Akvaryumportali.net - Akvaryum Portalı ve Akvaryum Forumu

Akvaryum, Akvaryum Balıkları ve Akvaryum Canlılarına Ait Herşey

Siyah Neon – Hyphessobrycon herbertaxelrodi

Latince Adı: Hyphessobrycon herbertaxelrodi

Habitatı ve Anavatanı: Paraguay, Brezilya

Beslenme Biçimi: Hem etçil, hem otçul

Davranış Biçimi: Barışçıl

Kendi Türlerine Davranışı: Barışçıl

Yüzme Seviyesi:Orta-Yüzey

Cinsiyet Ayrımı: Dişi erkek ayrımı zordur. Dişiler nispeten daha yuvarlak, iridir. Erkekler daha ince yapılırıdr., renkleri daha parlaktır.

Üreme: Yumurta saçarak. Üremeleri yoğun uğraş gerektiren narin bir süreçtir, geniş, kare şeklinde bol bitkili akvaryumlarda uzun geniş yapraklı bitkilerin yapraklarına yumurtlarlar, akvaryumun dibinde 3-4 mm dere kumu olursa daha iyi sonuç alınabilir.
Siyah Neon,Hyphessobrycon herbertaxelrodi

Sıcaklık: 23-27 °C

En Fazla Büyüdüğü Boy: 4 cm

En Az Akvaryum Hacmi: 40lt

Su Sertliği: Orta

pH: 6.5 – 7.5

Zorluk Seviyesi: 2

Genel Yorum: Sürü balıklarının en dayanıklıları arasındalardır, en az 6’lı gruplar halinde su kalitesinin devamlı iyi olduğu düşük pH’lı akvaryumlarda sağlıklı bir şekilde uzun süre yaşatılabilir. Bol bitkili akvaryumlarda bazı bölümleri aydınlatılmış, bazı bölümleri loş bırakılmış isterler. Besin menüleri geniş seçeneklidir, her türlü yemi kabul ederler, kuru yemlere alıştırılabildikleri gibi canlı yemde verilebilir, dikkat edilmesi gereken nokta canlı yem kullanılırken dezenfekte edilmiş olması ve tubifex olmamasıdır, tubifex kurtları hernekadar besleyici olsada balıklarınızın bağırsaklarında parazite neden olabilir ayrıca sık dozda canlı yem verilmesi balığınızda yağlanmaya yol açabilir. Küçük balıklar olsalarda geniş yüzme alanları isterler, genel olarak benimsenmiş şekilde en az 70 cm’lik akvaryumdan küçük akvaryumlarda sorun yaşanabilir. Her türlü titreşim ve strese karşı çok hassastırlar, balıkların herhangi bir nedenden dolayı strese girdiğini renk değişimlerinden anlayabilirsiniz. Amerikan tetralarında da diğer tüm balıklarda olduğu gibi stres çok tehlikeli bir faktördür, balık strese girdiğinde bu durum balığın doğal bağışıklık sistemini olumsuz yönde etkileyecek. Sıcaklığın 26 derecede sabit kalması önemlidir.

Siyah Neon,Hyphessobrycon herbertaxelrodi

Aktavist Yorumu: Characin türünün en dayanıklısıdır. Bildiğimiz neonlardan daha iridir. Kardinal, kırmızı burun veya Paracheirodon innesi denen neon tetralardan daha dayanıklıdır. Cobamba ile bol bitkilendirilmiş akvaryumda, 8li sürü halinde harika gözükürler.Yeni başlayanlara, neon besleyeceklerse bu türü tavsiye ederim. Az balık bol su lütfen.

Siyah Neon,Hyphessobrycon herbertaxelrodi

Bir cevap yazın

Akvaryumportali.net - Akvaryum Portalı ve Akvaryum Forumu © 2019 Frontier Theme