%5 SARI DARI
%5 KIZIL DARI
%5 NİJER
%5 KETEN

Google Aramaları:

Bir cevap yazın

Akvaryumportali.net - Akvaryum Portalı ve Akvaryum Forumu © 2019 Frontier Theme