Akvaryumportali.net - Akvaryum Portalı ve Akvaryum Forumu

Akvaryum, Akvaryum Balıkları ve Akvaryum Canlılarına Ait Herşey

Müren Balığı

Birçoğumuz, bu türü beslemenin çok zor olduğunu, genellikle birkaç ay içinde öldüklerini, yem almalarının güç olduğunu ve satın aldığımızda kurtarılamayacak düzeyde zayıf düşmüş olduklarını sıkça duyarız. Ben bu türü birkaç yıldır, farklı akvaryumlarda besliyorum ve ufak birkaç talepleri karşılandığında bakımlarının hiç de zor olmadığını farkettim. Eğer bu talepler karşılanırsa, hemen hemen herşeyi yiyebiliyorlar ve hatta su yüzeyine gelerek elinizden yem almaya alışabiliyorlar. (Tabi eğer yanlışlıkla sizi ısırabilecekleri konusunda risk alabilecek kadar cesursanız… Ve inanın bana, gerçek bir ısırık alabiliyorlar.) Nakliye esnasında çok zayıf düştükleriyle ilgili söylentiler ise, genelde sadece söylentiden ibaret. Bence bu balıklar her durumda kendilerini toplayabilirler.

Müren Balığı Fotoğrafı, Murene Fish,Müren Balığı,Müren Balığı Resimleri


Müren besleyebilmenin sırrı, doğru ortam oluşturulmadığında, bu hayvanların kolayca strese kapıldığını anlayabilmektir. Ve eğer strese kapılırlarsa beslenmeyi kesecek ve ortalama 2-3 aylık bir sürede yavaşça tükeneceklerdir. Bu durum, haklarında çıkan söylentilerin birçoğunu açıklamaktadır.


SU ŞARTLARI

İlk olarak, bu balıkların gerçek tatlı su türleri olmadığını vurgulamak isterim. Zaman zaman tatlı suda bulunabilirler, ama acı suda tutulmaları daha uygundur. Sürekli olarak tatlı suda da tutulabileceklerini eklemeliyim. Ancak, bu durumda çok daha hassas olurlar. Bu yüzden, eğer türle ilgili yeterli tecrübeye sahip değilseniz balıkları tatlı suda beslememenizi tavsiye etmem. Tecrübeniz olsa dahi, acı su tercih edilmesi daha uygun olacaktır.

Müren Balığı Fotoğrafı, Murene Fish,Müren Balığı,Müren Balığı Resimleri


AKVARYUM

Yaklaşık 60 cm’e kadar büyüyebilen bu tür için, asgari 540 litrelik, büyük bir akvaryum öneririm. Akvaryum birçok saklanma yeri olacak şekilde dekore edilmelidir. Dekorasyona daha sonra döneceğim…


BESLENME

Diğer talepleri karşılandığı sürece, tatlı su müreninin beslenmesi problem olmayacaktır. Canlı veya dondurulmuş yemlerin çoğu çeşidini kabul ederler. Genelde kuru yemlere ilgi göstermezler. Çeşitli yemlerden oluşan bir diyet daha uygundur. Ben balıklarımı genelde, dondurulmuş karides (marketten alabileceğiniz çeşitlerden…) ve fazla yağ içermeyen dondurulmuş balıkla besliyorum. Arada bir canlı balık da veriyorum. Bu balıkların birkaç gün süreyle canlı kalmaları sizi şaşırtmasın, eninde sonunda yem olacaklardır. Beslenme menülerini farklı etlerle çeşitlendirebilirsiniz, istakoz eti mesela. Bu konuda hayal gücünüzü kullanabilirsiniz. Ancak mürenlerinizi fazla yağlı etlerle beslemeyin.

Müren Balığı Fotoğrafı, Murene Fish,Müren Balığı,Müren Balığı Resimleri
KARMA AKVARYUMLAR

Mürenler için tank arkadaşı olabilecek türler bulmak biraz zordur. Çünkü yeterince küçük olan herşeyi yiyebilirler. Ayrıca, kolayca strese kapıldıkları için agresif türlerle de bir arada bulundurlamazlar. Acı su türleri olmaları, potansiyel tank arkadaşı seçeneklerini daha da daraltır.


Herşeyden önce, akvaryumda birden fazla sayıda müren bulundurmanızı öneririm. Birbirlerine karşı agresif davranmazlar ve sıklıkla aynı mağaraları paylaşırlar. Bu da akvaryuma hoş bir detay katar. Yine de, akvaryumunuzda farklı birkaç tür bulundurmayı istiyor olabilirsiniz. Bu durumda, mürenlerle sorun çıkarmayacak, iri boyutlu kaplan balığı (Datnioides) türlerini önerebilirim. Ve belki, argus, mono ve puffer çeşitlerini de… Bir diğer olasılık ise vatoz türleridir. Mürenler, bir lokmada yutulamayacak kadar büyük olduğu sürece vatozları yemezler. Başka bir öneri de diğer büyük yılanbalığı türleridir.


