Akvaryumportali.net - Akvaryum Portalı ve Akvaryum Forumu

Akvaryum, Akvaryum Balıkları ve Akvaryum Canlılarına Ait Herşey

Terrarium Nedir – Terrarium Nasıl Kurulur – Teraryum Nedir – Teraryum Nasıl Kurulur

Terrarium Nedir – Terrarium Nasıl Kurulur – Teraryum Nedir – Teraryum Nasıl Kurulur

Teraryumlar genellikle bitkiler, sürüngenler ve bilimum böcekler için hazırlanan suzuz akvaryumlardır. Aslında susuz akvaryum cümlesi yanlış bir tabir olmaktadır. Çünkü akvaryum kelimesi “Aqua” yani “Su” kelimesinden türemiştir. İngilizce’si aquarium’dur ve “Su ortamı” gibi bir anlama gelir. Teraryumlarda bu şekilde oluşmuş bir kelimedir. İngilizcesi “Terrarium” yani “Terrain” kelimesinden türemiştir. Terrain arazi demektir. Yani bu durumda anlaşılıyor ki teraryumlarda su bulunmamaktadır. Eğer oluşturduğunuz teraryumun bir köşesine sulak alan eklerseniz bu “paladaryum” olacaktır.
Tabi paludarium olması için bir sahil şeridini anımsatması gerekmektedir. Teraryum içerisinde su birikintisi gibi bir ortam oluşturursanız bu hala teraryumdur.

Teraryumlarda genellikle sürüngenler, böcekler ve bitkiler yetiştirilir. Ben burada bahsederken kuracağımız teraryumda faraza hem bitki hemde bir sürüngen olacak diye düşünerek anlatacağım. Eğer böcekgillerden bir canlı beslemek isteyen var ise durmu kendine göre uyarlayabilir.

DEKORASYON ve KURULUM

Kuracağımız teraryum misal kertenkele veya yılan beslemek için olsun.

Öncelikle taban toprağı önemlidi.r Bu tip sürüngenler ince kum yada bu tip toprakları tercih ederler. Ancak çok ince kum yada toprak bizim için sorun olacaktır. Toprağın altının hava alabilmesini sağlamamız gerekmektedir. Bunun için iki farklı yöntem uygulanabilir.

1- Tabana kalın çakıllar döşendikten sonra üzerine kum/toprak koyulur (Resim 1)
2- Tankımızın 4 köşesine destekler koyup üzerine bir ızgara yerleştirilebilir ve bu ızgaranın üzerine kum/toprak serilir. (Resim 2)

İki yöntemde de bitki yetiştirecek isek toprağa verilen suyun fazlası alt kısımdaki boşluğa gidecektir ve toprak su altında kalıp tankınız bataklığa dönüşmeyecektir.

Resim 1

teraryum,Terrarium

Resim 2

teraryum,terrarium

Resimlerden de görüldüğü gibi toprağımızın fazla sudan dolayı çamura dönüşme imkanı yoktur.Bu işlemlerin gerçekleşmesinden sonra besleyeceğimiz canlının doğal ortamına göre dekorasyon yapmamız gerekir.Baştan kertenkeleye göre demiştik mesela biz kertenkeleye göre dekor nasıl yapılır onu anlatalım. Bu böcek (örümcek, akrep, çekirge vs) beslemek isteyenlere bile ana fikir oluşturacaktır. 
Kertenkeleler genlikle açık arazilerde kayalık ortamlarda yaşarlar. Buna göre bir – iki kaya koymamız gerekecektir. Tabi akvaryumu kayalarla doldurmamak gerekir.Orta boyutlarda 2 tane kaya parçası işimizi görecektir. Çünkü düz açık alanlara da ihtiyacımız vardır. Mesela; kayaları akvaryumum bir köşesine ya da birini bir köşeye diğerini diğer köşeye koyduk diyelim. Kalan yerler kel kör durumda olur ise kertenkelemiz dolaşmak yerine kayaların arkasına saklanacaktır. Bunun için boş kalan yerlere bitkiler dikilmelidir. Eğer sürüngen tarzında canlılar besleyeceksek bitki seçiminde bu canlıların yaşam alanına uygun bitkiler seçilmelidir. Mesela diyelim ki yılan besleyeceksiniz ve kurak bir çöl ortamı yaratacaksanız bitki olarak en uygunu şüphesiz kaktüsler olacaktır. Bunun yanı sıra birkaç ağaç dalı da güzel bir dekorasyon sağlar. Kertenkele besleyeceksek biraz daha şanslıyız çünkü kum yerine toprak, kaktüs yerine daha yeşil ve yapraklı bitkiler kullanılabilir.

