Akvaryumportali.net - Akvaryum Portalı ve Akvaryum Forumu

Akvaryum, Akvaryum Balıkları ve Akvaryum Canlılarına Ait Herşey

Okçu Balığı – Toxotes jaculatrix

Toxotes jaculatrix (Okçu Balığı)
Anavatanı, Avustralya ve Güney Doğu Asya’dır. Bu balığın genel özellikleri, su dışında yaşayan canlıları(böcekler, ufak sürüngenler), ışığın kırılmasını hesapladıktan sonra ağızlarıyla oluşturdukları su toplarıyla vurup avlamalarıdır.

Okçu Balığı,Toxotes jaculatrix

Çok hızlı ve çeviktirler. Ayrıca çok meraklıdırlar. Genellikle suya düşmüş ağaç yapraklarının veya suya sarkan ağaç dallarının altına saklanıp avlarının gelmesini beklerler. Göz yapıları diğer balıklara göre oldukça gelişmiştir. Suyun dışındaki canlıları hem net görürler hem de suyun kırılmasını çok iyi hesaplayabilirler. Suyun yüzeyinde dolaşırlar ve genellikle tabandaki hareketlilikle ilgilenmezler. Sosyal canlılardır. Grup halinde dolaşıp avlanmayı severler. Kendi türlerine ve avlayamayacakları balıklara karşı barışçıldırlar.

Bu türün yaşama ortamına uygun akvaryumların kurulması, balıkların doğalarını daha iyi yansıtır. Akvaryumun yüksekliği çok önemli değildir. Dikkat edilecek husus akvaryumun geniş ve uzun olmasıdır. Geniş yüzme alanları oluşturulmalıdır. Ayrıca saklanacakları gölgelik(ağaç köklerinin arası, ağaç dallarının altı, yüzen ağaç yaprakları) alanlar oluşturulmalıdır. Okçu balıkları acı su balıkları oldukları için suyun yeterince sert ve tuz oranı bakımından yeterli olması gerekir. Suyun sertliği: 12 dH, Ph: 7-8, Litre başına 2-3 gram tuz atılması uygundur.

Okçu Balığı,Toxotes jaculatrix

Balıkların beslenme biçimi etçildir. Kurutulmuş karides, kan kurdu, iri taneli kuru yemler ve en sevdikleri yiyecek olan böceklerle diyetlerinin sağlanması onları mutlu edecektir. Eğer akvaryumun koşulları müsait ise balıkların avlanmasına olanak sağlanmalıdır. Bu sayede balıklar vahşiliklerini ve hareketliliklerini koruyacaklardır.
Balıkların hayatlarını sağlıklı sürdürebilmeleri için gereken sıcaklık 25-31 derece arasıdır. Daha yüksek sıcaklıklara tolere edebilirler. Ancak yüksek sıcaklığın varolduğu sürenin uzaması balıkları sağlıklarını olumsuz etkiler. Yaz aylarında ısının düşürülmesi için en doğal yöntem yağmurlama sistemiyle yapılan soğutmadır. Bu uygulamayla balıkların ne kadar heyecanlandıklarını görebilirsiniz.

Okçu Balığı,Toxotes jaculatrix

Akvaryumun dekorasyonu için bitkiler kullanılabilir. Çünkü bu tür kesinlikle bitkilere zarar vermez. Acı suya dayanıklı bitkiler, ağaç kökleri, yarı sucul bitkiler, ağaç yaprakları, kayalar ile dekorasyon yapılabilir.
Bu türün cinsiyet ayrımı zordur. Akvaryum şartlarında üretilmesi ise oldukça zordur. Bu yüzden bu tür, doğal ortamından yakalanarak akvaryum ortamına taşınır.

Ve Okçu Balığının Nasıl Avlandığını Görmeniz İçin Aşağıdaki Videoyla Baş Başa Bırakıyorum.

Google Aramaları:

Bir cevap yazın

Akvaryumportali.net - Akvaryum Portalı ve Akvaryum Forumu © 2019 Frontier Theme