Akvaryumportali.net - Akvaryum Portalı ve Akvaryum Forumu

Akvaryum, Akvaryum Balıkları ve Akvaryum Canlılarına Ait Herşey

Tetra Türlerinin Üretimi

Tetra türleri yumurta dökerek ürerler. Ancak ana tanklarda bol bitkilendirme yapılsa dahi yumurtalar anaçlara yem olucaklardır. Tetra türlerini üretebilmek için gerekli olan malzemeler ufak bir akvaryum (10lt. civarı), hava taşı, hava motoru, pipo filtre, ısıtıcı ve akvaryum tabanına dizilecek misketlerdir.

Üretim yapılıcak akvaryumun suyu ana tanktan doldurulmalı ve ısısı ana tankla aynı olmalıdır. Zemine 3 kat misket döşenmelidir. Böylece tetralar yumurtladığında yumurtalar misketlerin aralarına girecek ve anaçlar tarafından yenmeyeceklerdir. Misketler dizildikten sonra  hava taşı akvaryumun tabanına doğru indirilmelidir. Bununla da yumurtalar hafif hareket halinde olup mantarlaşmaları önlenmiş olucaktır.
Neon tetra,Paracheirodon innesi

Üretim akvaryumu hazır edildikten sonra  balıklar özenle seçilip buraya konmalıdır. Erişkin hale gelen balıklardan 1 erkek 1 dişi ya da 1 erkek 2 dişi olarak seçilip üretim akvaryumuna alınlaıdır. Özellikle kurlaşmaya başlamış olanlar ya da daha önce yumurta döktüğü görülmüş olanlar alınırsa daha iyi sonuç vericektir.


Balıklar akvaryuma alındıktan sonra akvaryumun ertafı koyu renk bir karton ya da kumaşla sarılır, içeriye loş bir ışık verilir. Balıkların dış dünyayla irtibatı kesilir, balıklara müdahale edilmez ve kendi hallerine bırakılırlar. 3 gün sonra balıklar üretim tankından çıkarılıp ana tanka alınırlar. Eğer yumurtlamışlarsa yumurtalar 1gün içerisinde açılır ve 5 gün içerisinde yüzmeye başlarlar. Yavrular çıktığında hava taşı çıkarrılır ve pipo filtre takılır. Yavrular çok küçük olacağından artemiayla beslenmelidirler.


Eğer balıklar yumurtlamamışsa su dökülür tekrar ana tanktan doldurulup aynı işleme başka balıklarla devam edilir.

Google Aramaları:

Bir cevap yazın

Akvaryumportali.net - Akvaryum Portalı ve Akvaryum Forumu © 2019 Frontier Theme