Akvaryumportali.net - Akvaryum Portalı ve Akvaryum Forumu

Akvaryum, Akvaryum Balıkları ve Akvaryum Canlılarına Ait Herşey

Serrasalmus Rhombeus – Serrasalmus Rhombeus Hakkında Bilgi

Serrasalmus Rhombeus – Serrasalmus Rhombeus Hakkında Bilgi


Balık tüm Güney Amerika nehirlerinde bulunduğu için bulunduğu yer açısından bir sınırlama yapamayız fakat asıl türün çıkış yeri Guyana’dır. Bağzı S. Rhombeus türünden olan balıkların gerçekden Rhombeus olmadığı düşünülmektedir. Fakat bu ancak DNA ile ıspatlanabilinir.

S. Rhombeus, yerliler tarafından black piranha(siyah piranha) olarak adlandırılır. Aslında sadece rhombeusa özel bir isim değildir. Özellikle üreme dönemindeki piranhalar kararıp simsiyah olurlar. Hobiciler tarafından siyah piranha olarak adlandırılan balık S. Niger’dir.

S. Rhombeus, değişik şekillerde, büyüklükte ve renklerde bulunurlar. Bu hala araştırılan bir olaydır. Her ne kadar balığın şekli değişse de göz rengi hiç değişmez ve yetişkinlerde kırmızıdır. Pygocentrus normanni olarak adlandırılan bir türün(1964) daha sonraları S. Rhombeus olduğu anlaşılmıştır(1972). Bu tip bir daha görülmemiştir fakat elde bulunan tek örnek rhombeus olduğunu net bir şekilde kanıtlar. S. Rhombeus’un bazı türleri 45cm boylarına ulaşabilir ve bu boyda siyahtırlar. Nadir olarak grup halinde dolaşabilirler. Balık yalnız yaşayan bir balıktır ve yalnız avlanıp yalnız gezmekten hoşlanır. Bütün piranha türlerinin üzerinde noktalar bulunur fakat, daha sonradan kaybolur. Bazen kumdan dolayıda kaybolabilir. Bazen de yakalandıkları bölgeye göre noktaları çoktan kaybolmuştur.
Serrasalmus Rhombeus

Guyana da yaşayan rhomların formları daha narindir. Orinoco ve Amazonlarda yaşayan rhomların formları daha farklı ve renkleri daha koyudur. Tek ortak yanları kırmızı gözleridir. Araştırmacılar, S. Rhombeus’un birkaç türün birleşimi olduğuna inanırlar. Bazı araştırmacılar ise, catalao gölünde yaşayan balıkların, Solimoes Nehri(beyaz sular) ve Negro Nehri(asidik ve koyu sular) sularının Catalao gölünün suları ile karışarak suyun dengelerinin değişmesi nedeniyle balık yumurtaları üzerinde etkisi olduğunu ileri sürmektedir(interbreeding). Bu aşamada yumurtaların kromozomları ve DNA sı değişir. Sonucunda ise farklı formlarda rhombeuslar ortaya çıkar. Kırmızı göz, balık 12-13cm yada daha büyük olunca tam rengini alır.

S. rhombeus gümüşten, siyaha kadar noktalı yada noktasız, değişik renklerde olabilir. Anal yüzgecin ucu gençlerde siyahtır ve ileride daha koyu bir renk olur. S. Rhombeus’un karnının rengi türüne göre değişmektedir. Örneğin: kırmızı, pembe, sarı, altın rengi ve beyaz alabildiği renklerdir. Yaşlı balıklarda karın rengi ya siyah yada beyaz olmaktadır. S. rhombeus beyaz rengini küçükken alabilirler. Yerliler tarafından piranha Branca(Beyaz piranha) olarak adlandırılırlar. Fakat doğal renkleri daha koyu renklerdir. Bunlara yerliler tarafından piranha Negra(Siyah piranha) denir. S. rhombeusların Araguaia ve Xingu nehirlerinde de görülmüştür. Her ne kadar balığın şekli biraz daha uzun, üzerlerinde benekler olsa da bu balıklar rhombeus çıkmıştır. Bu farklı şekillerdeki ve görünümlerdeki balıkların rhombeus olmadıklarını gösteren bir kanıt henüz yoktur. Bazen bağzı petshoplar tarafından karıştırılmaları mümkündür. Örneğin: Rhombeus olarak satılan bir balık, compressus olabilir.
Serrasalmus Rhombeus

