Akvaryumportali.net - Akvaryum Portalı ve Akvaryum Forumu

Akvaryum, Akvaryum Balıkları ve Akvaryum Canlılarına Ait Herşey

Sarı Prenses ve Yunus Hakkkında Öğrenmek İstedikleriniz – Sarı Prenses – Orjinal Yunus – Kafalı Yunus – Yunus Cinsiyet – Sarı Prenses Cinsiyet – C. moori

Bu konu forumda sürekli açıldığı için, bildiğim kadarıyla bir başlık altında toplamaya çalıştım. Umarım yeni gelen ve bazı eksik bilgileri olan arkadaşlar için yararlı olur.Bu bilgilerin çoğunu forumdan edinmiş olduğum ve kendi tecrübelerimle yazdım. Bazı arkadaşlarımızın sözlerini birebir yazdım. Yanlış yazmış olduğum bilgi varsa düzeltmem için yardımcı olursunuz. Eksik yazdığım bilgileri de siz tamamlayın arkadaşlar.

Sarı Prenses

1)Dişi erkekten büyük olduğunda ya da çiftleşme dönemlerinde titreyebilir.

2)Dişi erkekten büyük olduğunda erkeği kovalayabilir.


3)Dişilerde kumu kazabilirler.

4)Dişilerin üreme dönemlerinde karınları hafif şiştir.



5)Dişiler üreme dönemlerinde tüpçük çıkarırlar.


6)Cinsiyet ayrımını yapmak son derece zordur. Mesela bazı arkadaşlarımız anal yüzgecin oval ya da anal yüzgeçteki siyahlığın daha az olduğunu söylerler. Bunlar belirleyici olabilir ama kesin dişidir denilemez. Aşağıdaki bir dişi ve ağzında yumurtalar var. Anal yüzgeci sivri ve siyahtır.


7)İki dişi sarı prenses birbirlerini kovalayabilir, ağız ağza kavga edip titreyebilirler. Üstünlük kurmaya çalışabilirler.

8 )Stres durumunda dişilerde de çok fazla olmasa bile hafif kararma görülebilir.



9)Erkeklerin çiftleşme dönemlerinde ağız kısmı siyahlaşır.



10)
Erkekler çiftleşecekleri dönemde yuva kazarlar. Dişinin önünde titremeler yaparak dişiyi yuvaya çekmeye çalışırlar.

11)
Erkeklerdeki anal yüzgecinde bulunan benekler dişilerin ağzındaki yumurtaların döllenmesine yardımcı olur. Dişi sarı prenses erkekteki beneği yumurta zannederek almaya çalışırken, erkek spermlerini dişinin ağzındaki yumurtalara bırakır. Böylece yumurtalar dişinin ağzında döllenmiş olur. Bu benekten dişilerde de bulunur. Ve genelde erkeğe göre daha az sayıdadır. Bu beneklerden hiç bulunmaya da bilir.

Benekli Erkek

Beneksiz Erkek

Beneksiz Dişi

Benekli Dişi


12)Dişi yumurtaları ağzına aldığı zaman hiç yem yemez. Bazı durumlarda yem yediği görülmüştür.

13)Dişiden daha fazla yavru almak ve dişi balığı fazla aç bırakmak istemiyorsanız 12–13 günleri arasında kusturunuz. Yavrularını kendisinin bırakmasını izlemek istiyorsanız boş bir akvaryuma alarak 20–25 gün arasında bekleyiniz.

Eğer ana tankınız büyük, bol saklanma yerleri var ve balık sayısı fazla değilse ayırmayabilirsiniz. Bu durumda ne kadar yavru hayatta kalabilir sorusunun yanıtı sizin tankınızın durumuna bağlıdır.

Sponsorlu Bağlantılar


14)Dişi balık bazı durumlarda (stres gibi) yumurtalarını tükürebilir ya da yutabilir. Eğer yuttuysa yapacak bir şey yok. (Sağlıklı ve tecrübeli bir dişi ise toplar, toplamazsa, vakit kaybetmeden, 1,5 litrelik pet şişeyi ortadan kesin. Alt parçasının altına, yumurtaların düşmeyeceği çapta delikler açın (bolca)… Düzeneğinizi, yavru tankında hava taşının tam üstüne gelecek şekilde yerleştirip, yumurtları içine atın. Havayı sonuna kadar açın… %50’sini kurtarırsınız…)

15)Erkek sayısını akvaryumunuzda her zaman az tutmaya çalışın.(1e/5d) Bu şekilde daha çok yavru alabilirsiniz.

