Muhabbet Kuşu Nasıl Evcilleştirilir ? – Muhabbet Kuşu Nasıl Eğitilir ?

Sponsorlu Bağlantılar

Eğitime başlama aşamaları
Kuşunuzu eğitmek için en önemli olan ilk şey onun size güvenini sağlamaktır. Eğitime başlamamış olsanız dahi her zaman yavaş hareket edin ve yumuşak ses tonuyla konusun. Kuşunuza zarar verecek ya da ürkütecek hiç bir şey yapmayın. Özellikle kafesin yanında gürültü yapmayın ve kuşunuzun başının üstüne ani hareketlerden kaçının. Kuşunuz eğer başka insanların elinde alışmadıysa, size güvenmeyecektir. Böylece ilk aşama onun güvenini sağlamak olacaktır.
Muhabbet Kuşu Nasıl Evcilleştirilir,Muhabbet Kuşu Nasıl Eğitilir,muhabbet kuşu,muhabbet kuşu resimleri,muhabbet kuşu evcilleştirme,muhabbet kuşu eğitimi

1. Bölüm
Güvenini sağlamak: Amacımız kuşunuz ve sizin aranızdaki güveni sağlamak. Bu aşama en az 10-15 dk sürmelidir ve size bunu günde 2-3 kez yapmanızı tavsiye derim.

1. Adım: Bildiğiniz gibi kuşunuz ellerden korkarlar. İlk olarak kuşunuzun göreceği şekilde ellerinizi kafesin yanına koymaktır. Elinizi o şekilde tutun ve yumuşak ses tonuyla konuşmaya başlayın.Ona korkulacak bir şey olmadığını hissettirin. Zaman geçtikçe ona zarar vermeyeceğinizi anlayacak ve rahatlayacaktır. 3-4 gün bunu tekrarladıktan ve kuşunuz bu harekete alıştıktan sonra 2. adıma geçebilirsiniz.

2. Adım: Şimdi kafesin kapağını yavaşça açın ve kuşunuzu korkutmadan elinizi içeri sokun. Başta korkabilir ama alışana kadar hareket ettirmeden elinizi içeride tutun, bir süre sonra rahatlayacaktır.Bunu kuşunuz alışana kadar 4-7 gün yapmaya devam edin.

3. Adım: Bu adımda ise, elinize darı yada yeşillik alarak elinizi kafesin içinde tutmanız.Bir tüneğin yanına elinizi yaklaştırın ve elinize gelmesini bekleyin, bu zamanınızı alabilir ama sabretmeniz gerekir. 3-5 kez denemelisiniz böylece kuşunuz rahatlayacak ve sonunda elinizden yeme yiyecektir.Kuşunuz bu aşamayı tamamlayana kadar diğer aşamaya geçmeyiniz.

2. Bölüm
Elde evcilleştirme: Bu bölümün amacı da, kuşunuzu kafesin dışında elinize alıştırmaktır.10-15 dakikanızı alır ve günde 2 kez yapmanızı tavsiye ederim.
Muhabbet Kuşu Nasıl Evcilleştirilir,Muhabbet Kuşu Nasıl Eğitilir,muhabbet kuşu,muhabbet kuşu resimleri,muhabbet kuşu evcilleştirme,muhabbet kuşu eğitimi

1. Adım: Kafesin içinde parmağınızı bir tünek gibi düz tutun ve üzerine çıkmasını sağlayın.Eğer çıkmıyorsa, ayaklarının altına yaklaştırın ve üstüne atlamasını sağlayın. Ya da yem vererek elinize gelmesini sağlayabilirsiniz.

