Akvaryumportali.net - Akvaryum Portalı ve Akvaryum Forumu

Akvaryum, Akvaryum Balıkları ve Akvaryum Canlılarına Ait Herşey

Neden Canlı Bitkiler?

Göz alıcı ve dekoratif görünüşlerinin yanında sağlıklı bitkilerin akvaryum dünyası üzerinde tamamen pozitif bir etkisi vardır. Dünya üzerindeki tüm hayvanların (biz insanlar da dahil olmak üzere) varlıklarını borçlu oldukları eşşiz bir kimyasal işlem olan fotosentez esnasında bitkiler ışık enerjisini kendi yapılarının temel bir parçasını su ve CO2 ile sentezler. Bir artık ürün olarak oksijen ortaya çıkar ve su bitkileri tarafından çevrelerindeki suya salınır. Bu sayede diğer akvaryum canlıları için hayati derecede önem taşıyan oksijen ortaya çıkar. Tabi ki bu işlem gece olmaz (ışık eksikliği) ve bitkiler normal solunum yapmak zorundadır. Sağlıklı bitkiler gündüz zamanı gece tükettiklerinden daha fazla oksijen üretiler. Canlı bitkiler ayrıca genç balıklar için yararlı bakterilerin ve mikroorganizmaların da yerleşebileceği ideal saklanma yerleri oluştururlar. Bu bakteri ve mikroorganizmalar sırayla genç balıklar için gıda kaynağı olarak görev yaparlar. Sağlıklı bitki gelişimine sahip akvaryumlardaki balıklar daha az hastalanır. Son olarak bitkileri seyretmek büyük bir zevktir.


Resim: Ali İlker İLHAN

Oksijen besinleri ile iyi bitkilendirilmiş bir akvaryumdaki her şey için gerekli oksijen bulunmaktadır. (Küçük baloncuklar yeterli oksijenin işaretidir.)

Oksijen, akvaryumda yaşayan canlılar için yaşam iksiridir. Balıklar bunu solumalıdır; daha önce belirtilen bakteriler hayati görevlerini yapabilmek için buna ihtiyaç duyar ve bitkiler hayatta kalmak için geceleri oksijen solunumu yapmalıdır. Sağlıklı bir akvaryum için yeterli oksijen düzeyi elzemdir. Yeterli miktarda oksijen tedariki için şu adımlar takip edilmelidir. İç filtrenin ağız kısmını su seviyesinden yaklaşık 2 santim aşağıda kalacak şekilde yerleştirin ki çıkan su yüzeyde bir sıçramaya neden olmasın. Dış filtrelerin su çıkışları da buna uygun şekilde yerleştirilmelidir. Bu sayede su tarafından çok fazla CO2 harcamadan yeterli oksijen abzorbe edilmesinin sağlarsınız. Havalandırıcı kullanmayın. Su bitkilerinin gün içerisinde sindirim faaliyeti suyu biyolojik olarak üretilmiş oksijen ile zenginleştirir.

Bu makale JBL’in “Bir Akvaryum Kurmak” isimli broşüründen alınmıştır.

Bir cevap yazın

Akvaryumportali.net - Akvaryum Portalı ve Akvaryum Forumu © 2019 Frontier Theme