ISI

Kumu ve dekorasyonu tamamladıktan sonra birde bu ortamın ısı durumu söz konusu olacaktır.  Sadece sizin göreceğiniz bir köşeye bir termometre(derece) yerleştirip ortamın ısısını kontrol etmek gerekir. Eğer ortam ısısı 26-28 °C altına düşerse sürüngenler kış geldiğini varsayarak kış uykusuna yatmaya başlarlar. 18-20°C`a düşer ise kış uykusuna yatarlar ve bu saatten sonra onları uyandırmak çok zor olacaktır. Bunun için ortamı mümkün olduğunca 26°c ve yukarısında tutmak gerekir. Tabi bu sadece sürüngenler için geçerlidir. Eklem bacaklı canlılar beslenecek ise 20°c altına düşmemek şartı ile biraz daha geniş bir ısı alternatifiniz vardır. Onlar kolay kolay tam anlamı ile soğuk olmadan kış uykusuna yatmazlar.  Hele ki kara kurbağaları gibi amfibi canlılar besleyecekseniz. Zaten oda ısınız yeterli gelecektir Isı ile derdiniz olmaz.Peki ortamı daha da ısıtmak istediğiniz de nasıl ısıtacaksanız. Eğer ev ortamında ise zaten otomatik olarak 24-25°c olacaktır. Ancak yılan, kertenkele gibi canlılar daha sıcak ortamı severler. Isıyı daha da yükseltmek için akvaryumlardaki gibi termostatlı ısıtıcılara gerek yoktur. Bunun yerine halojen ampuller sayesinde ısı birkaç derece daha yükselecektir. (Resim 3)

Resim 3

teraryum,terrarium

ARKA FON

Arka fon olmadan da olur ancak DIY arka planlar yapılır ise hem görüntü hemde kullanım açısından faydalı olacaktır. Kertenkele gibi canlılar duvalara tırmanmak isteyen, yaşamlarının çoğunu düz duvarlarda yada güneşten ısınmış kayalar üzerinde geçiren canlılardır. Özellikle tırmanıcı kertenkeleler için DIY arka fonlar çok kullanışlı olacaktır. (Resim 4)


Resim 4
teraryum,terrarium

Resimde de görüldüğü gibi basitçe yapılmış bir arka fon kertenkelenin zaman geçireceği balkonlardan oluşuyor ve kertenkele bu balkonlardan birinde konaklamış.

Bunların haricinde köpükten yapılabilecek bu arka fonlara oyularak saksılar oluşturulup sanki kayayı delip çıkmış görüntüsü verilen bitkiler dikilebilir. Köpük haricinde kullanılabilecek güzel bir fon malzemesi de yutong diye bilinen gaz betonlardır. Bunlar tam anlamı ile doğal görüntü sergileyecek ve oyarak oluşturduğunuz saksılardaki bitkileri suladığınızda suyu emip fazla su yüzünden bitkilerin çürümesini engelleyecektir. Her ikisinde de beyaz görüntüsünü boyayarak yada çimento kaplayarak yok edebilirsiniz.

Google Aramaları:

Bir cevap yazın

Akvaryumportali.net - Akvaryum Portalı ve Akvaryum Forumu © 2019 Frontier Theme