2. Adım: Kuşu elinize aldıktan sonra yavaşça dışarı doğru çıkartabilirsiniz. Eğer geri kafesin içine atlarsa sıkılmadan bu işlemi tekrarlayın.Bunda da başarılı olamazsanız yem vermeyi deneyebilirsiniz. Kuşunuzu kesinlikle elinizle yakalamayın, bu onun güvenini incitecektir.Eğer problemsiz bir şekilde bu adımı atlatabilirseniz, diğer adıma geçebilirsiniz.
3. Adım: Kuşunuzu dışarı çıkardığınızda ilk yapacağı şey, şaşkınlığından ötürü, kafese geri uçmak olabilir. çünkü o kafese alışmıştı ve orassı onun için güvenl, bir yerdi. Siz bu durumda kafesin üstünde onu bırakın ve etrafı keşfetmesi ve kafesin etrafında dönerek dışarıda olmaya alışması için ona biraz zaman tanıyın. Elinize yine yem alarak uzatın ve elinize gelmesini sağlayın.

3. Bölüm
Bu bölümde ise evcilleştirmeyi tamamlamayı anlatacağım.Öncelikle oda da, pencerelerin, havalandırmanın kapalı olmasına, ateş gibi yanıcı ve zarar verici maddelerin olmamasına dikkat edin.Oda temiz ve toplu olmalıdır. Kuşunuzu evcilleştirmeye başlamadan önce odayı özel olarak hazırlayın. Her adım en az 15-20 dk sürmeli ve bu işlem günde 1-2 kez uygulanmalıdır.

1. Adım: Kuşunuzu elinizin üstünde emniyetli, emin bir odaya götürün.Yürüdüğünüzde kafese doğru geri dönerse, elinize tekrar alın ve pes etmeyin.Kuşu, kafesi göremeyeceği şekilde tutun.Elinizle yem ya da biraz meyve verebilirsiniz. Onunla nazikçe konuşun, sevin, okşayın. Eğer bundan hoşnut olmaz ve kaçarsa kaçtığı yerden tekrar alın ve aynı şekilde eğitmeye devam edin.Günde 3-5 kez bu işlemi tekrarlayın.
Muhabbet Kuşu Nasıl Evcilleştirilir,Muhabbet Kuşu Nasıl Eğitilir,muhabbet kuşu,muhabbet kuşu resimleri,muhabbet kuşu evcilleştirme,muhabbet kuşu eğitimi

2. Adım: Şimdi ise eğitime geldi sıra. Bu sefer yemi eğitim için kullanacağız. Parmağınızda olan kuşunuzun, diğer elinizin parmağına adım atmasını sağlayacağız.Ayaklarının altına doğru diğer parmağınızı götürün ve adım atarak öbür parmağınıza atlamasını bekleyin, eğer başarılı olursa ona ödül olarak yem verin ve bu işlemi tekrarlayın. Böylece parmaklarınızın arasında gezmeye alışacaktır.


3. Adım: Artık eğitim sürecinin sonuna geldik. Birbirinize iyice alışana ve tanıyana kadar pratik yapmanızı öneririm. Muhabbet kuşlarının iç güdüsel isteği, her zaman yükseklerde olmaktır böylece kendilerini daha güvende hissederler.Omuzunuza çıkmasını ve ordan elinize gelmesini sağlayın. Bu onun çok hoşuna gidecektir. Güzel şeyler yaptığında ona ödül olarak sevdiği yiyeceklerden verin ve bu işlemi tekrarlayın ki hem öğrensin hem de size daha çok alışsın.

Artık kuşunuz evcilleşti ve ona istediği yere uçmasına izin verebilirsiniz. Evinizin emin olan ve kuşun rahat edebileceği odalara salabilirsiniz. Hatta eğer televizyon izlemek isterseniz, oturma odasına omzunuzda gelmesine izin verebilirsiniz.onu evdekilerle de tanıştırın, korkmasına engel olun. Klima ve benzeri hava sirkulasyonlarını kapatın, pencerelerin açık olmadığına dikkat edin.Birbirinizi daha iyi tanıyın ve muhteşem iki dost olun…

Google Aramaları:

Sponsorlu Bağlantılar


facebook


Muhabbet Kuşu Nasıl Evcilleştirilir ? – Muhabbet Kuşu Nasıl Eğitilir ? Yazısına 25 kişi yorum Yapmıştır. Sizde yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz.

