Akvaryumportali.net - Akvaryum Portalı ve Akvaryum Forumu

Akvaryum, Akvaryum Balıkları ve Akvaryum Canlılarına Ait Herşey

Yaşayan Kaya – Nimbochromis Livingstonii


Malawi gölünün Yaşayan Kayaları Latince ( Nimbochromis livingstonii ) kuzenleri Venüstüslere oldukça benzerler. Her iki tür de oldukça avcı ve büyük yüzme alanlarına ihtiyaç duyan türlerdir. Gölün kumluçamurlu kayalık ve sığ bölgelerinde yaşarlar. Yaşayan kayaların Venüstüs’ten ayrılan bir özelliği vardır ki tuzak kurarak küçük cichlid ve yavrularını avlamasıdır. Avlanmak için sığ ve kayalık bölgeleri seçerler. Avlamayı düşündüğü balık fark etmeden ölü taklidi yaparlar ve kendini kısmen kuma gömerler sonra hareketsiz bir şekilde avının menziline girmesini sabırla beklerler. Menzile giren küçük ani bir hareket ile yakalanır ve yutulur.

yaşayan kaya cinsiyet ayrımı,yaşayan kaya balığı,yaşayan kaya üretimi,yaşayan kaya ciklet balığı


Akvaryum ortamlarında küçük balıklarınız veya yavru yada genç balıklarınız ile aynı ortamda bulundurmamanız gereken bir türdür. Boyları 25cm ye kadar ulaşabilen bu türler akvaryum ortamlarında daha da büyük boyutlara ulaşabilirler. Dişileri erkeklere göre daha kibar ve küçük boyutludur renkleri kahverengimsi beyazın karışık bulunduğu kamuflaj şeklindedir. Erkeklerin kamuflajı çok hafif maviden kahverengiye kayan ve beyazla karışık renklerdedir.

Livingstonii ismi ingilizce de geçen “Living Stone” kelimelerinden türetilmemiştir bu sıkça yapılan bir hatadır. Bu balığa Livingstonii ismini veren kaşif DR. Livingstonii ‘ dir.

Akvaryum dekorasyonunda bitki kullanılabilir öyle ki akvaryumun kenar ve köşeleri ile arka kısmı sıklıkla dikilmiş Vallinseria bitkisi ile kaplanabilir bu bitkilerin önüne ama yine akvaryumun arkasında kalacak şekilde büyük kayalar mağaralar oluşturacak şekilde dizilmelidir ayrıca akvaryumun ortası ve önü yüzebilecekleri kumluk bir alana sahip olmalıdır. Akvaryumun esaslı bir filtrasyon sistemine ihtiyacı vardır akvaryum suyunun kısmi değişime uğratılması da gereklidir. Bu türü çok fazla beslenmesine engel olmak gerekiraşırı beslenen dişilerde yumurtalık kanseri görülmektedir düşük su kalitesine sahip akvaryumlarda sıklıkla tedavi edilemeyen göz hastalıklarına yakalanabilmektedirler. Akvaryumlarda bir erkeğe 3 yada 4 dişi düşmesi uygundur akvaryum ortamında üretimleri bir nebze güçtür.

yaşayan kaya cinsiyet ayrımı,yaşayan kaya balığı,yaşayan kaya üretimi,yaşayan kaya ciklet balığı

Google Aramaları:

Bir cevap yazın

Akvaryumportali.net - Akvaryum Portalı ve Akvaryum Forumu © 2019 Frontier Theme