Akvaryumportali.net - Akvaryum Portalı ve Akvaryum Forumu

Akvaryum, Akvaryum Balıkları ve Akvaryum Canlılarına Ait Herşey

Serrasalmus Brandtii

Serrasalmus Brandtii – Serrasalmus Brandtii Hakkında Bilgi

Serrasalmus ailesinin üyesidir. En belirgin özellikleri gösterir. Çok kılçıklı olduğu için ve insan ölülerini yediğine inanıldığı için yerliler bu balıktan hoşlanmaz ve tüketmezler. Rio sanfrancisco nehrinde dev p.piraya’larla birlikte yaşar.

Renk ve Görünüm

Doğada bu balıklar 25 cm’e kadar büyürler. Genellikle altın sarısı renklidirler. Bazı balıklarda anal yüzgecinden yıkarı doğru bir turunculuk vardır. Balık yaşlandıkça bu renkler koyulaşır. Belirgin olmayan küçük noktalar bulurnur. Anal yüzgeci ve sırt yüzgeci aynı hizadadır. S. Compressus’a çok benzer.

Serrasalmus Brandtii

Akvaryumda

Kuyruk yiyici olduklarından dolayı tek balıkmalılardır. Sürü halinde bakılmaya çalışımıştır fakat başarısız olunmuştur. Ancak yavru brandtiiler doğada ufak guruplar halinde yaşarlar. Fakat Brandtii tek bakılması gereken bir türdür!. 200 litre ömür boyu yaşaması için yeterlidir. Haftada %30 su değişimi yapılmalıdır. Bazı su hazırlayıcılar kullanılmalıdır.Diğer piranhalar gibi bitkili ve kütüklü akvaryumu severler.


Su değerleri


pH: 6.5-8.7

dH: 6

Su sıcaklığı: 24-28°C

Üretim

Akvaryumda üreten henüz kimse yoktur.Doğada ancak belirli mevsimlerde bir araya gelir ve eş tutarlar ancak bu dönemler bile çok kanlı geçer.

Beslenme

Böcek,balık,balıkyüzgeçleri,balık pulları,nadır olarka bitki tohumları.Fakat evinizde,canlı-ölü balık(tatlı su)karides,ciger,tavuk ciğeri,yüreği ile besleyebilirsiniz.

Kendi deneyim ve tavsiyelerim


Kesinlikle belli bir tecrübe ve bilgiye sahip olduktan sonra bakın.Çok agresif bir balık akvaryumda kendisine tehtid olarak gördüşü her balığa saldırıyor.Balığım 8 cm iken 15 cm damızlık erkek zebra yemişti.Gerçekten mükemmel bir canlı renk olarak tamin edici.Önden görünen 2 adet kocaman dişte iç ürpertici..Benim en çok sevdiğim serrasalmus türü.

 

Bir cevap yazın

Akvaryumportali.net - Akvaryum Portalı ve Akvaryum Forumu © 2019 Frontier Theme