 1. binnur diyor ki:

  benim abim bir kuş almış ve baya dövmüş ben bu kuşu elime almaya alıştırdım ancak en ufak birşeyde kaçıyo ne yapmalıyım

 2. Muhabbet kusu diyor ki:

  Kuşumu alalı 10 gün oldu kuşum alıştı bana hiç elimden omzumdan inmiyor.

 3. eldiay diyor ki:

  Selamlar 1 aylık muhabbet kusum var alalı 2 gün oldu fakat kuşum kabarıyor kaşınıyor kardeşimin kuşuyla aynı kafese koyduk o kuş ta kasınmaya basladı acaba kuşlarımız bitlendi mi yardımcı olursanız çok sevinirim…

 4. mert diyor ki:

  bnm kuşum war alalı 2 ay filen oldu bana biraz akıştı elimede geliyo ısırmıyoda tek sorun biraz korkak onu zarar vermiyceğimi nasıl gösterebilirim lütfen yardim?

 5. hazar diyor ki:

  saol admin bnim de kuşum cok oyuncu ve yaramaz elimi kafese götürünce uçup duruya 7 aylık bir kuş söylediklerin inşallah işe yarar.

 6. eyüp kaan diyor ki:

  çok teşekkür ederim

 7. eyüp kaan diyor ki:

  bide kuşumu nasıl konuştura bilirim 1 aylık yavru ilk kuşum bu benm bide knuşmasında erkek-dişi faktörü olurmu

 8. eyüp kaan diyor ki:

  daha yeni koydum 5 dk önce

 9. eyüp kaan diyor ki:

  bende dün aldım kuşu yalnız havalansız diye pencereye biraz daha yakın bir yere koydum fakat bi 10 saniye felan kötü çırpındı sonrada kafesin dibine çöktü kaldı ne yapmalıyım

 10. Ahmet diyor ki:

  benim bir sarı renkte kanaryam var ama 1 seneden fazla olmuştur alalı elimi içine koydugumda kaçıyor dışarı çıkarttıgımdada geri girmek istemiyor ne yapmam lazım nasıl egitmem lazım yardımcı olursan sevinirim.

 11. Ekincan diyor ki:

  Merhaba ben iki buçuk sene önce kanaryaya benzer bir muhabbet kuşu aldım. İki buçuk senedir birbirimize alışamadık. Dediklerinizi yapmaya çalışıyorum lakin kafesin kapağını açmadan çırpınmaya başlıyor. Odada bıraktığım zamanda klimanın üstüne tünüyor. Dokunmazsak açlıktan ölene kadar kalır. Ne yapmam gerekiyor?

 12. elif diyor ki:

  mrb ben kendime kuş almayı düşünüyorum kuş alırken ençok nelere dikkat edilmelidir? kuşu eve getirmeden önce ne yapmalıyım?bide kafesin içine neler koymalıyız

 13. İSA diyor ki:

  mrb ben yeni aldım kuşu 2 3 gün filan oluyor bunları okumamıştım elime almaya çalıştım şimdi de elimi kafesin içine soktum mu hep kaçıyor bunları uygularsam bana alışır mı

  • Admin diyor ki:

   Kuşu birkaç gün serbest bırakın ve yem ile su değişikliği hariç hiç ilgilenmeyin. Evin ortamını vs. keşfetmesi için bu süre yeterli olacaktır. Daha sonra burada yazılanları sırasıyla uygulayın.

 14. deniz diyor ki:

  kuşum çok yabani davranıyo. bu aşamaları uyguluyacağım teşekkürler paylaşım için inşallah başarılı oluruz

 15. buket diyor ki:

  ben bunlari yaptım ancak kuşum ben ürküyo ne yapmam gerek

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerini Yazmaya Ne Dersin ?

You must be logged in to post a comment.