Akvaryumportali.net - Akvaryum Portalı ve Akvaryum Forumu

Akvaryum, Akvaryum Balıkları ve Akvaryum Canlılarına Ait Herşey

Yavru Yunus Nasıl Büyütülür ( Resimli – Aşamalı)

Herkes baktığı balıktan yavru almak ister bir anlamda emeğinin karşılığıdır bu. Tekrar bir heves alır bizi bir heyecan. Yeni serüvenler başlar bildiklerimizi yapmaya çalışır hayatta tutmaya çalışırız yavruları. Bir taraftan ölen yavrular endişelendirir kötü tecrübeler edinir sayelerinde yeni bilgiler ediniriz. Yunustan yavru almak biraz daha zor oluyor. Çabuk strese girip yavruları hemen tükürüyor. 1 yıl kadar bekleyip yumurta alma ergenliğine ulaşmasını bekliyoruz ve ağzındaki yumurtalar bir bakıyoruz gitmiş ve hayal kırıklığına uğruyoruz. En kolay yavru alma tek tür yunus beslemekle olacaktır. 1 erkek 3 – 4 dişi 250 – 300 lt akvaryumda başarıya ulaşacabiliriz.

Yavru Yunus Nasıl Büyütülür

Kendi yunuslarımdan yola çıkarak yavru aldığım süreci resimlerle sizlere anlatarak yardımcı olmaya çalışacağım.

Yavru Yunus Nasıl Büyütülür

Dişi balığımız tüpçük çıkartır ve 1-2 gün içinde yumurta dökmeye hazır hale gelir. Erkek balığımız titreyerek dişiyi çiftleşmek için davet eder.Dişi yumurtaları 3’er 5’er döker erkek döller dişi ağzına toplar.

Resimde gördüğünüz gibi dişi döner yumurtaları toplar. İşte serüven başladı. Stressiz bir ortam sağlarsak o yumurtaların yavru olduğunu görebiliriz. Yunus en ufak hızlı bir hareketten yumurtaları tüküreceği için ağzı dolu dişiyi ayırmak çok zor olacaktır. İki şıkkımız vardır. Biri akvaryumun içine kovayı sokmak ve kovaya doğru balığı götürerek sudan hiç çıkartmadan diğer akvaryuma almak. Tabiiki diğer akvaryumdada risk devam etmektedir. Bir çok hobiciden duyarız başka akvaryuma aldım yine kustu diye. Diğer yöntemde benim yaptığım yöntem. Şimdiye kadar hiç balığım tükürmedi bu yöntemle.Duşakabinlerin plastik camlarını biliriz onları akvaryumun ölçüsüne göre kesip balığı hiç sudan ve yaşadığı akvaryumdan çıkartmadan kepçe ile alttan bıraktığımız boşluğa doğru iterek diğer bölmeye alabiliriz. Bu plastıği kullanmadaki sebep hem karşı tarafı görememesi hemde hafif çivi ile delik açma şansımız olması. Vantuzlarla tutturarak akvaryum içine sabitleyebiliriz. Ama kesinlikle hava hortumunu oraya çekmeyi unutmayınız.Resimde gördüğünüz gibi ağzı dolu dişi bölmede ymurtalarını çiğneyerek anaçlığını yapmaktadır.Kusturmadan yavruları almak daha iyi fakat yer darlığı ve salacağı balıkları başka balıklara yedereceği için ben 10-11. gün kusturmak zorunda kalıyorum. Geniş bir kovaya akvaryumdan aldığım suyla beraber anne balığımızı alıyoruz. Yunus balığı bu kadar strese dayanamadığı icin elimize alır almaz balığı zedelemeden hemen kusacaktır zaten.İşte yeni yavrular geldi saydığım kadarı ile 100 adet kadar yavru yunusum oldu darısı sizin başınıza. Şimdi diğer dişiyide kustaralım.

11. gün biraz keseli yavrular ilk balık 1 gün önce yumurta almıştı ikinci balıkta 1 gün sonra keseler bir günde bile çok fark ediyor. İki dişide ağzını doldurması yer bakımından beni biraz zorluyor.Çıkan 200 kadar yavru yunusun keselerinin kaybolması için akvaryuma astığım süzgeçte altına hava vererek oynatıp keselerinin kaybolmasını bekliyorum.Süzgeçin ortasına süs camlardan koyuyorum ki damızlık balıklar alttan ittirmesin havadan yukarı çıkmasın diye. En iyi yardımcı akvaryuma attırdığımız kayıt oluyor. Bu süzgeçide pazarlarda satılan plastık kaplı tel iple bağlıyorum ve çok sağlam oluyor.İşte bebekler hareketlenmeye başladı. Burada tutma sürece keseler kaybolana kadardır. Erken kusturulmuş yavrularda daha fazla alttan hava verilmelidir. Çünkü altta durduğu yerde balık oynamazsa mantarlaşacaktır. Keseler kaybolana kadar da kesenlikle yemlenme yapılmaz.

Yavruları sudan çıkarmadan diğer akvaryuma alıyoruz. Artık çok az keseleri kaldı ve 1 2 gün içinde yem yemeye başlayacaklardır. Keseleri kaybolmadan kesinlikle yem atmıyoruz sadece suyu kirletmiş oluruz. 1 haftada su değişimi hiç yapmıyorum.

Yavrulara artemia veya toz proteinli yem vermek gerekmektedir. Ben kahve değirmeninde çekerek toz haline getirdiğim alabalık yemi ve artemia veriyorum. Toz hale gelmiş alabalık yemi.

Sizler artemia düzeneğimi de göstermek isterim. 15lt. su şişesini 1 lt. su alacak biçimde ama iki üç parmak üstten kesiyoruz. Elektirikçilerde satılan kalın kablo ile hava hortumunu aşağıya kadar inmesini sağlıyoruz. Yavru akvaryumumuza mandal veya kayıtlar yardımıyla içine koyuyoruz.

Fotoğrafçılarda bulunan film kutuları artemia için tam bir ölçek oluyor. Bakkallarda satılan turşu için toz iyotsuz tuz alıyoruz ve bir kutu doldurup dinlendirilmiş suya katıyoruz.

Bir çay kaşığı artemiayı silme şekilde doldurup suya atıp hafif havayı açıyoruz. 24 saat sonra artemilarımız hazır bulunmaktadır. İnce bir tül ile süzüp dinlendirilmiş suda bir kere süzgeçin üstünden döküp (Tuz gitmesi açısından) yavrulara veriyoruz.

Sabah artemia akşam kahve değirmeninde çekilmiş alabalık yemi Tetra Discus vererek bakıyorum.

1 cm kadar oldular. Yavru balıklarda artemianın çok büyük rolu var bunun yanındada büyük akvaryumunda. Balıklar ne kadar geniş alan bulurlarsa ve su değişimi sıklıkla yapılırsa büyümeleride hızlanıyor. Hiç bir kimyasal ilaç kullanmayın.

alıntıdır

Google Aramaları:

2 Comments

Add a Comment
  1. teşekkürler bilgilendirme için

  2. bende de yunus cikletler var ben 21 gün bekleyip yavruları yavruluğa alıyorum daha hiç kustuğuna şahit olmadım allaha şükür 🙂

Bir cevap yazın

Akvaryumportali.net - Akvaryum Portalı ve Akvaryum Forumu © 2019 Frontier Theme