Akvaryumportali.net - Akvaryum Portalı ve Akvaryum Forumu

Akvaryum, Akvaryum Balıkları ve Akvaryum Canlılarına Ait Herşey

Şerit Led İçin Bilgisayar Güç Kaynağından Adaptör Yapımı

Arkadaşlar herkese merhaba. Burada eski bilgisayarlarımızda bulunan ve çöpe gidecek olan yada bilfiil hurdacıdan alınmış olan yeni teknoloji bilgisayarlara gücü yetmeyen fakat verimli çalışan bir güç kaynağından güçlü bir adaptör yapacağım.

Önce kablo renklerini ve anlamlarını bilmemiz gerekiyor. Ben multimetre ile ölçtüm fakat bu konuyu yazmadan önce biraz araştırınca zaten internette var olduğunu gördüm.

Siyah : Toprak
Sarı : + 12 V
Kırmızı : + 5 V
Turuncu : + 3,3 V
Beyaz : – 5 V
Mavi : – 12 V

Mor : Alet kapalı iken dahi + 5 V 300 Ma/h güç üretir. (ben ihtiyacım olmadığını düşünüp kökünden kestim fakat size tavsiyem kesmeyin süper telefon şarzı yada gün ışığı ledlerden gece lambası olurdu.

Gri : Anakarttan gelen mesajlara göre aletin performans ayarını yapması için yapılan mesaj yoludur kesip atıyoruz. 🙂

Yeşil :Açma kapama ucudur ister kesip powerin içinde bir siyah ile birleştirin ki ben öyle yaptım, ister dışarıda ucuna bir anahtar bağlayarak açma kapama tuşu yapınız. (Bu kablo siyahla ark yapmazsa alet çalışmaz.)

*Bazı powerlar +5 v da yük yoksa çalışmazlar iki kırmızı led seri bağlanarak dirençsiz halde kırmızı uçlardan biriyle siyaha bağlamak gerekebilir önce deneyip çalışmıyorsa bu çözümü yapmak faydalı olur.

**Peki -5 ve -12 ne işimize yarar diye düşünenler olabilir. Mesela kabloları +5 ve -5 ten alırsanız 10 volt elde etmiş olursunuz. +5 ve -12 kullanırsanız 7 volt. +12 ve -12 kullanırsanız 24volt elde edebilirsiniz, bu yöntemle powerımızdan 1,7v 3,3v 5v 7v 8,7v 12v 17v 24v elde edilebilir.

şerit led için adaptör

şerit led için adaptör

şerit led için adaptör

şerit led için adaptör

şerit led için adaptör

şerit led için adaptör

şerit led için adaptör

şerit led için adaptör

Bu proje Ş. YAKUP ŞEKER tarafından yapılmıştır.

Google Aramaları:

Bir cevap yazın

Akvaryumportali.net - Akvaryum Portalı ve Akvaryum Forumu © 2019 Frontier Theme