Akvaryumportali.net - Akvaryum Portalı ve Akvaryum Forumu

Akvaryum, Akvaryum Balıkları ve Akvaryum Canlılarına Ait Herşey

Oranda – Oranda Japon Balığı – Oranda Resimleri

Ortak İsim : Oranda Japon Balığı

Bilimsel Adı : Carassius Auratus
Beslenme : Omnivor(Etçil/Otçul)
Açıklama :  Oranda Japon Balığı, Aslanbaş ve Veiltail Japon balıklarının melezlenmesi ile elde edilmiştir.Sıcaklık değişikliklerine ve bakteriyel hastalıklara karşı hassas bir balık olduğundan, yeni başlayanlara tavsiye edilmez.Aslanbaşda olduğu gibi, özel dokulu bir başa sahiptir.

oranda,japon balığı,japon balığı resimleri


Mizaç : Barışçıl.
Bakım : Yaprak yemler veya pond yemler ezilerek verilmelidir.Çok yemleme bağırsaklarda patlamaya neden olur ve balığı öldürür.Yemlemeye ek olarak sebze diyeti ve kurutulmuş canlı yemler japon balığı için lezzet kaynağıdır.Yavru balıklar salamura karides ile beslenebilir.Alacağınız balık sayısına ve balıklarınızın büyüklüğüne göre ne kadar yem atacağınızı akvaryumcunuza danışmanızda fayda vardır.

Her ne kadar oksijen olmadan yaşayabilir densede, suyun sağlığı açısından bu balığın oksijeni uygun şekilde verilen akvaryumlarda bakılmasında fayda vardır.Filtresyonu iyi bir tank ve sürekli su değişikliği gerekir.Daha az sıcaklıkta yaşayabilir.Çoğunlukla ısıtıcı önerilmez ama ani ısı değişikliklerine hassa bir balık olduğundan, akvaryumunuzda ısıtıcı kullanmanız gerekir.Beyaz benek ve mantar hastalığına dikkat.

Japon Balıklarının, Türkiye’de cam fanus içerisinde bakılması yaygındır.Ancak oksijen yetersizliği, nitrat zehirlenmesi nedeniyle cam fanus içerisinde bakılan bu balıklar zarar görmekte, bu yüzden de ölmektedirler.Bu yüzden bir çok ülkede cam fanus içerisinde satışı yasaklanmıştır.

PH : 6.5-7.5
Sıcaklık :  15C – 30C
Maksimum Boy  : 30 cm
Cinsiyet :  Erkeklerin göğüs yüzgeci ve solungaç kapakları üzerince beyaz renkli darbeler vardır.Erkekler daha uzun, dişiler ise daha yuvarlak vücutludur.Genelde erkekler akvaryum içerisinde, dişileri sürekli takip edebilirler.
Üretim :  Yumurtalarını yayarak ürerler.Canlı gıdalar ve yüksek protein diyetiyle üreme daha kolay sağlanır.Sıcaklık üreme için arttırılmalıdır.Yumurtladıktan sonra ebeveynler mutlaka tanktan çıkarılmalıdır.Anaç balıklar yumurtaları yerler.Bu yüzden yumurtaların yenmemesi içi genelde akvaryum tabanına yakın ağlar çekilir.Ağların altına düşen yumurtalara anne ve baba balıklar ulaşamaz.


Varyansları
Ana Renkler Turuncu, Beyaz, Kımızı, Kahverengi, Mavi, Bronz, Gümüş.

Google Aramaları:

Bir cevap yazın

Akvaryumportali.net - Akvaryum Portalı ve Akvaryum Forumu © 2019 Frontier Theme