16)Haşlanmış havuç ve az haşlanmış ıspanak verirseniz, renkleri çok daha güzel ve canlı olur.

17)Sarı Prenseslerin üremesi için boy değil, yaş önemlidir. Ortalama 8 aylıktan sonra sarı prensesler yavru vermeye başlarlar. Bu zamandan sonra boyları ister 5 cm isterse de  8–10 cm olsun yavru alabilirsiniz.

Yunus

1)Dişi yunusun anal yüzgeci oval, erkeğin ki sivridir. Erkeklerin rengi aynı akvaryumda ki dişiye göre daha canlıdır.

Erkek Yunus

Dişi Yunus  

Dişi-Erkek Yunus


Aşağıdaki ağzı dolu bir dişidir. Anal ve üst yüzgeci oval değil sivridir.



2)Aynı batım yavrularda daha hızlı büyüyen balık genellikle erkektir(Bütün malawi türleri için geçerlidir).

3)Yunuslar bir yaşından sonra yavru vermeye başlarlar.

4)Dişi erkek oranı (1e/3d) olmalıdır. Dişi sayısı daha fazlada olabilir.

5)Üreme dönemlerinde sarı prenseste olduğu gibi tüpçük çıkartırlar.



6)İlk zamanlarda yunuslar yumurta tutma konusunda hassastırlar. Kalabalık akvaryumlarda, küçük boyutlu ve stresli bir ortamda yumurtaları yutabilir ya da tükürebilir.

7)Dişilerin ağzındaki yumurtaların da azalması normaldir. Bazılarını yutuyor ya da tükürüyor olabilir. Yumurtalar döllenmemiş olabilir. Genelde ilk kuluçkası olduğundan tecrübesizliği de olabilir.

8 )Yunus çiftleşmesi gerçekleştikten sonra imkânınız varsa mümkün olduğunca kısa sürede başka akvaryuma alınız. Balığı gece uyurken yakalayarak ayırmalıyız. Yoksa strese girerek yumurtalarını yutabilir ya da yumurtalarında azalma olabilir.

9)Dişi yunuslar da kavga ederler. Kesin kavga eden yunus erkektir diyemeyiz. Ama genelde kavga eden yunus erkektir.

10)Yunustaki siyah lekeler balık stres altındayken çıkar. Bu normal bir durumdur. Bu lekelerden balığın kırma ya da saf olduğunu belirleyemeyiz.13) deki resimdeki saf yunusta da bu lekelerin olduğunu görebilirsiniz.

11)Akvaryumun ışığı açıldığı zaman ya da stres durumunda yunusların rengi açılır.

12)Eğer akvaryum sakin bir yerde değil ise yunuslarınızı strese sokar. Dış ortamdaki hareketlilikten çok fazla etkilenirler.

13)Saf yunusları dudak ve kafa yapısından anlayabilirsiniz. Kırma yunuslar genelde kafa yapmazlar.



14)Yunus akvaryumunda kumluk alanda olmalıdır. Kumları karıştırmayı yem aramayı severler. Akvaryumunuzun arkasını ya da iki yanları kaya yapıp diğer yerleri kum yaparsanız yunuslar için daha iyi olur.



15)Yunuslar sarı prensese göre daha yavaş büyürler.

16)İyi bir beslenme, büyük bir akvaryum, stressiz bir ortam ve sağlıklı su şartları yakalandığında oldukça çabuk gelişirler.

17)Anne yunus resmi. Anneyi ana tanktan alırken ağzından kaçırmış olduğu yumurtayı görebilirsiniz. Tekrar ağzına yumurtayı almadı. Ama bazı tecrübeli yunuslar tekrar alabilir. Büyük bir ihtimalle o yumurtadan yavru çıkmayacak.



18)Yunus çiftleşme resimleri. Resimlere dikkatli bakarsanız yumurtaları görebilirsiniz. Bazı resimlerde yumurtaları tam ağzına alırken görebilirsiniz. Birbirlerinin etrafında dönerlerken dişi yunus titreyerek yumurtaları döküyor ve hemen arkasına dönerek yumurtaları ağzına alıyor. Daha sonra erkek yunus dişinin ağzına titreyerek yumurtaları döllüyor.



Hazırlayan: Arda Akgül

Sponsorlu Bağlantılar
,

Google Aramaları:

Bir Cevap Yazın

Akvaryumportali.net - Akvaryum Portalı ve Akvaryum Forumu © 2016