Akvaryumda


Serrasalmus Rhombeus tek olarak bakılması gerekir. Akvaryumda karartma kullanılması uygundur. Yetişkin Rhombeuslar derin su balıkları olduğundan dolayı, yetişkinler için karartma şarttır. Nehir balıkları olduğundan dolayı akvaryumlarda belirli bir akıntı olmalıdır. Motor kullanılması ve akıntının sağlanması balığın sağlığı açısından şarttır.
Uzunlamasına akvaryumlar yerine kare ve derin bir akvaryum kullanılması daha uygun olur. Akvaryumun eni balığın dönebileceği şekilde olmalıdır. Ancak bu şekilde kırık yüzgeç sendromunu yenebilirsiniz. Bazı balıklarda üst yüzgeç veya alt yüzgeç kıvrılır, bu da akvaryumun yeterli büyüklükte olmamasından kaynaklanır.
Su ısısı 76-82 F arası olmalıdır. Yumuşak, hafif asidik sular, pH 6.8-7.4 arası pH rhombeus için en uygunudur.

Büyüme Hızı
12 ayda 7 cm kadar büyüyebilir.
18 ayda 11 cm kadar büyüyebilir.

Bunlar sadece verilen 2 örnektir.

15 cm olan bir balık 5 sene içinde aşağı-yukarı 20 cm olur. Bu söylenene bakarsak balığın büyüme hızı oldukça yavaştır. Başka kaydedilen bir örnek ise; 3 inç olan bir balık 6 senede 23 cm olmuştur. Ortalama bir büyüme hızı yoktur. Balık 55-60 cm boylarına ulaşır fakat, bu boya ulaşmaları uzun zaman alır. Oldukça ağırlaşabilen bu balık bir akvaryumda 13 pound olabilir. Üreme zamanında balık çok az yem yediğinden dolayı büyüme hızı oldukça düşer. Bu zamanlarda yüksek proteinli besinler verilmelidir.
Akvaryumlarda beslenme dikkat edilmesi gereken bir husustur. Gereken miktarlarda ve standartlarda yem verilmez ise balık geç gelişir ve geç büyür. Büyümede etkisi olan bir diğer unsur da tankınızın boyutlarıdır. Her zaman balık için yeterli alan olmalıdır.
Ayrıca su dengeleri çok önemlidir. Unutmayın ki başlangıçta rhombeuslar çok yumuşak ve besin yönünden zayıf akvaryumlarda bakılmalıdır. Daha sonraları balık adapte olacağından dolayı bir sorun yaşanmaz.
Bu güne kadar yakalanan en büyük rhom 50 cm boyundadır.


Kamufilaj ve Beslenme


Küçükken balık saklanmaya ihtiyaç duyacağından dolayı beyaz renktedir.
S. rhombeus yüzgeç yiyici bir balıktır fakata fırsatları da kaçırmazlar. Yiyeceklerinin %82sini yüzgeç ve balıklar, %11 ini çeşitli bitkiler ve tohumlar, %7 sini çıtırdaklı canlılar yani yengeç, ıstakoz gibi canlılar oluşturur. Yavru ve küçük balıklar çok bitkili yerlerde gözlerden uzak yaşarlar. Burada mikro böcekler gibi küçük avlarla beslenirler. Yeterince büyüdüklerinde saklanmaya ihtiyaç duymazlar.

Google Aramaları:

Bir cevap yazın

Akvaryumportali.net - Akvaryum Portalı ve Akvaryum Forumu © 2019 Frontier Theme