Akvaryumportali.net - Akvaryum Portalı ve Akvaryum Forumu

Akvaryum, Akvaryum Balıkları ve Akvaryum Canlılarına Ait Herşey

Sarı Prenseslerde Cinsiyet Ayrımı Nasıl Yapılır

Dişi diye aldıgınız sarı prensesler, erkek çıkabilir. Çünkü bu tür litaratürde monomorphic species(yani disisi ve erkegi birbirinden ayrilamayan tür) olarak geçiyor. Uzun bir süre ben de ayırt edemiyordum Sık sık dişi diye erkek alıp duruyordum ve yine üzülen (maddi-manevi) ben oluyordum. Çünkü gerçekten anal yüzgeç, üst yüzgeç, balığın yüzü, anal yüzgeçteki sahte yumurtalar (yumurta benekleri), balığın rengi,… vs bunların hiçbiri gerçekten cinsiyet açısından belirleyici degil. İpucu veriyor ama bunlara bakarak bu hayvan %100 dişidir denilemiyor.
Mustafa bey (Echoe) bu konuda bana çok yardımcı oldu. Balıkların anal açıklıklarını kontrol etme yöntemi yani “Venting Yöntemi”. Balıklarda anal açıklık: anüs ile anal yüzgeç arasında oluyor. (Anal yüzgeç; balıgın alt tarafindaki tek olan yüzgeç, hani üzerinde sarı benekler olan)
Şimdi ayrıma gelelim: dişilerdeki anal açıklık, anüse göre oldukça büyük, erkeklerde ise, her ikisi de hemen hemen aynı boyda.
Female:dişi, male:erkek
Anal açıklığı kontrol ederken, balıkları 30 sn’den fazla su üstünde tutmayın ve isterseniz bir büyüteç kullanın. Balıklari tutarken, eliniz ıslak olsun. Bir de balıkların anal açıklık ve anüs ayrımı, en net 4 cm üstü balıklarda kesin anlasılabiliyor
Bu, bir dişi sarı prenses. Vent:anal açıklık (resim 1)

Sarı Prenseslerde Cinsiyet Ayrımı Nasıl Yapılır


Bu bir erkek. Anüs ile vent ( anal açıklık ) aynı boyda. Üstteki dişi de ise vent, çok daha büyük (resim 2)

Sarı Prenseslerde Cinsiyet Ayrımı Nasıl Yapılır

Bu da bir dişi sarı prenses. Ağzına yeni yumurta aldığı için anal açıklığı normalden büyük (resim 3)

 

Sarı Prenseslerde Cinsiyet Ayrımı Nasıl Yapılır


Üstteki bilgiler gerçekten işe yarıyor. Denedim ve gerçekten de artık hiç bir sorunla karşılaşmıyorum. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Sarı Prenseslerde Cinsiyet Ayrımı Nasıl Yapılır

Google Aramaları:

1 Comment

Add a Comment

Bir cevap yazın

Akvaryumportali.net - Akvaryum Portalı ve Akvaryum Forumu © 2019 Frontier Theme