Akvaryumportali.net - Akvaryum Portalı ve Akvaryum Forumu

Akvaryum, Akvaryum Balıkları ve Akvaryum Canlılarına Ait Herşey

Oranda Japon Balığı – Oranda Resimleri

Oranda Japon Balığı
Bilimsel adı Carassius Auratus da bilinir.Omnivor ( Etçil ve Otçul) olarak beslenirler.Oranda balığı Aslanbaş ve Veiltail Japon balıklarının melezlenmesi ile elde edilmiş bir türdür.Sıcaklık değişikliğine ve bakteriyel hastalıklara karşı hassas olduğundan yeni başlayanlara pek önerilmez.Diğer türlere karşı barışçıldır.


oranda,oranda resimleri
Beslenmesi ise yaprak veya pond yemler tarafından sağlanır. Yaprak ve pond yemler ufalanarak verilmelidir. Midesi olmadığından çok yemleme bağırsaklarda patlamaya neden olur ve sonucunda balık ölür. Diyetlerine ek olarak sebze ve kurutulmuş canlı yemlerde ziyafet olacaktır.Yavru orandalar salamura karides ile beslenebilir.  Her ne kadar bu türlere oksijen olmadan da yaşar densede suyun sağlığı açısından bu balığın oksijeni uygun şekilde vermek gerekir. Beslenildiği akvaryum temiz olmalı ve sürekli su değişimleridir. Akvaryumlarda diğer balık türlerine göre fazla ısı gerektirmez. Çoğunlukla ısıtıcı gerekmez densede ani ısı değişikliklerine karşı hassan olduklarından ısıtıcı kullanmak gerekir. Aksi taktirde beyaz benek ve mantar hastalığı görülebilir.
oranda,oranda resimleri
Japon balıklarının özellikle ülkemizde cam fanuslarda beslenmesi yaygındır.Fakat oksijen yetersizliği , nitrat zehirlenmesi gibi nedenlerle zarar görmekte ve ölmektedir.Bu nedenle çoğu ülkede cam fanus içinde satışları yasaklanmıştır.

Orandalar için uygun pH aralığı 6.5 – 7.5 olmalıdır. Akvaryum suyunun sıcak aralığı 15-30C arasında olmalıdır.Ama ani sıcaklık değişimlerinden kaçının. Ulaşabilecekleri maksimum boy 30cm`dir.

oranda,oranda resimleri


Cinsiyet ayrımı erkeklerde solungaç ve yüzgeçlerde beyaz renkli darbeler vardır. Erkeklerin vücudu daha uzun dişilerin ki ise daha yuvarlaktır. Genelde erkekler akvaryumda sürekli dişilerin peşinde koşarlar.

Yumurtalarını yayarak ürerler. Canlı yem ve proteinli yemlerle yapılan diyetlerde üreme daha kolay olur. Üremeleri için akvaryum suyunun sıcaklığı artırılmalıdır. Yumurtlamadan önce akvaryum tabanına ağlar çekilir veya buzdolaplarının rafları kullanılabilir. Yumurtlama işleri bittikten sonra anaçlar akvaryumdan çıkarılmalıdır. Yoksa anaçlar yumurtaları afiyetle götüreceklerdir.

Renkleri ; Turuncu, Beyaz, Kımızı, Kahverengi, Mavi, Bronz, Gümüşdür.

Google Aramaları:

Bir cevap yazın

Akvaryumportali.net - Akvaryum Portalı ve Akvaryum Forumu © 2019 Frontier Theme