KAPLAN BALIĞI (DATNİOİDES) TÜRLERİ

Hayal gücünüzü kullanın. Ama yukarıda belirttiklerimi de unutmayın. Eğer yeni bir tür deniyorsanız sabırlı olun. Mürenlerin birkaç gün süreyle bir balığı yememeleri, ileride de yemeyeceklerini göstermez. Bu yüzden, belirlediğiniz türden daha fazla sayıda balığı akvaryuma eklemeye karar vermeden önce, en az iki hafta boyunca beklemenizi öneririm. Ayrıca şunu da hatırlatmak isterim ki; seçtiğinizin türden bir balığın mürenleriniz tarafından yenilmeden büyümüş olması, aynı türden başka bireylerin yem olmayacakları anlamına gelmez.

Bazen, insanların tetrazon veya danio türlerini de önerdiklerini duyuyorum. Ama ben bundan vazgeçilmesini isterim. Tecrübe ettiğim kadarıyla, bu balıkların sonu her zaman, birkaç hafta içinde mürene yem olmaktan ibaret.

Müren Balığı Fotoğrafı, Murene Fish,Müren Balığı,Müren Balığı Resimleri

AKVARYUM DÜZENLEMESİ

Dekorasyonda ilk akla gelmesi gereken, birçok saklanma alanı ve dar mağaralar oluşturulmasıdır. Ben, tanka bitki çeşitleri de eklenmesini öneriyorum. Çünkü bitkiler akvaryumda loş bölgeler oluşturarak daha fazla saklanma alanı yaratır. Bu da balıkların sakinleşmesine yardımcı olur. Anubias türleri ve Java fern kullanmanızı tavsiye ederim. Çünkü kuma dikilmeleri gibi bir zorunluluk yok ve kuvvetli, geniş yapraklarıyla birçok saklanma alanı oluşturabiliyorlar. Bu türler düşük tuz yoğunluğuna sahip acı suyu tolere edebiliyorlar. Aşağıdaki çizimde kendi tankımın yerleşim planını görebilirsiniz. Bu akvaryum 540 litrelik…

Yeşil renk bitkileri temsil ediyor. Sol ön kısım 20 cm kadar uzayabilen Anubiaslarla kaplı, diğer yeşil noktalar da Java fernin yerleştirildiği bölgeler. Genellikle kayaların üzerinde büyüyebilecek küçük Anubias bitkilerini de kullanıyorum.

Farklı yükselikte kayalar kullanırım ve arka planda yer alan kayalar arasında 10 cm’den fazla fark olmamasına dikkat ederim. Büyük boşluklara bitkiler yerleştirerek mürenlerin daha güvende hissetmelerini sağlamaya çalışırım. En az 2, tercihen daha fazla sayıda geniş mağara sistemi oluşturmaya çalışın. Çizimde, küçük taşların üzerine yerleştirilmiş daha büyük kayalar ile bunun sağlamaya çalıştığımı görebilirsiniz. Eğer mürenlerinizin yaşam koşullarını biraz daha geliştirmek isterseniz, tanka farklı boyutlarda PVC borular da ekleyebilirsiniz. Bunlar mürenleriniz için yeterli genişlikte olmalıdır. Ancak, kayalarla iyi bir düzenleme yaparsanız buna gerek olmayacaktır.

Asıl önemli nokta, birçok iyi saklanma alanı oluşturabilmektir. Bunu nasıl yapacağınız daha az önemlidir. (Eğer isterseniz batık gemi figürlerini ya da benzerlerini bile kullanabilirsiniz, sadece zehirli olmamalarına dikkat edin.) Müren akvaryumunuzun dekorasyonunda kütük ve kökleri kullanmamanız konusunda da sizi uyarmak isterim. Çünkü su şartlarını mürenler için olumsuz olacak yönde değiştirebilirler.

DİĞER MÜREN TÜRLERİ

Acı su ve tatlı sularda görülebilen ve akvaryum hobisinde ticareti yapılan diğer müren çeşitlerinin listesini de yapmak isterim. (Satış ve depolama noktalarında türün teşhisi ve açıklamaları genelde yetersiz ve güvenilmezdir.)

Echidna rhodochilus, Gymnothorax tile ve Gymnothorax afer, en yaygın olarak bulunabilecek türlerdir. Bu türler aynı zamanda (Gymnothorax polyuranodon ile birlikte…) acı su akvaryumları için de en uygun olanlarıdır.

Müren Balığı Fotoğrafı, Murene Fish,Müren Balığı,Müren Balığı Resimleri

Acı sularda rastlanan diğer müren türleri ise şunlardır;
• Anarchias seychellensis
• Echidna leucotaenia
• Gymnothorax fimbriatus
• Strophidon sathete
• Thyrsoidea macrura
• Uropterygius concolor
• Uropterygius micropterus

Google Aramaları:

Bir cevap yazın

Akvaryumportali.net - Akvaryum Portalı ve Akvaryum Forumu © 2019 Frontier Theme